Постанова від 06.06.2024 по справі 674/839/24

Справа № 674/839/24

Провадження № 3/674/338/24

ПОСТАНОВА

іменем України

06 червня 2024 року м.Дунаївці

Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Посунько Г.А., розглянувши в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Дунаївці Хмельницької області, проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , не одруженого, працюючого директором КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини",

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , працюючи з 01 вересня 2023 року на посаді директора Комунального підприємства Дунаєвецької міської ради "Благоустрій Дунаєвеччини", яке розташоване по вул.Соборна,11 в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, не забезпечив виконання вимог ч.1, ч.3 ст.115 КЗпП України, ч.1, ч.3 ст.24 Закону України "Про оплату праці", ч.1, ч.2 ст.10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", оскільки при використанні підприємством найманої праці допустив порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам.

Перевіркою, проведеною 15 травня 2024 року Управлінням інспекційної діяльності у Хмельницькій області Центрально-західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, встановлено, що в період з 07 вересня 2023 року по 14 травня 2024 року на КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" постійно має місце заборгованість по невиплаченій заробітній платі, а саме: загальна сума невиплаченої заробітної плати п'ятнадцяти працівникам підприємства за попередні періоди становить 227,9 тис.грн. Графіки погашення заборгованості по заробітній платі на 2023 - 2024 роки роботодавцем повністю не виконуються. Разом з тим, за вказаний період спостерігається не суттєве, але постійне зменшення суми заборгованості по заробітній платі. Так, заборгованість по невиплаченій заробітній платі п'ятнадцяти працівникам підприємства становить: станом на 07 вересня 2023 року - 280,2 тис.грн., станом на 01 жовтня 2023 року - 270,2 тис. грн., станом на 01 листопада 2023 року - 270,2 тис.грн., станом на 01 грудня 2023 року - 263,9 тис.грн., станом на 01 січня 2024 року - 261,9 тис.грн., станом на 01 лютого 2024 року - 261,9 тис.грн., станом на 01 березня 2024 року - 256,9 тис.грн., станом на 01 квітня 2024 року - 256,9 тис.грн., станом на 01 травня 2024 року - 227,9 тис.грн., станом на 15 травня 2024 року - 227,9 тис.грн.

Виплата поточної заробітної плати (в середньому - 65 працівників) проводиться регулярно, однак з порушенням строків її виплати, а саме: рідше ніж два рази на місяць, з допущенням виплати пізніше семи днів після закінчення періоду, за який проводиться оплата праці, крім тринадцяти працівників, які отримують заробітну плату через надавача платіжних послуг - Державну казначейську службу України.

Так, згідно відомості нарахування коштів від 07 листопада 2023 року № 7 та платіжної інструкції від 08 листопада 2023 року № 24 двадцяти п'яти працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за жовтень 2023 року на загальну суму 175,7 тис.грн. - проведено банком 08 листопада 2023 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 13 листопада 2023 року № 13 та платіжної інструкції від 13 листопада 2023 року № 37 двадцять одному працівнику підприємства проводилась виплата заробітної плати за жовтень 2023 року на загальну суму 139,4 тис.грн. - проведено банком 13 листопада 2023 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 05 січня 2024 року № 2401050051 та платіжної інструкції від 05 січня 2024 року № 10 п'ятдесят шести працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за грудень 2023 року на загальну суму 394,6 тис.грн. - проведено банком 05 січня 2024 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 09 квітня 2024 року № 2404093760 та платіжної інструкції від 09 квітня 2024 року № MNT000001570713 тридцяти чотирьом працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за березень 2024 року на загальну суму 284,3 тис.грн. - проведено банком 09 квітня 2024 року.

Згідно відомостей нарахування коштів від 10 травня 2024 року № 2405102913 та № 2405103797, платіжних інструкцій від 10 травня 2024 року № MNT000001959189 та № MNT000001959190 двадцять одному працівнику підприємства проводилась виплата заробітної плати за квітень 2024 року на загальну суму 178,8 тис.грн. - проведено банком 10 травня 2024 року.

Станом на 15 травня 2024 року остаточна виплата заробітної плати за квітень 2024 року не проведена тридцяти працівникам підприємства на загальну суму 337,1 тис.грн.

При цьому, при наявності заборгованості по невиплаченій заробітній платі, за період з 07 вересня 2023 року по 14 травня 2024 року на підприємство надійшли грошові кошти на загальну суму 13630,4 тис.грн., з яких на виплату заробітної плати працівникам використано 5602,1 тис.грн. (в тому числі на погашення заборгованості минулих періодів - 52,3 тис.грн.), що становить 41 % від загальної суми надходжень. На інші видатки за вказаний період підприємство використало: сплата податків та інших обов'язкових платежів - 2052,9 тис.грн., оплата енергоносіїв - 1437,3 тис.грн., придбання сировини та матеріалів для основного виробництва - 4802,3 тис.грн., придбання оргтехніки - 7,9 тис.грн., придбання канцелярських товарів - 33,8 тис.грн., оплата послуг банківських установ - 52,0 тис.грн., інші видатки - 153,3 тис.грн.

Тим самим ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.41 КУпАП - "порушення встановлених термінів виплати заробітної плати".

В судовому засіданні ОСОБА_2 повністю визнав свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення та пояснив, що очолюване ним КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" намагається не допускати в своїй роботі порушень вимог законодавства про працю. Дійсно, мають місце порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, але це пов'язано виключно з тяжким матеріальним становищем підприємства. У вчиненому адміністративному правопорушенні щиро кається.

Об'єктивно з'ясувавши обставини, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом, суд вважає наступне.

15 травня 2024 року головний державний інспектор відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності у Хмельницькій області Центрально-західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Марчук О.А. склав протокол про адміністративне правопорушення серії ЦЗ/ХМ/11023/063/П/ПТ про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.

В протоколі вказано, що ОСОБА_2 , працюючи з 01 вересня 2023 року на посаді директора КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини", яке розташоване по вул.Соборна,11 в м.Дунаївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, не забезпечив виконання вимог ч.1, ч.3 ст.115 КЗпП України, ч.1, ч.3 ст.24 Закону України "Про оплату праці", ч.1, ч.2 ст.10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", оскільки при використанні підприємством найманої праці допустив порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам.

Перевіркою, проведеною 15 травня 2024 року Управлінням інспекційної діяльності у Хмельницькій області Центрально-західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, встановлено, що в період з 07 вересня 2023 року по 14 травня 2024 року на КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" постійно має місце заборгованість по невиплаченій заробітній платі, а саме: загальна сума невиплаченої заробітної плати п'ятнадцяти працівникам підприємства за попередні періоди становить 227,9 тис.грн. Графіки погашення заборгованості по заробітній платі на 2023 - 2024 роки роботодавцем повністю не виконуються. Разом з тим, за вказаний період спостерігається не суттєве, але постійне зменшення суми заборгованості по заробітній платі. Так, заборгованість по невиплаченій заробітній платі п'ятнадцяти працівникам підприємства становить: станом на 07 вересня 2023 року - 280,2 тис.грн., станом на 01 жовтня 2023 року - 270,2 тис. грн., станом на 01 листопада 2023 року - 270,2 тис.грн., станом на 01 грудня 2023 року - 263,9 тис.грн., станом на 01 січня 2024 року - 261,9 тис.грн., станом на 01 лютого 2024 року - 261,9 тис.грн., станом на 01 березня 2024 року - 256,9 тис.грн., станом на 01 квітня 2024 року - 256,9 тис.грн., станом на 01 травня 2024 року - 227,9 тис.грн., станом на 15 травня 2024 року - 227,9 тис.грн.

Виплата поточної заробітної плати (в середньому - 65 працівників) проводиться регулярно, однак з порушенням строків її виплати, а саме: рідше ніж два рази на місяць, з допущенням виплати пізніше семи днів після закінчення періоду, за який проводиться оплата праці, крім тринадцяти працівників, які отримують заробітну плату через надавача платіжних послуг - Державну казначейську службу України.

Так, згідно відомості нарахування коштів від 07 листопада 2023 року № 7 та платіжної інструкції від 08 листопада 2023 року № 24 двадцяти п'яти працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за жовтень 2023 року на загальну суму 175,7 тис.грн. - проведено банком 08 листопада 2023 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 13 листопада 2023 року № 13 та платіжної інструкції від 13 листопада 2023 року № 37 двадцять одному працівнику підприємства проводилась виплата заробітної плати за жовтень 2023 року на загальну суму 139,4 тис.грн. - проведено банком 13 листопада 2023 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 05 січня 2024 року № 2401050051 та платіжної інструкції від 05 січня 2024 року № 10 п'ятдесят шести працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за грудень 2023 року на загальну суму 394,6 тис.грн. - проведено банком 05 січня 2024 року.

Згідно відомості нарахування коштів від 09 квітня 2024 року № 2404093760 та платіжної інструкції від 09 квітня 2024 року № MNT000001570713 тридцяти чотирьом працівникам підприємства проводилась виплата заробітної плати за березень 2024 року на загальну суму 284,3 тис.грн. - проведено банком 09 квітня 2024 року.

Згідно відомостей нарахування коштів від 10 травня 2024 року № 2405102913 та № 2405103797, платіжних інструкцій від 10 травня 2024 року № MNT000001959189 та № MNT000001959190 двадцять одному працівнику підприємства проводилась виплата заробітної плати за квітень 2024 року на загальну суму 178,8 тис.грн. - проведено банком 10 травня 2024 року.

Станом на 15 травня 2024 року остаточна виплата заробітної плати за квітень 2024 року не проведена тридцяти працівникам підприємства на загальну суму 337,1 тис.грн.

При цьому, при наявності заборгованості по невиплаченій заробітній платі, за період з 07 вересня 2023 року по 14 травня 2024 року на підприємство надійшли грошові кошти на загальну суму 13630,4 тис.грн., з яких на виплату заробітної плати працівникам використано 5602,1 тис.грн. (в тому числі на погашення заборгованості минулих періодів - 52,3 тис.грн.), що становить 41 % від загальної суми надходжень. На інші видатки за вказаний період підприємство використало: сплата податків та інших обов'язкових платежів - 2052,9 тис.грн., оплата енергоносіїв - 1437,3 тис.грн., придбання сировини та матеріалів для основного виробництва - 4802,3 тис.грн., придбання оргтехніки - 7,9 тис.грн., придбання канцелярських товарів - 33,8 тис.грн., оплата послуг банківських установ - 52,0 тис.грн., інші видатки - 153,3 тис.грн.

Частиною першою статті 41 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Згідно ч.1 ст.115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно ч.3 ст.115 КЗпП України розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Згідно ч.1 ст.24 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про оплату праці" розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Згідно ч.2 ст.10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, підтверджується поясненнями самого ОСОБА_2 , а також письмовими матеріалами справи: протокол про адміністративне правопорушення серії ЦЗ/ХМ/11023/063/П/ПТ від 15 травня 2024 року (а/с 2-3), акт перевірки від 15 травня 2024 року № ЦЗ/ХМ/11023/063 (а/с 4-17), припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 15 травня 2024 року № ЦЗ/ХМ/11023/063/П (а/с 18), розпорядження міського голови Дунаєвецької міської ради від 27 квітня 2023 року № 105/2023-р (а/с 19), розпорядження міського голови Дунаєвецької міської ради від 31 серпня 2023 року № 205/2023-р (а/с 19), довідка КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 14 травня 2024 року № 01-17/235 (а/с 20), інформація про КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" станом на 14 травня 2024 року (а/с 21), довідка про використання коштів КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" за період з 07 вересня по 14 травня 2024 року (а/с 22), розрахункова відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" за вересень 2023 року (а/с 24), розрахункова відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" за квітень 2024 року (а/с 25), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 08 листопада 2023 року № 24 (а/с 26), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 07 листопада 2023 року № 7 (а/с 27), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 13 листопада 2023 року № 37 (а/с 28), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 13 листопада 2023 року № 13 (а/с 28), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 05 січня 2024 року № 10 (а/с 29), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 05 січня 2024 року № 2401050051 (а/с 29-31), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 09 квітня 2024 року № MNT000001570713 (а/с 32), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 09 квітня 2024 року № 2404093760 (а/с 32-33), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 10 травня 2024 року № MNT000001959189 (а/с 34), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 10 травня 2024 року № 2405102913 (а/с 35), платіжна інструкція КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" від 10 травня 2024 року № MNT000001959190 (а/с 36), відомість КП ДМР "Благоустрій Дунаєвеччини" нарахування коштів від 10 травня 2024 року № 2405103797 (а/с 36).

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав зробити висновок про те, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП - "порушення встановлених термінів виплати заробітної плати".

Враховуючи викладене суд вважає, що провина ОСОБА_2 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, доведена повністю.

Разом з тим, ОСОБА_2 вперше притягається до адміністративної відповідальності, повністю визнав свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення та щиро кається. Внаслідок адміністративного правопорушення не настало негативних наслідків та не було заподіяно матеріальної шкоди державним або громадським інтересам, а також інтересам окремих громадян.

Після вчинення правопорушення ОСОБА_2 засудив свою поведінку, став на шлях виправлення, правильно та об'єктивно оцінює свою поведінку, висловлює жаль з приводу вчиненого та готовність нести адміністративну відповідальність.

Згідно ч.1 ст.23 КУпАП а дміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово вказував, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.

Суд, керуючись вищезазначеними нормами законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, вважає можливим відповідно до ст.22 КУпАП визнати адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_2 , малозначним та звільнити його від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

На думку суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде справедливим, співмірним, необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ч.1 ст.23 КУпАП, а саме: виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Згідно ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

У зв'язку з оголошенням ОСОБА_2 усного зауваження, суд вважає необхідним закрити провадження в справі на підставі ч.2 ст.284 КУпАП.

Керуючись ст.7, ст.9, ст.22, ст.23, ч.1 ст.41, ст.ст.245, 248, 249, 251, 252, 268, 280, 283 -285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та обмежитись усним зауваженням.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, - закрити на підставі ч.2 ст.284 КУпАП, у зв'язку з оголошенням усного зауваження.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Посунько Г.А.