Рішення від 06.06.2024 по справі 280/3568/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 червня 2024 року о/об 12 год. 30 хв.Справа № 280/3568/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. за участю помічника судді - Гудименко Я.А. (здійснює повноваження секретаря судового засідання за дорученням судді), розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (Північне шосе, буд.20, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69006; код ЄДРПОУ 00196204)

до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (надалі - позивач, ПрАТ «Український графіт») до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (надалі - відповідач, СМУ ДПС по РВПП), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01.04.2024 за №255/32-00-04-01-02-01-00196204.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Приватним акціонерним товариством «Український графіт» (далі за текстом - ПрАТ «Укрграфіт», позивач) в січні 2024 року подана через Електронний кабінет платника податкова декларація з податку на додану вартість грудень 2023 року (з урахуванням уточнюючого розрахунку від 07.02.2024 року №9019825634 за грудень 2023 року), в складі якої подана Заява (Додаток 4) про повернення на рахунок бюджетного відшкодування в сумі 20 000 000 грн. (п.п. 8, 9, 10 опор. 48-67 Додатку до позову). Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (далі за текстом - відповідач) підтверджено позивачу заявлену до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість в розмірі 20 000 000 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість від 22.01.2024 року № 9377002350 згідно Довідки №1582/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 року про результати камеральної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що відображено в Електронному кабінеті платника (п. 11 стор. 68 Додатку до позову). Водночас, 27.02.2024 року ПрАТ «Укрграфіт» отриманий поштою складений відповідачем Акт (далі за текстом - Акт перевірки) № 145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 року про результати камеральної перевірки Приватне акціонерне товариство «Український Графіт» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за грудень 2023 року (п. 3, стор. 2-15 Додатку до позову). В Акті перевірки зазначено, що відповідно до п. 200.10 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, в порядку ст.76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (далі за текстом - відповідач) проведено камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (далі за текстом - ПрАТ «Укрграфіт», позивач) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за грудень 2023 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 22.01.2024 року № 9377002350 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 07.02.2024 року № 9019825634 за грудень 2023 року). Також, в Акті перевірки встановлено порушення позивачем: 1) абз. б) п. 187.1 ст. 187, п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст.195 Податкового Кодексу України по рядку 2.1 Декларації «Операції з вивезеная товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою» встановлено заниження показника за листопад 2023 року на суму 2 593 488 гривень та завищення показника за грудень 2023 року на суму 140 902 гривні. 2) п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу України, п.2, п.3, п.12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», ПрАТ «Укрграфіт» за листопад, грудень 2023 року не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у законодавчо встановлений термін податкові накладні по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою згідно оформлених митних декларацій за листопад 2023 року на суму 25 826 654,16 грн. та за грудень 2023 року на суму 33 745 493,33 гривні. Згідно п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Згідно п. 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). З висновками відповідача, викладеними в Акті перевірки, ПрАТ «Укрграфіт» не погодилося. Акт перевірки підписаний представниками ПрАТ «Укрграфіт» із Запереченнями, які були направлені відповідачу за вих. №10/626 від 11.03.2024 року (п. 4, стор. 16-21 Додатку до позову). За результатами розгляду заперечень ПрАТ «Укрграфіт» на Акт перевірки, відповідачем надано відповідь від 26.03.2024 року вих. № 1590/6/32-00-04-01-08 «Про розгляд заперечень», згідно якої відповідач з доводами ПрАТ «Укрграфіт» не погодився та вважає, що висновки Акту перевірки є правомірними та відповідають нормам діючого податкового законодавства (п. 6, стор. 23-30 Додатку до позову). На підставі Акту перевірки № 145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.04.2024 року № 255/32-00- 04-01-02-01-00196204 (п. 7, стор. 31-34 Додатку до позову), отримане ПрАТ «Укрграфіт» 08.04.2024 року, про застосування штрафу в сумі 112 200,00 грн. за податком на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 3014060100) за відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкових накладних / розрахунків коригування на суму 59 572 147,49 гривень. Згідно п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. ПрАТ «Укрграфіт» вважає, що прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 01.04.2024 року № 255/32-00-04-01-02-01-00196204 є протиправним та підлягає скасуванню …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Аналізом відображення показників даних податкової звітності з податку на додану вартість від 22.01.2024 № 9377002350 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 07.02.2024 № 9019825634 за грудень 2023 року встановлено відхилення між даними платника та даними перевірки по операціях з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою (рядок 2.1 Декларації з податку на додану вартість) за листопад, грудень 2023 року: … Пунктом 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28 січня 2016 року № 21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року №463), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 159/28289, зазначено, що у рядках 1, 2, 3, 5 колонки А декларації вказуються загальні обсяги постачання товарів/послуг за звітний період, які оподатковуються за основною ставкою, за ставками 7 % і 14 %, за нульовою ставкою, звільнені від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V Податкового кодексу України, тимчасово звільнені від оподаткування, не є об'єктом оподаткування, та послуг, що не оподатковуються у зв'язку з їх місцем постачання за межами митної території України. Згідно пункту 3 вищезазначеного Порядку, у рядку 2.1 вказуються обсяги операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до вимог підпункту 195.1.1 пункту 195.1 та пункту 195.2 статті 195 розділу V Податкового кодексу України. При перевірці операцій щодо вивезення товарів за межі митної території України на порушення п. 187.1 ст. 187, пп. 195.1.1 п. 195.1 ст.195 Податкового кодексу України, п. 1, 3 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28 січня 2016 року № 21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року № 463), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 159/28289, встановлено заниження показника р. 2.1 Декларації з податку на додану вартість за листопад 2023 року на суму 2 593 488 грн. та завищення показника р.2.1 Декларації з податку на додану вартість за грудень 2023 року на суму 140 902 грн., що не призвело до заниження/завищення податкових зобов'язань (р. 9 Декларації з податку на додану вартість) за грудень 2023 року та не вплинуло на розрахунки з бюджетом. Крім того, перевіркою встановлено, що ПрАТ «Укрграфіт» за листопад, грудень 2023 року не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у законодавчо встановлений термін податкові накладні та/або розрахунки коригувань по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, згідно оформлених митних декларацій за листопад 2023 року на суму 25 826 654,16 грн. та за грудень 2023 року на суму 33 745 493,33 гривні. ПрАТ «Укрграфіт» митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснює з використанням електронних митних декларацій. … Таким чином, на порушення п. 187.1 ст. 187, пп. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195, п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п. 2, п. 3, п. 5, п. 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (зі змінами та доповненнями, діючими в перевіряємому періоді), не складено та відповідно не зареєстровано протягом граничного строку податкові накладні (у кількості 33 штук) по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, за листопад 2023 року на суму 25 826 654,16 грн. та за грудень 2023 року на суму 33 745 493,33 гривні. ПрАТ "Український Графіт" не надало додаткові документи, які б підтверджували відсутність вини з боку підприємства або пом'якшували відповідальність за вчинені правопорушення, а отже податкове повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024р є правомірним, а заявлені позовні вимоги - необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Судом вивчено відповідь позивача на відзив на позовну заяву.

Ухвалою судді від 23.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Контролюючим органом проведена камеральна перевірка ПрАТ «Український графіт» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за грудень 2023 року, за результатами якої складено Акт №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 (надалі - Акт перевірки №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024).

У висновку Акту перевірки №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 зазначено: «… Камеральною перевіркою не встановлено арифметичних та методологічних порушень ПрАТ «Український Графіт» в частині нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточних рахунок платника податку за грудень 2023 року. Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2023 року, встановлено порушення ПрАТ «Український Графіт»: 1. абз. б) п.187.1 ст.187, пп.195.1.1 п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України по рядку 2.1 Декларації «Операції з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою» встановлено заниження показника за листопад 2023 року на суму 2593488 грн. та завищення показника за грудень 2023 року на суму 140902 гривні. 2. п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, п.3, п.12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», ПрАТ «Український Графіт» за листопад, грудень 2023 року не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у законодавчо встановлений термін податкові накладні по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою згідно оформлених митних декларацій за листопад 2023 року на суму 25826654,16 грн. та за грудень 2023 року на суму 33745493,33 гривні. Відповідальність передбачена абз.4 п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України. …».

Результатом розгляду контролюючим органом Акту перевірки №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 стало прийняття стосовно ПрАТ «Український графіт» податкового повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024, яким за платежем «ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 112200 грн. 00 коп.

Судом досліджено Розрахунок штрафних санкцій, який є Додатком до податкового повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024.

В обґрунтування позовної заяви позивачем надано до суду: Реєстр експортних митних декларацій ПрАТ «Укрграфіт» (код за ЄДРПОУ 00196204) за листопад, грудень 2023 року (Операції з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою), якій є Додатком №1 до Акту перевірки №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024; Податкову декларацію з податку на додану вартість ПрАТ «Український Графіт» за грудень 2023 року з Додатком №1, №2, №3, №4, №5, №6; Реєстр ВМД за Грудень 2023р. до рядку 2 Декларації з ПДВ; Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (звітний (податковий) період - лютий 2024 року; звітний (податковий) період, що уточнюється - грудень 2023 року) з Додатком №6 до Податкової декларації з податку на додану вартість; Інформацію з Електронного кабінету платника; митні декларації; податкові накладні; Податкову декларацію з податку на додану вартість ПрАТ «Український Графіт» за листопад 2023 року з Додатком №1, №2, №5; Реєстр ВМД за Листопад 2023р. до рядку 2 Декларації з ПДВ; Податкову декларацію з податку на додану вартість ПрАТ «Український Графіт» за січень 2024 року з Додатком №1, №2, №5, №6; Реєстр ВМД за Січень 2024р. до рядку 2 Декларації з ПДВ; Інформацію з Веб-порталу Єдине Вікно; Податкову декларацію з податку на додану вартість ПрАТ «Український Графіт» за червень 2023 року з Додатком №1, №2, №3, №4, №5; Реєстр ВМД за Червень 2023р. до рядку 2 Декларації з ПДВ; Акт Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС від 10.08.2016 за №70/28-04-14-00/00196204 «Про результати планової виїзної перевірки ПАТ «Український графіт», код ЄДРПОУ 00196204, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013р. по 31.03.2016р.»; Довідку Офісу великих платників податків Державної податкової служби від 03.10.2019 за №3/28-10-51-07/00196204 «Про результати документальної позапланової перевірки ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКИЙ ГРАФІТ» (ЄДРЮОФОП 00196204) з питань декларування суми від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень за липень 2019 року»; Перелік експортних операцій ПрАТ «Укрграфіт» в розрізі митних декларацій за червень-липень 2019р. (Додаток 3.2); Реєстри ВМД за Липень 2019р. до рядку 2 Декларації з ПДВ; Лист Державної податкової служби України від 26.10.2012 за №4322/0/61-12/15-3115; Лист Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 03.12.2015 за №26416/10/28-10-06-11; Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.01.2000 за №38-р; Наказ Міністерства економіки України від 13.07.2023 за №8147 «Про визначення ПрАТ «Укрграфіт» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період»; Статут ПрАТ «Український графіт» (нова (дев'ята) редакція); інші документи.

Судом вивчено всі документи, наявні у матеріалах даної адміністративної справи.

За матеріалами справи між сторонами наявний спір лише щодо застосування норм права до спірних правовідносин.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: (…) б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису. (…).

Відповідно до п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються операції з: 195.1.1. вивезення товарів за межі митної території України: а) у митному режимі експорту; б) у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 Митного кодексу України; в) у митному режимі безмитної торгівлі; г) у митному режимі вільної митної зони. Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.

Як зазначено у п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.

За п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Згідно з абз.4 п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України у разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.

Відповідно до п.3 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 31.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (надалі - «Порядок заповнення податкової накладної»), усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та пункті 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569, або обчислену відповідно до пункту 200-1.9 статті 200-1 Податкового кодексу України.

Як зазначено у п.12 «Порядку заповнення податкової накладної», у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000", рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У разі здійснення операцій з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за основною ставкою або ставкою 14 відсотків, складається окрема податкова накладна, в якій у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» робиться позначка «Х» та зазначається тип причини 22. У графі «Отримувач (покупець)» такої податкової накладної зазначаються найменування (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності)) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, у рядку "Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)" такої накладної проставляється умовний ІПН "500000000000", а у рядку "Постачальник (продавець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент), рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані. У разі складання податкової накладної за операціями з постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України, у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (П.І.Б.) нерезидента та через кому країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «500000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У разі складання податкової накладної за операціями з ліквідації основних засобів за самостійним рішенням платника податку; переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих; здійснення операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "400000000000", а в рядку "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

За ч.5 ст.255 Митного кодексу України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.

Згідно з п.16 «Положення про митні декларації», затвердженого 21.05.2012 постановою Кабінету Міністрів України №450 (надалі - «Положення про митні декларації»), митна декларація на паперовому носiї вважається оформленою за наявностi на всiх її аркушах вiдбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Електронна митна декларація вважається оформленою за наявностi внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення вiдмiтки про завершення митного оформлення з використанням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Оформлена електронна митна декларація за допомогою автоматизованої системи митного оформлення перетворюється у вiзуальну форму, придатну для сприйняття її змісту людиною, у форматi, що унеможливлює у подальшому внесення змін до неї, та надсилається декларанту або уповноваженій ним особі.

Відповідно до п.30 «Положення про митні декларації» вивезення товарів за межі митної території України підтверджується у разі поміщення товарів у митні режими: безмитної торгівлі чи вільної митної зони - митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією; експорту для українських товарів (крім палива та енергії), що повністю використані під час переробки іноземних товарів, - митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією відповідно до митного режиму експорту на такі українські товари, митною декларацією відповідно до митного режиму реекспорту на продукти переробки, що утворилися унаслідок використання в переробці відповідних українських товарів, а також повідомленням про фактичне вивезення за межі митної території України в митному режимі реекспорту таких продуктів переробки; реекспорту згідно з пунктом 5 частини першої статті 86 Митного кодексу України чи експорту - митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією, а також повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України. Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України містить відомості про кількість та номери у митній декларації товарів, вивезених за межі митної території України, дату їх фактичного вивезення, а у разі митного оформлення товарів за електронною митною декларацією - також відомості про номер митної декларації. За однією митною декларацією може бути надано кілька повідомлень про фактичне вивезення товарів за межі митної території України з урахуванням дат фактичного вивезення товарів.

У п.32 «Положення про митні декларації» зазначено: «32. … Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України з використанням електронного підпису посадової особи Держмитслужби чи електронної печатки митного органу, які базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, також надсилається Держмитслужбою у визначені цим пунктом строки декларанту або уповноваженій ним особі».

Як зазначено у п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом враховано наведене в Акті перевірки №145/32-00-04-01-02-01-00196204 від 20.02.2024 - «… При перевірці операцій щодо вивезення товарів за межі митної території України на порушення п.187.1 ст.187, пп.195.1.1 п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України, п. 1, 3 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28 січня 2016 року №21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року №463), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016р. за №159/28289, встановлено заниження показника р.2.1 Декларації з податку на додану вартість за листопад 2023 року на суму 2593488 грн та завищення показника р.2.1 Декларації з податку на додану вартість за грудень 2023 року на суму 140902 грн, що не призвело до заниження/завищення податкових зобов'язань (р. 9 Декларації з податку па додану вартість) за грудень 2023 року та не вплинуло на розрахунки з бюджетом. …».

З огляду на наведені та інші норми права, обставини справи, суд погоджується з твердженням позивача наведеним у позовній заяві - «… Таким чином, факт перетинання товаром митного кордону України підтверджується повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України разом з митною декларацією, оформленою у встановленому порядку. Митна декларація сама по собі не може підтверджувати факт вивезення товарів за межі митного кордону України і не містить такого реквізиту як дата фактичного вивезення. …».

Суд вважає, що позивачем за листопад, грудень 2023 року на дату виникнення податкового зобовязання складено та зареєстровано у законодавчо встановлений термін в «Єдиному реєстрі податкових накладних» податкові накладні по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, згідно оформлених митних декларацій у листопаді, грудні 2023 року у кількості 33 штук (за листопад 2023 року на суму 25826654 грн. 16 коп. та за грудень 2023 року на суму 33745493 грн. 33 коп.).

Відповідачем не надано до суду доказів відмови у реєстрації в «Єдиному реєстрі податкових накладних» податкових накладних по операціям з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, згідно оформлених митних декларацій у листопаді, грудні 2023 року у кількості 33 штук.

Також, підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90 згідно із Законом України №2876-IX від 12.01.2023 «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023.

Відповідно до п.11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

У ч.1 ст.58 Конституції України зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, на думку суду, контролюючий орган при прийнятті 01.04.2024 податкового повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 повинен був застосувати до позивача штраф виключно згідно з приписами п.89 та п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Відповідач під час проведення перевірки та складання податкового повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024 повинен був керуватися саме п.89 та п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, які є пріоритетними у застосуванні у період воєнного стану порівняно із нормами ст.ст.201, 120-1 та п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024 прийнято контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява підлягає задоволенню, але доводи позивача приймаються судом частково. Доводи позивача частково та відповідача у повному обсязі не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ІНФОРМАЦІЯ_1 , то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 3028 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (Північне шосе, буд.20, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69006; код ЄДРПОУ 00196204) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №255/32-00-04-01-02-01-00196204 від 01.04.2024, яким до Приватного акціонерного товариства «Український графіт» за платежем «ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 112200 грн. 00 коп.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (Північне шосе, буд.20, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69006; код ЄДРПОУ 00196204) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр.Поля Олександра, буд.57, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49600; код ЄДРПОУ ВП 43968079) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 3028 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 06.06.2024.

Суддя О.О. Прасов