Рішення від 06.06.2024 по справі 420/7971/24

Справа № 420/7971/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Одеської міської ради, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,1214 га, за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (вхідний номер заяви 36-В-1303);

2. Зобов'язати Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,1214 га, за адресою: АДРЕСА_2 , цільове призначення 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення з урахуванням висновків суду.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що 12.05.2023 року позивач звернулась до департаменту земельних ресурсів OMP із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду належної позивачу земельної ділянки, проте станом на 05.02.2024 року інформація щодо розгляду звернення позивача стосовно надання дозволу не отримано.

Позивач вказує, що лише 13.02.2024 року департамент земельних ресурсів ОМР на адвокатський запит від 06.02.2024 року № 06/02/24-1 надав відповідь за номером 01-19/203, яким повідомив, що відповідно до листа Департаменту архітектури та містобудування ОМР від 15.06.2023 р. № 01-11/1078/117/40п Департаментом було підготовлено проект рішення «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», який 15.08.23 року направлено на розгляд до постійної комісії з питань просторового розвитку. землеустрою та регулювання земельних правовідносин Одеської міської ради. Подальше погодження вказаного проекту рішення ОМР буде здійснюватися відповідно до Регламенту ОМР в межах її повноважень.

Також, позивач у позовній заяві зазначає, що нехтуючи нормами права, встановленими чинним законодавством України, станом на 13.02.2024 року (що вбачається з відповіді на адвокатський запит від 06.02.2024 року) рішення у наданні дозволу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу з наведенням відповідних мотивів не прийнято.

Ухвалою суду від 25.03.2024 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому вказано, що Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради є суб'єктом підготовки проектів рішень з питань землеустрою для подальшої передачі на розгляд постійної комісії та що пунктом 2.2.2 Положення на Департамент покладені такі функції, такі як підготовка проєктів рішень Одеської міської ради з питань земельних відносин.

Відповідач зазначає, що з урахування покладених на Департамент повноважень, та відповідно до листа ДАМ від 15.06.2023 № 01-11/1078/117/4оп, Департаментом підготовлено проект рішення Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі». Додатком до зазначеного проєкту рішення є перелік юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадян, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, в якому зазначена гр. ОСОБА_2 , підстава для відмови невідповідність вимогам ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, місце розташування земельної ділянки не відповідає затвердженій містобудівній документації. 15.08.2023 Департаментом направлено відповідний проєкт рішення на розгляд до постійної комісії з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин Одеської міської ради. Подальше погодження якого буде здійснюватися відповідно до Регламенту Одеської міської ради. Остаточне рішення приймається Одеською міською радою в межах її повноважень.

Також, як вказує відповідач у відзиві, аналіз норм адміністративного та земельного законодавства свідчить, що органи місцевого самоврядування реалізують надані законом повноваження і приймають відповідні управлінські рішення (нормативно-правового та індивідуального характеру) за чітко встановленими адміністративними процедурами. Тобто, саме Одеською міською радою приймаються рішення розпорядчого характеру.

Відповідач зазначає, що факт можливого порушення Департаментом норм Регламенту у процедурі розгляду та вирішення заяви ОСОБА_1 від 12.05.2023 № 36-B-1303 (реєстраційний номер Одеської міської ради) стосовно термінів підготовки відповідного проєкту рішення за такою заявою та направлення його на розгляд Одеській міській раді, не дають підстав для оскарження таких дій/бездіяльності в порядку адміністративного судочинства, оскільки, як вже зазначено вище, єдиним суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, на якого законодавство покладає обов'язок по дотриманню строку на вирішення такої заяви Позивача, є виключно Одеська міська рада, а тому визнання судом бездіяльності Департаменту, як допоміжного органу при розгляді такої заяви, не може вважатися ефективним способом захисту прав позивача.

До суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких представником зазначено, що Одеська міська рада не погоджується з позовною заявою, вважає її безпідставною та необґрунтованою.

Представник третьої особи вказує, що як вбачається з листа профільного органу, місце розташування земельної ділянки не відповідає містобудівній документації, зокрема Генеральному плану м. Одеси та плану зонування території (зонінгу) м. Одеси, оскільки розташувания нежитлових будівель та споруд, які складаються з магазину, пивного павільйону, огорожі та мостіння суперечить супутнім та допустимим видам використання території рекреаційної зони озеленених територій загального користування Р-3п та прибережної захисної смуги Чорного моря.

Також, представник третьої особи зазначає, що 02.04.2024 року постійна комісія з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин розглянула проект рішення Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», зокрема ОСОБА_1 , та рекомендувала винести даний проєкт на розгляд чергової сесії Одеської міської ради. Станом на день подання цих пояснень на розгляд пленарного засідання сесії Одеської міської ради не виносився проєкт Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», зокрема ОСОБА_1 .

Таким чином, вказує представник третьої особи, розгляд клопотання ОСОБА_1 здійснював уповноважений орган у сфері регулювання земельних відносин, яким с Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради. У свою чергу, Одеська міська рада як колегіальний представницький орган, не отримувала проєкту рішення Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», зокрема ОСОБА_1 . Однак, неприйняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 не можна вважати протиправною бездіяльністю.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав від 26.04.2023 року індексний № 330378656, ОСОБА_1 на праві власності належить об'єкт нерухомого майна нежитлові будівлі та споруди загальною площею 190,8 кв.м. (магазин А1, пивний павільйон Б1, огорожа №1-3, мостіння І), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2318613851101.

15.05.2023 року позивач звернулася до Одеського міського голови із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0.1214 га, за адресою: АДРЕСА_2 . цільове призначення 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (вхідний номер заяви 36-В-1303).

До вказаної заяви ОСОБА_1 було надано копії наступних документів: топографічного плану, договору купівлі-продажу від 26.04.2023 року, витягу з реєстру речових прав, технічного паспорту. довіреності, паспорту громадянина України та ідентифікаційного коду.

07.06.2023 року Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради листом № 01-26/199 повідомив ОСОБА_1 , що ним направлено запит до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради з метою встановлення відповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та плану зонування території (зонінгу) м. Одеси. Також зазначено, що зазначена земельна ділянка входить до запланованих меж парку, що проектується на прибережних схилах м. Одеси (парк «Ювілейний»), відповідно до рішення Одеської міської ради від 30.06.2016 року № 917-VII «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності рекреаційного призначення парків та скверів».

Відповідно до листа від 15.06.2023 року № 01-11/1078-117/4оп Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради повідомив про невідповідність розташування земельної ділянки затвердженій містобудівній документації.

На підставі відповіді Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 15.06.2023 року № 01-11/1078-117/4оп, Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради підготовлено проєкт рішення Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», зокрема ОСОБА_1 15.08.2023 року Департаментом земельних ресурсів Одеської міської направлено відповідний проєкт рішення на розгляд постійної комісії з просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин ради питань Одеської міської ради.

02.04.2024 року постійна комісія з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин розглянула проєкт рішення Одеської міської ради «Про відмову у наданні дозволу суб'єктам господарювання на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», зокрема ОСОБА_1 , та рекомендувала винести даний проєкт на розгляд чергової сесії Одеської міської ради.

За результатами розгляду даного проєкту Одеською міською радою прийнято рішення від 24.04.2024 року № 2061-VIII «Про відмову гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1214 га, за адресою: АДРЕСА_2 , вид цільового призначення - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення».

Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України).

Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади (ч. 2 ст. 2 Земельного кодексу України).

Згідно приписів статті 12 Земельного кодексу України (далі ЗК України), до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.93 ЗК України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Стаття 78 ЗК України визначає зміст права власності на землю.

Так, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками (ч. 1).

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ч. 2).

Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності (ч. 3).

Відповідно до ст. 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є:

а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності;

б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно ч.2, ч. 2 ст. 83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Так, у відповідності до ч.2 ст. 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно із ч.1 чт. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч.2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.3 ст.123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частинами 1,3 ст.124 ЗК України, визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтею 25 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до пп. 9 п. б) ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч.4 ст.24 Регламенту Одеської міської ради VIII скликання затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1-VIII від 02.12.2020 року, підготовка проекту рішення забезпечується безпосередньо суб'єктом його внесення до порядку денного сесії ради.

Частинами 9-12,14 ст. 24 Регламенту проекти рішень підлягають обов'язковому візуванню.

Візування проекту рішення ради є обов'язковим. Якщо у особи, яка візує проект рішення, є зауваження і пропозиції, вони викладаються письмово окремим документом, який є невід'ємним додатком до проекту рішення, про що зазначається поруч з візою на проекті рішення, або вносяться власноруч безпосередньо до проекту рішення.

Забезпечення візування, узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення ради, редагування його остаточного варіанту покладається на його виконавця.

Юридичний департамент ради проводить правову експертизу поданих проектів рішень протягом 7 днів з дня отримання проекту рішення безпосередньо юридичним департаментом.

За результатами проведеної експертизи юридичний департамент ради:

- візує проект рішення без зауважень і повертає його до апарату ради;

- у разі невідповідності проекту рішення вимогам чинного законодавства, Регламенту, правилам юридичної техніки та виявлення юридичних помилок, візує проект із зауваженнями, які викладаються письмово окремим документом, або візує проект із внесенням безпосередньо до проекту рішення виправлень допущених помилок та передає його до апарату ради;

- у разі виявлення окремих суперечностей проекту рішення, проблемних і спірних питань, які пов'язані, зокрема із наявністю правових колізій, візує проект рішення із пропозиціями, які викладаються письмово окремим документом, та передає до апарату ради.

У разі візування проекту рішення особами, що обов'язково його візують, із зауваженнями та пропозиціями, у тому числі внесеними безпосередньо до тексту проекта, суб'єкт внесення проекту рішення не пізніше дати проведення останнього засідання погоджувальної ради перед сесією може:

- погодитись із внесеними до тексту проекту рішення зауваженнями (виправленнями) та пропозиціями (у такому разі проект рішення розглядається на сесії у редакції з урахуванням внесених до нього зауважень та пропозицій);

- надати до апарату ради доопрацьований (другий) варіант проекту рішення;

- не врахувати зауваження чи пропозиції (у такому разі проект рішення не змінюється);

- відізвати проект рішення (у такому разі проект рішення не включається до остаточного порядку денного сесії).

Рішенням Одеської міської ради № 248-VII від 03.02.2016 року затверджено Положення про юридичний департамент Одеської міської ради, відповідно до пп. 1.1. п.1 якого Юридичний департамент Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради.

Відповідно до пп.2.1 п.2 Положення, Департамент забезпечує дотримання у роботі міської ради, міського голови, виконавчого комітету міської ради принципів законності, захисту прав та інтересів місцевого самоврядування, а також забезпечує дотримання та правильне застосування міською радою, міським головою, виконавчим комітетом міської ради, іншими виконавчими органами міської ради законодавства України щодо виконання ними своїх повноважень.

У відповідності до пп.2.3. п.2 Положення, на Департамент покладені наступні функції, зокрема: за дорученням міського голови готує проекти рішень міської ради, виконавчого комітету міської ради, розпорядження міського голови та інші розпорядчі акти; проводить правовий аналіз (експертизу) та готує висновки (зауваження, пропозиції) про відповідності проектів рішень міської ради, виконавчого комітету міської ради та розпоряджень міського голови Конституції України, чинному законодавству України, інтересам територіальної громади міста та правилам юридичної техніки.

Згідно з регламентом роботи Одеської міської ради суб'єктом внесення земельних питань на сесію Одеської міської ради є Постійна комісія з питань землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради.

Так, Постійна комісія Одеської міської ради з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин, розглядає, приймає відповідні висновки та рекомендації щодо проектів рішень із земельних правовідносин, зокрема, про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності.

Отже, постійна комісія з питань землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради уповноважена на винесення питання до порядку денного пленарного засідання сесії Одеської міської ради проектів рішень із земельних правовідносин.

При цьому, згідно пунктом 1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1008-VIII від 30 листопада 2022 року (далі - Положення), Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин.

Відповідно до п.2.1, 2.2 п. 2 Положення, Департамент реалізує повноваження Одеської міської ради у галузі земельних відносин, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території м. Одеси, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та порядку, встановленому законодавством України. На Департамент покладені наступні функції, зокрема: попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин; підготовка проектів рішень Одеської міської ради з питань земельних відносин; перевірка документації із землеустрою на відповідність вимогам земельного законодавства, а також іншим нормативно-правовим актам щодо її розроблення.

У підпункті 4.3.6 пункту 4 вказаного Положення визначено, що директор Департаменту, зокрема, видає накази, організовує підготовку проектів рішень та розпоряджень з питань, віднесених до компетенції Департаменту, та вносить їх на розгляд міському голові, Одеській міській раді або її виконавчому комітету у встановленому порядку.

Відтак, з вищенаведених норм вбачається, що Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради не є органом, уповноваженим на прийняття остаточних рішень за результатами розгляду клопотань фізичних та юридичних осіб про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування.

Уповноваженим на розгляд таких клопотань та прийняття остаточних рішень з цих питань, зокрема у спірних правовідносинах, є саме Одеська міська рада та виключно на її пленарних засіданнях.

Отже, зважаючи на те, що Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради не має повноважень на прийняття рішень щодо передачі земель комунальної власності у користування, відтак ним не допущено протиправної бездіяльності щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,1214 га, за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (вхідний номер заяви 36-В-1303).

В свою чергу, Одеською міською радою до суду надано копію рішення від 24.04.2024 року № 2061-VIII «Про відмову гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1214 га, за адресою: АДРЕСА_2 , вид цільового призначення - 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення».

При цьому, дії Одеської міської ради щодо порушення строків прийняття рішення за результатами розгляду клопотання позивача на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду не є предметом розгляду даної справи, а тому суд не надає їм правової оцінки.

За наведених обставин суд вважає за доцільне у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (вул. Успенська, буд. 83/85, м. Одеса, Одеська обл., 65011, код ЄДРПОУ 44162529).

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Одеська міська рада (вул. Думська, буд. 1, м. Одеса, Одеська обл., 65026, код ЄДРПОУ: 26597691).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 06.06.2024 року.

Суддя Н.В.Бжассо