30 вересня 2015 р. Справа № 632/2199/15-п провадження № 3/632/534/15
30 вересня 2015 року м. Первомайський
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Васянович Г.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВДАІ з обслуговування Первомайського району ГУМВС України в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188 - 28 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася і мешкає в АДРЕСА_1 , громадянки України - паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 15 січня 1998 року Первомайським РВ УМВС України в Харківській області, працюючої начальником дільниці з благоустрою міста і утримання прибудинкової території КП «Жилсервіс», -
Згідно з протоколами про адміністративні правопорушення та матеріалами справи 23 серпня 2015 року інспектором з ОДР ВДАІ з обслуговування Первомайського району ГУМВС України в Харківській області встановлений ряд порушень правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху по вулицях Жовтневій та Кіндрат'єва у місті Первомайський Харківської області, у зв'язку із чим було винесено вимоги (приписи) про усунення виявлених недоліків - ліквідування ямковості. Вимоги для виконання отримала начальник дільниці з благоустрою міста і утримання прибудинкової території Комунального підприємства «Жилсервіс» ОСОБА_1 , строк виконання встановлений до 28 серпня 2015 року. 28 серпня 2015 року під час перевірки було встановлено, що вимоги (приписи) ОСОБА_1 не виконані.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винною себе у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП, не визнала і пояснила, що вона дійсно є начальником дільниці з благоустрою міста і утримання прибудинкової території КП «Жилсервіс» Первомайської міської ради Харківської області, яке виконує визначений обсяг робіт на підставі цивільно-правових угод, які укладаються міськвиконкомом, в межах наявного фінансування і планових завдань. Таким чином, забезпечення належної безпеки дорожнього руху на дорогах міста Первомайський (усунення ямковості) проводитися виключно за рахунок бюджетного фінансування. Фінансування місцевих програм з благоустрою населених пунктів проводиться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів. До об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, які є об'єктами права комунальної власності, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про автомобільні дороги». Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. Вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, тому управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у відання яких вони знаходяться. Про наявність невідповідності експлуатаційного утримання доріг та винесені вимоги було проінформовано начальника відділу ЖКГ Первомайського міськвиконкому, проте за відсутності належного фінансування конкретно визначеного завдання не отримано.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи вважаю, що провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Стаття 8 КУпАП передбачає, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
З наведених норм вбачається, що адміністративне стягнення може бути накладене тільки на особу, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 12 Закону України «Про дорожній рух», виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів, щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки, своєчасно виявляти перешкоди дорожнього руху та вживати заходи щодо їх усунення, а у разі неможливості невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам, щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, а також відновлення безпечних умов руху - зобов'язані посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів та інших споруд.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Статтею 17 вказаного Закону управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
Згідно ст. 21 цього ж Закону органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за: 1) стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів; 2) якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів.
Як визначено у ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста). Фінансування місцевих програм з благоустрою населених пунктів проводиться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.
Рішенням Первомайської міської ради Харківської області № 893-54/6 від 31 січня 2014 року КП «Жилсервіс» визначено балансоутримувачем житлового фонду та об'єктів благоустрою м. Первомайський Харківської області.
З жовтня 2014 року КП «Жилсервіс» неодноразово листами інформував власника доріг в особі відділу житлово-комунального господарства Первомайського міськвиконкому про необхідність проведення капітального та поточного ремонтів доріг за рахунок субвенцій державного та місцевого бюджетів. Проте такого виділення коштів не відбулося.
При цьому, з наданого до суду дефектного акту встановлено, що дільницею з благоустрою міста в межах повноважень дійсно вживаються заходи щодо обстеження дорожнього покриття вулиць м. Первомайський з метою встановлення фактичних експлуатаційних показників.
Згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з січня 2015 року призначено на посаду начальника дільниці з благоустрою міста і утримання прибудинкової території.
З п. 2 відповідної посадової інструкції, затвердженої директором КП «Жилсервіс» 15 липня 2014 року, встановлено, що начальник дільниці з благоустрою міста та обслуговування прибудинкової території, поміж іншого, організує роботи з обслуговування території, закріпленої за КП «Жилсервіс», контролює хід виконання планів капітального та плинного ремонтів автодоріг, відповідність їх стандартам, нормам і правилам, а також контролює роботи з благоустрою, замовником яких є міськвиконком.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 не вбачається ознак правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП.
Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Харківської області через Первомайський міськрайонний суд.
Суддя:Г. М. Васянович