Рішення від 05.06.2024 по справі 280/2826/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 червня 2024 року Справа № 280/2826/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до НОМЕР_1 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просить суд:

визнати протиправним не нарахування та не виплату позивачу відповідачем, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, додаткову винагороду в розмірі 100 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.04.2022 по 31.08.2022;

зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, додаткову винагороду в розмірі 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період з 01.04.2022 по 31.08.2022.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні ІНФОРМАЦІЯ_1 . У період з 01.04.2022 по 31.08.2022 позивач безпосередньо приймав участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Однак в зазначений період виплата додаткової винагороди, яка визначена постановою КМУ від 28.02.2022 №168 відбувалась із порушенням вимог чинного законодавства, адже виплачувалась не в повному обсязі, а саме не в розмірі 100 000 грн з розрахунку на місяць. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 03 квітня 2024 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у даній справі. Відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що 25.11.2020 позивача зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення. Станом на квітень 2022 року позивач проходив службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні, в період з квітня по серпень 2022 року вчиняв дії, в яких вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, про що було повідомлено відповідні правоохоронні органи. Зазначено, що позивач не виконував бойові завдання у період з квітня по липень (включно) за цей період додаткова винагорода йому не нараховувалася. За серпень додаткова винагорода була виплачена позивачу у вересні. За повідомленнями про відмову від виконання наказів позивачем відкрито кримінальні провадження. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, установив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

З матеріалів справи судом установлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні ІНФОРМАЦІЯ_1 з 25.11.2020.

Позивач зазначає, що у період з 01.04.2022 по 31.08.2022 приймав участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Вважаючи, що грошове забезпечення за період з 01.04.2022 по 31.08.2022 нараховувалося та виплачувалося йому не в повному обсязі (в частині невиплати додаткової винагороди, обчисленої в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць), позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Судом досліджені додані до відзиву на позовну заяву докази, а саме:

рапорт начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до якого на виконання вимог наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.04.2022 по 30.04.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000170 від 16.04.2022;

рапорт начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до якого на виконання вимог наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.05.2022 по 31.05.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000170 від 16.04.2022, рапорт на позбавлення премії від 24.05.2022 №6448;

рапорт начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до якого на виконання вимог наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.06.2022 по 30.06.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000560 від 29.06.2022;

рапорт начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до якого на виконання вимог наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.07.2022 по 31.07.2022: щодо виплати військовослужбовцям додаткової винагороди (30000 грн): старший сержант ОСОБА_1 , з 01.07.2022 по 31.07.2022;

рапорт начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до якого на виконання вимог наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.08.2022 по 31.08.2022: щодо виплати військовослужбовцям додаткової винагороди (30000 грн): старший сержант ОСОБА_1 , з 01.08.2022 по 31.08.2022;

архівна відомість №1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року, відповідно до якої позивачу виплачено додаткову винагороду ПКМ №168 від 28.02.2022 (70000): у квітні 2022 року - у розмірі 82500 грн; у травні 2022 року - 0,00 грн; у червні 2022 року - 0,00 грн; у липні 2022 року - 0,00 грн; у серпні 2022 року - 0,00 грн; у вересні 2022 року (за серпень 2022 року) - у розмірі 65483,87 грн;

архівна відомість №1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року, відповідно до якої позивачу виплачено додаткову винагороду ПКМ №168 від 28.02.2022 (30000): у квітні 2022 року - у розмірі 5806,45 грн; у травні 2022 року - 0,00 грн; у червні 2022 року - 0,00 грн; у липні 2022 року - 0,00 грн; у серпні 2022 року - 30000,00 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Згідно п. 2 вищевказаного Указу, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувавсята триває до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168, порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою виконання вимог Постанови № 168 та з врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 31.03.2022 № 164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" (далі - Наказ № 164-АГ).

Так, згідно пункту 1 Наказу № 164-АГ на період дії воєнного стану військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України виплачувати додаткову винагороду (пропорційно із розрахунку на місяць) у розмірі 30000,00 грн. (з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, розмір цієї винагороди збільшується до 100000,00 грн. включно в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах.

Згідно пункту 3 Наказу № 164-АГ документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходів здійснюється на підставі одного з таких документів: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах. Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).

Відповідно до пункту 4 Наказу № 164-АГ начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

30.07.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ № 392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" (далі - Наказ № 392-АГ), який застосовується з 01.08.2022.

Так, згідно пункту 1 Наказу № 392-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до пункту 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу (пункт 12 Наказу № 392-АГ).

Аналіз наведених норми дає підстави для висновку, що підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі: бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини.

Відповідно до абзаців 6, 7, 8, 11 п.9 Наказу № 164-АГ (який діяв з 24.02.2022 по 01.08.2022) до наказів начальників органів охорони державного кордону про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн та 30000,00 грн не включати військовослужбовців, які: 1) відбувають покарання на гауптвахті та в дисциплінарних частинах, з дня початку відбування покарання, оголошеного наказом командира; 2) усунені від виконання службових обов'язків, відсторонені від виконання службових повноважень або відсторонені від посади, з дня усунення або відсторонена оголошеного наказом органу Держприкордонслужби; 3) відмовились виконувати бойові накази за місяць, у якому здійснено таке порушення; 4) у разі вчинення інших дій (бездіяльності), які мають ознаки кримінального правопорушення - за місяць у якому здійснено таке правопорушення.

Згідно з підпунктом 2 п. 7 Наказу № 392-АГ, виплата додаткової винагороди, зазначеної у пункті 1 цього наказу, не здійснюється, якщо військовослужбовець усунений від виконання службових обов'язків, відсторонений від посади, у тому числі у разі відбування покарання на гауптвахті, перебування під вартою чи домашнім арештом - за весь період усунення чи відсторонення.

Відповідно до підпунктів 3, 4 п.8 Наказу № 392-АГ, начальник (командир) органу Держприкордонслужби позбавляє виплати додаткової винагороди повністю, якщо військовослужбовець відмовився виконувати бойові накази (розпорядження) в бойовій обстановці - за місяць у якому здійснено таку відмову.

Згідно з п. 9 Наказу № 392-АГ начальник (командир) органу Держприкордонслужби може позбавити повністю або частково виплати додаткової винагороди військовослужбовця за місяць, у якому такого військовослужбовця притягнуто до дисциплінарної відповідальності за результатами проведеного службового розслідування або за результатами проведеного аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судового розгляду.

Визначальним питанням у цій справі є встановлення обставин, які б підтверджували або спростовували твердження позивача щодо допущеної відповідачем протиправної бездіяльності у спірних відносинах.

Суд зазначає, що у разі відмови військовослужбовців виконувати бойовий наказ останні не включаються до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень та 30000 гривень за місяць, у якому здійснено таке порушення.

Військова дисципліна, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначається Дисциплінарним статутом Збройних сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі Дисциплінарний статут).

Відповідно до статті 1, 2 Дисциплінарного статуту військова дисципліна це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Згідно зі статтею 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема: поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Вчинене позивачем порушення (відмова від виконання бойового розпорядження (наказу) суперечить покладеним на нього обов'язкам та змісту Військової присяги, підриває довіру та авторитет Державної прикордонної служби.

Так, судом установлено, що відповідно до рапорту начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.04.2022 по 30.04.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000170 від 16.04.2022. Згідно з рапортом начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.05.2022 по 31.05.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000170 від 16.04.2022, рапорт на позбавлення премії від 24.05.2022 №6448. Відповідно до рапорту начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.06.2022 по 30.06.2022: щодо військовослужбовців, яким не виплачується додаткова винагорода: старший сержант ОСОБА_1 , причина - відмова виконувати бойовий наказ, підстава - ЄРДР №420220521000000560 від 29.06.2022.

Згідно з рапортом начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.07.2022 по 31.07.2022: щодо виплати військовослужбовцям додаткової винагороди (30000 грн): старший сержант ОСОБА_1 , з 01.07.2022 по 31.07.2022. Відповідно до рапорту начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », представлено данні на військовослужбовців, які виконували завдання в районі бойових дій (Донецька область) в період з 01.08.2022 по 31.08.2022: щодо виплати військовослужбовцям додаткової винагороди (30000 грн): старший сержант ОСОБА_1 , з 01.08.2022 по 31.08.2022.

Відповідно до архівної відомості №1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року, позивачу виплачено додаткову винагороду ПКМ №168 від 28.02.2022 (70000): у квітні 2022 року - у розмірі 82500 грн; у травні 2022 року - 0,00 грн; у червні 2022 року - 0,00 грн; у липні 2022 року - 0,00 грн; у серпні 2022 року - 0,00 грн; у вересні 2022 року (за серпень 2022 року) - у розмірі 65483,87 грн. Відповідно до архівної відомості №1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року, позивачу виплачено додаткову винагороду ПКМ №168 від 28.02.2022 (30000): у квітні 2022 року - у розмірі 5806,45 грн; у травні 2022 року - 0,00 грн; у червні 2022 року - 0,00 грн; у липні 2022 року - 0,00 грн; у серпні 2022 року - 30000,00 грн.

Таким чином, оскільки позивач не виконував бойові завдання у період з квітня 2022 року по липень 2022 року (включно), додаткова винагорода за вказаний період йому не нараховувалася. За серпень 2022 року додаткова винагорода була виплачена позивачу у вересні 2022 року.

Позивачем дані обставини не спростовані.

Таким чином, правових підстав щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі до 100000 гривень за спірний період немає.

Суд звертає увагу на те, що на теперішній час не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України, ні пункт 2-1 постанови від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ні пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», ні наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», який вже був виданий станом на момент спірних правовідносин з позивачем, що свідчить про те, що вони законні та мають визначену нормативно-правову силу, зокрема, вказаний наказ підлягав обов'язковому врахуванню суб'єктами владних повноважень Державної прикордонної служби України, у тому числі і відповідачем під час прийняття рішення щодо нездійснення виплати позивачу додаткової грошової винагороди у зв'язку з його відмовою виконувати бойовий наказ.

Накази №164-АГ, №392-АГ, №628-АГ Адміністрації Держприкордонслужби видано на реалізацію пункту 2-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, про що зазначено в преамбулах вказаних наказів.

Таким чином, зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби не зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян та не мають міжвідомчого характеру, не створюють нових норм, а лише конкретизують порядок підтвердження однієї з умов виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, а саме регламентують порядок підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

На переконання суду, вчинене позивачем порушення (відмови від виконання бойового наказу) суперечить покладеним на нього обов'язкам та змісту Військової присяги, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд також враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова