05 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5104/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення виходячи із 29 років військової служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.04.2024 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 77% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовної заяви позивач вказує на те, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з витягом з наказу №376 від 27.11.2023 позивач проходив військову службу в особливий період та на момент звільнення загальна вислуга років становить 29 років 07 місяців 20 днів. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, однак, отримав відмову. Позивач не згоден з отриманою відмовою, вважає, що його пенсія має бути визначена відповідачем у розмірі 77% грошового забезпечення (50 % за 20 повних років плюс 3 % за повний рік вислуги років у пільговому обчисленні).
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачу необхідно звернутись до уповноваженого органу, де він проходив службу, для оформлення подання для призначення пенсії відповідно до Закону №2262.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та з 04.05.2020 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 68 % від сум грошового забезпечення, вислуга років 26 роки.
У період з 25.02.2022 по 08.10.2022 позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , в період з 09.10.2022 по 20.10.2022 у військовій частині НОМЕР_2 , а в період з 25.10.2022 по 03.03.2023 у військовій частині НОМЕР_3 , що підтверджується відомостями військового квитка ОСОБА_1 № НОМЕР_4 від 18.06.1992 /а.с. 17-19/.
Наказом командира військової частини Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 03.03.2023 № 62 солдата призваного по мобілізації ОСОБА_1 звільнено з військової служби 03.03.2023. Вислуга років Збройних Силах України складає 29 років 07 місяців 20 днів.
11.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років /а.с. 38/.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.04.2024 повідомлено заявника про те, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Міністерства, де особа проходила службу, тому роз'яснено необхідність звернутися до уповноваженого структурного підрозділу, де заявник проходив службу, для оформлення подання для призначення пенсії відповідно до Закону №2262 /а.с. 39/.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, вважаючи, що додаткова вислуга років під часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення має бути зарахована у пільговому обчисленні, вказаному у наказі про його звільнення з військової служби, та розмір пенсії позивача має скласти 77% грошового забезпечення (50 % за 20 повних років плюс 3 % за повний рік вислуги років у пільговому обчисленні), позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Відповідно до частини третьої статті 2 Закону № 2262 пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
На момент виникнення спірних правовідносин частиною 1 статті 13 Закону №2262 визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення (пп.а).
Відповідно до статті 171 Закону № 2262, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (надалі - Порядок №393).
Пунктом 1 Порядку № 393 установлені види служби та час перебування на певних посадах, які зараховуються для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років.
Згідно з пунктом 2-1. Порядку № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Пунктом 3 Порядку № 393 визначено види служби, які зараховуються на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених правових норм свідчить, що пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262 та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Як вбачається з матеріалів справи, з 04.05.2020 позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 68% грошового забезпечення, призначеної при вислузі 26 роки.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про врахування додаткової вислуги відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_3 №62 від 03.03.2023 /а.с. 6/.
В той же час, з наданої до матеріалів справи копії наказу про звільнення позивача не неможливо встановити, на підставі якого нормативно-правового акту та яким саме чином обраховано пільгову вислугу років позивача.
Суд зазначає, що Порядок № 393 розрізняє поняття «вислуга років для призначення пенсії» та «вислуга років для визначення розміру пенсії».
Так, щодо вислуги років для призначення пенсії за Законом № 2262 вказаний порядок на даний час не містить норм щодо кратного зарахування наявної вислуги років.
Проте, для вислуги років для визначення розміру пенсії пункт 3 Порядку № 393 передбачає кратність зарахування певних періодів (1 місяць за 3 місяці; 1 місяць за 2 місяці, 1 місяць за 1,5 місяці, 1 місяць за 40 днів), залежно від обставин проходження служби.
З огляду на вказане, з урахуванням встановлених чинних норм законодавства щодо застосування кратності при обрахунку вислуги років для визначення розміру пенсії за Законом №2262, дані про пільгову вислугу років, зазначені у наказі про звільнення позивача з військової служби від 03.03.2023 № 62, не є належними для обрахунку додаткової вислуги років для перерахунку пенсії.
Суд бере до уваги, що відповідно до статті 172 Закону № 2262 обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (додаток 1 до Порядку ), передбачає подання в якості додатку до заяви на підтвердження наявної вислуги років розрахунку вислуги років /виписки з розрахунку вислуги років.
При цьому право пенсіонера подати до пенсійного органу документи, що надають йому право на підвищення пенсії, визначено Законом № 2262 у частині другій статті 63. Пункт 3 розділу І Порядку №3-1 регламентує подання заяви про перерахунок пенсії (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку), безпосередньо заявником до органу, що призначає пенсію.
Водночас із матеріалів справи слідує, що позивачем до заяви про перерахунок пенсії, складеної у довільній формі, було додано лише копію наказу про звільнення, розрахунок вислуги років для призначення пенсії/ виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії не додавалися.
Суд наголошує, що розрахунок вислуги років є компетенцією уповноваженого органу Міністерства оборони України та не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України, та відносно позивача має бути здійснений уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби.
Наданий позивачем наказ про звільнення з військової служби не є належним документом, який містить обґрунтований розрахунок додаткової вислуги років позивача для перерахунку його пенсії відповідно до Порядку № 393.
З огляду на зазначене, з урахуванням встановленого нормами чинного законодавства порядку перерахунку пенсії за Законом № 2262 та необхідних для цього документів, суд приходить до висновку, що позивачем не виконано умови норм чинного законодавства для зарахування додаткової вислуги років для перерахунку пенсії.
В той же час, позивач не позбавлений права звернутися до уповноваженого органу із заявою про надання Розрахунку вислуги років для призначення пенсії/ виписки з розрахунку вислуги років для визначення розміру пенсії відповідно до пункту 3 Порядку № 393, на момент його звільнення зі служби за мобілізацією та подати його до органу Пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії.
Враховуючи встановлені судом обставини та норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.В. Довгопол