про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
07 червня 2024 року Справа № 480/8730/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено частково (а.с.38-43), зокрема:.
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Крім того, цим рішенням стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00коп.
У задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили та 05.01.2022 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ухвалою суду від 23.05.2024 відмовлено у задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ричкаля С.П. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі.
Поряд з цим, позивач подав до суду заяву (а.с.78-80), в якій, крім іншого, просив:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 справа №480/8730/21 про здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії (пункт 1 вимог заяви позивача);
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумський області строк для подання звіту до Сумського окружного адміністративного суду про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 справа №480/8730/21 про здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії (пункт 2 вимог заяви позивача).
Заява вмотивована тим, що ГУ ПФУ в Сумській області почало виконувати рішення суду тільки частково (не виплатило заборгованість) та після перерахунку пенсія (з надбавками) стала 26306,37 грн. Далі, після індексації, пенсія має збільшитися, але ГУ ПФ в Сумській області залишило пенсію досі таку ж як після перерахунку (26306,37 грн).
Позивач звертає увагу, що, наприклад, витяг з перерахунку 1 березня 2023 підсумок пенсії (з надбавками): 31570,41 грн., але з обмеженням отримує 26306,37 грн.
На цей час, підсумок пенсії (з надбавками) повинен бути 35126,69 грн., але ГУ ПФУ в Сумській області безпідставно обмежило сумою 26306,37 грн.
Таким чином, вважає, що відповідач ігнорує рішення суду щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Враховуючи наведене обґрунтування поданої позивачем заяви та матеріали справи, суд виходить з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частин 1 вказаної статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення вказаної статті не розкривають умови, за яких суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.
Як вказувалось вище, 05.01.2022 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії (а.с.61).
Головним державним виконавцем ВПВР УЗДВС у Сумській області постановою від 21.01.2022 відкрито виконавче провадження ВП №68246740 з примусового виконання виконавчого листа у справі №480/8730/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії (а.с.62).
Постановами головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції забезпечувалося виконання рішення у цій справі в межах вказаного виконавчого провадження шляхом винесення постанов про накладення штрафу від 17.05.2022 та від 22.06.2023 (а.с.67-68).
Однак проведені у порядку примусового виконання рішення суду в ході виконавчого провадження старшим державним виконавцем ВПВР УЗДВС у Сумській області заходи не посприяли виконанню у повному обсязі Головним управлінням ПФУ у Сумській області рішення у цій справі.
Так, як встановлено судом та підтверджується протоколом про перерахунок позивачу пенсії з 01.04.2019 та розрахунку на доплату до нього (а.с.64, 66), на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі № 480/8730/21, після набрання ним законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області 19.01.2022 проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, однак розмір пенсії до виплати був визначений з урахуванням обмеження максимальним розміром у сумі 16396,09грн., в той час, коли розмір пенсії позивача без обмеження максимальним розміром - нараховано в загальному розмірі 20530,37грн.
Відповідач у листі від 15.02.2022 також вказує, що після такого перерахунку сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 нарахована до виплати та становить 112028,11грн., а згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Тому виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (а.с.63).
Тобто, на виконання рішення суду у цій справі позивачу з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії з обмеженням розміру пенсії максимальним розміром, а визначені до виплати кошти у розмірі 112028,11грн. позивачу не виплачено.
При цьому, суд відмічає, що у рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина “судового процесу” для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції” суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
З огляду на викладене, суд акцентує увагу на тому, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.
Відтак, враховуючи, що рішення суду від 12.11.2021, яке набрало законної сили, на момент розгляду цієї заяви відповідачем не виконано, зокрема перерахунок пенсії з 01.04.2019 проведено з обмеженням, а виплату вже нарахованих коштів після перерахунку у сумі 112028,11грн. взагалі проведено не було, докази на спростування вказаного в матеріалах справи відсутні, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне з в к а з а н и х м о т и в і в задовольнити заяву позивача про встановлення судового контролю та встановити судовий контроль за виконанням рішення у цій справі, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у строк три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду подати до суду звіт про виконання рішення у цій справі.
Втім, встановлюючи судовий контроль, суд не бере до уваги доводи позивача щодо того, що перерахунок пенсії на виконання рішення суду у цій справі без обмеження максимальним розміром ГУ ПФУ в Сумській області виконав з обмеженням розміру його пенсії максимальним в п о д а л ь ш о м у з 01.03.2023 та з 01.06.2022 та про необхідність проведення перерахунків без обмеження до з а к і н ч е н н я в и п л а т и пенсії (а.с.79-80), враховуючи наступне.
У цій справі суд, задовольняючи позовні вимоги, досліджував виключно обставини щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, з обмеженням максимальним розміром.
Жодних інших обставин, як то правомірність проведення перерахунку пенсії позивача з обмеженням максимальним розміром, зокрема: з 01.03.2023 та з 01.06.2022 та будь-яких інших перерахунків, в т.ч. щодо проведення наступних перерахунків без обмеження до закінчення виплати пенсії, судом у цій справі не досліджувалося, позов такими підставами не вмотивований та відповідно таким обставинам рішенням суду у цій справі оцінки не надавалось.
Відтак, підстави досліджувати такі обставини при встановленні судового контролю у порядку ст.382 КАС України у цій справі у суду відсутні. Втім, у разі незгоди щодо порядку проведення будь-яких інших перерахунків, що не досліджувалися при постановленні судом цього рішення, та що у свою чергу потребує додаткового судового дослідження, оцінки та системного аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, позивач не позбавлений права оскарження таких дій чи рішень суб'єкта владних повноважень в іншому позовному провадженні.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 в адміністративній справі №480/8730/21 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя І.Г. Шевченко