Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 червня 2024 р. Справа № 520/385/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України в Харківській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;
- зобов'язати Головне управління ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
В обґрунтування вказаних позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, із урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01 січня календарного року (2023 року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Однак, відповідач відмовив у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня календарного року, посилаючись на відсутність для цього правових підстав. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу.
Представником відповідача надіслано через систему "Електронний суд" відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Також, представником відповідача через систему "Електронний суд" надіслано додаткові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до довідки Управління персоналу, Позивач проходив службу з 03.12.1974 (наказ УПО УВС Харківського облвинконкому від 02.12.1974 р. № 115 о/с) по 10.01.1994 р. (наказ УВС України в Харківській області від 14.01.1994 р. № 5 о/с) в МВС України в Харківській області. Посада на момент звільнення начальник караулу 4 СВПЧ МВС з охорони Червонозавадського району м. Харкова. З даного випливає, що на той час позивач проходив службу як особа внутрішньої служби МВС України, а не як особа служби цивільного захисту, отже Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області не є тим органом, який зобов'язаний видати позивачу оновлену довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. В той час, відповідно до наказу МВС України від 16.04.2021 р. №291 «Про внесення змін до наказу МВС України від 25.02.2019 р. № 129» визначено в МВС України спеціальний орган який в праві видавати дані довідки - Територіальні медичні об'єднення МВС України по областям з покладенням таких функцій по видачі довідок на сектори (відділи) соціально - гуманітарних питань (в даному випадку ТМО МВС України в Харківській області (код ЄДРПОУ 08734011).
Враховуючи що, Головне управління є неналежним відповідачем та повинно бути замінено на ТМО МВС України в Харківській області (код ЄДРПОУ 08734011). Також, відповідач вважає за необхідне залучити в якості третьої особи ГУ ПФУ в Харківській області.
Вищевказані пояснення надіслані до Електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" представника позивача та ним отримані 16.02.2024, що підтверджено квитанцією про доставку документів №603083 (а.с. 52).
Проте, представник позивача правом подачі у встановлений строк не скористався, пояснень не надавав.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
16.10.2023 року позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області із заявою, у якій просив надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області довідку для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 відповідно до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (2023 року), на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 постанови №704, для проведення перерахунку розміру його пенсії.
Листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 18.10.2023 року відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про грошове забезпечення станом на 01.10.2023.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 63 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно із п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно довідки Управління персоналу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, ОСОБА_1 проходив службу з 03.12.1974 (наказ УПО УВС Харківського облвинконкому від 02.12.1974 р. № 115 о/с) по 10.01.1994 р. (наказ УВС України в Харківській області від 14.01.1994 р. № 5 о/с) в МВС України в Харківській області. Посада на момент звільнення начальник караулу 4 СВПЧ МВС з охорони Чернозавадського району м. Харкова (а.с. 47).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 року №291 було внесено зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року №129, відповідно до яких уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення є територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, м. Києву.
З матеріалів адміністративної справи №520/35409/23 встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України. Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» було видано ОСОБА_1 оновлену довідку №100/16909 вих. № 33/41-8999 від 17.11.2023 про розмір грошового забезпечення, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення за березень 2019 року. Грошове забезпечення вказано за посадою "начальник караулу 4 СВПЧ МВС з охорони Чернозавадського району м. Харкова".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду 26 квітня 2024 року по справі №520/35409/23, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідці ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» № 33/41-8999 від 17.11.2023 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано ГУПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в довідці ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» №33/41-8999 від 17.11.2023 про розмір грошового забезпечення. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Таким чином, органом, який уповноважений скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та направити її до ГУПФУ в Харківській області для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 - є саме Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області», а не Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення ОСОБА_1 саме до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» із заявою про видачу йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.
Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно, розподіл судових витрат згідно положень статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.