Рішення від 06.06.2024 по справі 160/8662/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2024 рокуСправа №160/8662/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку пенсії за віком обчисленої відповідно до статей 27, 28, 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести з 22.02.2024 року перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію, що призначено на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням стажу роботи за Списком №1 - 12 років 06 місяців (з повним робочим днем в шахті). Вказує, що оскільки у лютому 2024 року він набув 15 років стажу за Списком №1 з повним робочим днем під землею, тому 22.02.2024 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідачем було зараховано його пільговий стаж за Списком №1, який склав 15 років роботи за Списком №1. Однак не було відповідачем проведено розрахунок пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в розрахунку призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до абз.3 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є неправомірними і такими, що порушують його соціальні права на пенсійне забезпечення, що й стало підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.04.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

На виконання вимог ухвали суду 22.04.2024 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Загальний страховий стаж позивача становить 36 років 04 місяці 08 днів, в тому числі пільгова робота за Списком № 1 - 12 років 06 місяців, що не дає права на призначення пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” (менше 15 років).

Так, 22.02.2024 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з зарахуванням додаткового стажу роботи відпрацьованого з 19.05.2021 р. та надав пільгову довідку від 20.02.2024 р. № 145, видану ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Дніпровське”. Після проведення перерахунку загальний страховий стаж позивача складає 40 років 11 місяців 8 днів, в тому числі пільговий (підземний) стаж згідно із ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” складає 6 років 4 місяці 3 дні, за Списком №1 - 8 років 8 місяців 18 днів, що не дає право на перерахунок пенсії відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, оскільки відсутні 15 років стажу на підземних роботах. Таким чином, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області діяло в межах та спосіб передбачений законодавством, що є підставою для відмову в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з 02.06.2021 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 р. по справі №160/13006/21.

Загальний стаж позивача, станом на 19.01.2024 року становив 38 років 08 місяців 08 днів, в тому числі пільгова робота за Списком № 1 - 12 років 06 місяців.

22.02.2024 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з зарахуванням додаткового стажу роботи відпрацьованого з 19.05.2021 року та надав пільгову довідку від 20.02.2024 року № 145, видану ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” ВСП “Шахтоуправління Дніпровське”.

Після проведеного перерахунку стаж роботи позивача за Списком № 1 склав 15 років 22 дні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі- Закон №1058-IV).

Згідно із частинами 1, 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Розмір призначеної пенсії перераховується за правилами визначеними законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно із частинами 1, 4 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону № 1058-ІV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З матеріалів справи вбачається, що спір виник щодо правомірності застосування до розміру пенсії позивача мінімального розміру пенсії, встановленого у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Так, відповідно до наявної в матеріалах справи довідки РС-право, станом на 17.04.2024 року, стаж позивача за Списком №1 становить 15 років 22 дні.

Таким чином, суд доходить висновку, що оскільки позивач відпрацював 15 років 22 дні на роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, то він має право на встановлений законом мінімальний розмір пенсії шахтарям у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

За таких обставин, суд доходить висновку дії відповідача щодо відмови позивачу в розрахунку пенсії за віком обчисленої відповідно до статей 27, 28, 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання відповідача провести з 22.02.2024 року перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку пенсії за віком обчисленої відповідно до статей 27, 28, 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 22.02.2024 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 1 211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма