10.06.2024
справа № 642/1437/24
провадження № 3/642/1145/24
10 червня 2024 року м. Харків
Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Гримайло А.М., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173, КУпАП,-
До Ленінського районного суду м. Харкова з ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області, надійшла справа про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 173 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу серії ВАД № 199564 від 09.03.2024, 09 березня 2024 року о 18 год 05 хв. гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в громадському місці біля будинку номер 4 по вулиці Новий Побут висловлювався нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 чим порушив громадський порядок, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
В день надходження справи та протягом доби ОСОБА_1 до суду не з'явився і доставлений не був.
Справа була призначена до слухання на 22.03.2024, 26.03.2024 про що правопорушник був повідомлений належним чином, шляхом доставки SMS-повідомлення, але в судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Постановою суду від 26.03.2024, застосовано відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , примусовий привід в судове засідання призначене на 03 квітня 2024 року. 03.04.2024, примусовий привід ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працівниками ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області, не виконано, до суду надано рапорт, відповідно до якого причиною його невиконання стало відсутність ОСОБА_1 за місцем свого мешкання.Приймаючи до уваги те, що дана категорія справ розглядається протягом доби з обов'язковою участю правопорушника, а правопорушник не був доставлений до суду в день надходження справи, суд позбавлений можливості неупередженого та об'єктивного розгляду справи.
03 квітня 2024 року дана справа постановою судді Гримайло А.М., була повернутадля доопрацювання до ВП №2 ХРУП №3 ГУ НП в Харківській області.
10 червня 2024 року вищевказаний адміністративний матеріал після доопрацювання надійшов до Ленінського районного суду м. Харкова та згідно автоматизованого розподілу надійшов в провадження судді Гримайло А.М.
Суд, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку про закриття провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до вимог КУпАП одним із завдань провадження у адміністративних справах цієї категорії є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст.247 і 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбаченіст.38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
У відповідності до ч. 2 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за правопорушення, підвідомче суду, може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.
Дана норма є імперативною і не передбачає обов'язку суду визначати питання винності чи невинності особи оскільки по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Аналогічне положення міститься в рішенні ЄСПЛ у справі «Грабчук проти України» від 26.09.2006, за яким у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не має вирішуватися.
Також, відповідно до висновку Вищого адміністративного суду України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності», у разі закриття провадження по справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не встановлюється.
Отже, після закінчення вказаних строків унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави вважати про відсутність у суду прав з'ясувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі.
При цьому, пункт 7 частини першої статті 247КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що правопорушення ОСОБА_1 вчинено 09.03.2024.
Судом встановлено, що правопорушення вчинено 09.03.2024, матеріал після доопрацювання надійшов в провадження судді Гримайло А.М. 10.06.2024, тому з дня вчинення правопорушення до надходження матеріалу до суду пройшло більше 3-х місяців, тобто строк адміністративного стягнення сплив.
Таким чином строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на теперішній час закінчився.
Враховуючи, що на даний час закінчився визначений ст.38КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності, суд позбавлений процесуальної можливості в подальшому досліджувати докази та вирішувати питання про винуватість, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38,247,283,284 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.173 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Гримайло А.М.