Справа № 947/17703/24
Провадження № 1-кс/947/7447/24
31.05.2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 розглянувши у судовому засіданні клопотання керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшуку, -
До Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про проведення обшукуслужбових кабінетах управління міграційного контролю, протидії нелегальної міграції та реадмісії Головного управління ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33.
В судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити. В обґрунтування поданого клопотання зазначив, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі)Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024160000000114 від 30.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Процесуальне керівництво здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
Підставою внесення відомостей до ЄРДР послугувала заява ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом можливих неправомірних дій співробітників ГУ ДМС в Одеській області ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які за попередньою змовою групою осіб, вимагають від нього, як громадянина Молдови, неправомірну вигоду за невжиття заходів, в межах компетенції, щодо організації видворення останнього, оскільки він не покинув територію України у належний строк.
Вищевикладене підтверджується матеріалами УСБУ в Одеській області, отриманими на виконання доручення слідчого, протоколом допиту свідка, та іншими матеріалами кримінального провадження.
З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, уникнення негативних наслідків для кримінального провадження, тобто знищення слідів кримінального правопорушення, об'єктів, які можуть бути речовими доказами, зміни обстановки, а також враховуючи, що за місцем роботи начальника управління міграційного контролю, протидії нелегальної міграції та реадмісії Головного управління ДМС України в Одеській області ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в кабінетах адміністративної будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться речі та документи, що пов'язані із вимаганням та отриманням неправомірної вигоди, а саме: адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чорнові записи, засоби мобільного зв'язку, комп'ютерна техніка (ПЕОМ, нетбуки, ноутбуки, планшети), інші носії інформації, документи, а також майно, здобуте злочинним шляхом, яке може містити відомості про обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення та самостійно або в сукупності мати доказове значення для даного кримінального провадження, у слідства виникла необхідність у отримання дозволу на проведення обшуку.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 371629849 від 27.03.2024 право приватної власності за об'єктом нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , значиться за територіальною громадою міста Одеси, в особі Одеської міської ради.
Водночас, згідно відомостей Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_6 24.04.2020 отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю за № 004134.
Згідно ст. 27, ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Статтею 13 КПК України встановлено, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 30 Конституції України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Одним з напрямів ефективного функціонування державної влади в Україні є забезпечення законності діяльності органів досудового розслідування, які виходячи з принципу верховенства права, зобов'язані керуватись законом при здійсненні своїх повноважень. Саме тому об'єктивно необхідним є створення надійного і ефективного механізму судового контролю за діяльністю органів досудового розслідування, оскільки саме судовий контроль справедливо вважається найбільш дієвим інструментом забезпечення прав і свобод громадян.
Кримінальним процесуальним законом здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні віднесено до повноважень слідчого судді, який є суддею суду першої інстанції, а у випадку, передбаченому статтею 247 КПК України, - голова чи за його визначенням інший суддя відповідного апеляційного суду.
Відповідно до ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» проведення стосовно адвоката оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, що можуть проводитися виключно з дозволу суду, здійснюється на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя.
Окрім цього, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності.
Системний аналіз положень КПК України дає підстави для висновку, що застосування до ухвал слідчого судді про надання дозволу на обшук положень, які регламентують загальні вимоги щодо судового рішення можливо лише з врахуванням особливостей стадії досудового розслідування, яка є відмінною від судового розгляду. Таким чином, розглядаючи подане клопотання та наводячи мотиви ухваленого судового рішення, враховую положення КПК України щодо дотримання меж, які не розкривають таємницю досудового розслідування, а також практику ЄСПЛ, який неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, водночас враховую, що факти, які породжують таку підозру, не повинні знаходитися на однаковому рівні з тими, що необхідні для виправдання, засудження чи навіть пред'явлення обвинувачення та з'являються на подальшому етапі кримінального розслідування; відшукувані речі і документи мають значення для проведення об'єктивного досудового розслідування, оскільки прямо стосуються предмету доказування у даному провадженні та можуть знаходитись у наведеному слідчим володінні; відомості, які містяться у відшукуваних речах (предметах, документах), можуть мати доказове значення та можуть бути використані як докази під час судового розгляду; речі (предмети, документи), щодо відшукання яких надійшло клопотання знаходяться у володінні особи, вказаної у клопотанні, що підтверджується долученими до клопотання матеріалами, тому, враховуючи обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, тобто зважаючи на необхідність збереження доказів для досудового розслідування, забезпечення неможливості їх знищення чи приховування, вважаю найбільш доцільним та ефективним способом відшукання речей і документів за даних обставин є проведення обшуку, а відтак клопотання в цій частині підлягає до задоволення та слід надати згоду на проведення обшуку, з метою вилучення предметів (речей, документів), які стосуються кримінального провадження.
В той же час слідчий суддя враховує, що проведення обшуку у володінні адвоката повинно бути розумно обмеженим та враховувати особливості інформації, захищеної професійною таємницею тощо («Kolesnichenko v. russia», п.п. 32-35; «Iliya Stefanov v. Bulgaria», п.п. 39-44; «Smirnov v. russia», п. 48; «Aleksanyan v. russia», п. 216; «Wieser і Bicos Beteiligungen GmbH v. Austria», п. 57; «Tamosius v. the United Kingdom»; «Robathin v. Austria», п.44; «Andre and Another v. France»; «Sargava v. Estonia»).
Відповідно до ч.2 ст.23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії. З метою забезпечення дотримання вимог цього Закону щодо адвокатської таємниці під час проведення зазначених процесуальних дій представнику ради адвокатів регіону надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.
В той же час, у зв'язку із наданням дозволу на здійснення обшуку з метою відшукання та вилучення лише частини речей та майна, про які зазначалося у клопотанні сторони обвинувачення, перелік яких конкретизовано слідчим суддею згідно вимог КПК України, зазначене клопотання підлягає частковому задоволенню.
Оцінюючи питання доцільності визначенні виконавця ухвали слідчого судді, враховую правовий висновок Касаційного кримінального суду викладений у постанові від 17 лютого 2021 року (справа №263/10353/16-к, провадження № 51-4972км20) відповідно до якого, в ухвалі про надання дозволу на проведення обшуку слідчий суддя не визначає конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, оскільки вказане питання перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 222, 234, 235 КПК України, -
Клопотання задовольнити частково.
Надати слідчим групи слідчих, які приймають участь в досудовому розслідуванні кримінального провадження № 42024160000000114 від 30.05.2024року, а також прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво у ньому,
дозвіл на проведення обшуку службових кабінетах управління міграційного контролю, протидії нелегальної міграції та реадмісії Головного управління ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33,
із дотриманням гарантій щодо адвоката ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що передбачені Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"
з метою виявлення та вилучення речей та документів, що пов'язані із вимаганням та отриманням неправомірної вигоди, а саме: адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чорнові записи, засоби мобільного зв'язку, комп'ютерна техніка (ПЕОМ, нетб уки, ноутбуки, планшети).
У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Строк дії ухвали - до 25.06.2024 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1