Рішення від 06.06.2024 по справі 160/8468/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2024 рокуСправа №160/8468/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача у відмові, оформленої листом від 15.12.2023 р. № 63305-50677/M-01/8-0400/23 перерахувати та виплатити йому пенсію після перерахунку її на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах від 17.11.2021 р. № 160/17240/21 та від 30.03.2023 р. № 160/83/23, з 01.02.2022 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", збільшення з 01.03.2022 р. розміру пенсії на 25% згідно із постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 р., з урахуванням постанови № 713 та індексації згідно із постановами КМУ № 118, № 168 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію, після її перерахунку на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах від 17.11.2021 р. № 160/17240/21 та від 30.03.2023 р. № 160/83/23, з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії по інвалідності із розрахунку 80 відсотка від грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації з та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження у межах максимального розміру та з урахуванням виплачених сум, в тому числі:

- з 01.02.2022 р. згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" здійснити нарахування та виплачувати щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. до пенсії по інвалідності, з урахуванням проведених виплат, без обмеження максимального розміру пенсії;

- з 01.02.2022 р. здійснити розрахунки з сумою основного розміру пенсії з урахуванням доплати 2 000 грн. згідно із постановою № 713 та визначену суму враховувати під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", без обмеження у межах максимального розміру та з урахуванням виплачених сум;

- з 01.03.2022 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 р. з урахуванням основного розміру його пенсії та доплати до нього 2000 грн. згідно із постановою № 713 з наступною індексацією відповідно до постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,14; у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, з урахуванням проведених виплат;

- з 01.03.2023 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ №1381 з урахуванням: основного розміру його пенсії та доплати до нього 2 000 грн. згідно із постановою КМУ № 713 з наступною індексацією отриманої суми відповідно пункту 2 постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197; у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 14.07.2021 року КМУ прийнято постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", згідно із якою установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 р., щомісячну доплату в розмірі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до вищезазначених статей Закону. Позивач вважає, що має право на зазначену вище доплату, проте, на своє звернення до пенсійного органу отримав відповідь, у якій відповідач повідомив, що оскільки розмір пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018 року, як визначено постановою КМУ №713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії щомісячної доплати в сумі 2 000 грн. відсутні. Крім того, позивач не погоджується з діями відповідача щодо здійснення йому виплати пенсії із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії та не проведення індексації пенсії відповідно до постанов КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачу позов з додатками та зазначена ухвала суду доставлені до його електронного кабінету, що підтверджується відповідними довідками наявними матеріалах справи. Але відзиву на позовну заяву чи будь-яких документів, що стосуються даного предмету спору, відповідач до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.

13.05.2024 року до суду від позивача надійшла відповідь, в якій додатково зазначено, що відповідач не враховує правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08.11.2022 р. у справі №420/2473/22, якою визнано протиправним припинення доплати пенсіонерам в розмірі 2 000 грн. згідно із постановою КМУ №713. Верховний Суд констатував, що перерахунок пенсії на підставі довідок з 01.12.2019 року не є перерахунком пенсії, у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Згідно із ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 р. у справі №160/17240/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" від 09.06.2021 року № 33/24/С-945 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19.11.2019 року;

- зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" від 09.06.2021 року № 33/24/С-945, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку та виплати пенсії;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

На виконання вказаного рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. в розмірі 80% від грошового забезпечення 27 754,91 грн., яке зазначено у довідці від 09.06.2021 р. № 33/24/С-945, шо надана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області".

Крім того, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2023 р. у справі № 160/83/23 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з обмеженням її максимальним розміром;

- зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 із розрахунку 80 відсотків від його грошового забезпечення згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" №33/24/С-945 від 09.06.2021 року про розмір грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;

- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2023 р. у справі № 160/83/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. в розмірі 80% від грошового забезпечення 27 754,91 грн., яке зазначено у довідці №33/24/С-945 від 09.06.2021 року, що надана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області", без обмеження максимальним розміром.

Судом також встановлено, що 17.11.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою з приводу пенсійного забезпечення.

Листом "Про розгляд звернення" від 15.12.2023 року Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що оскільки розмір пенсії обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018 року, як визначено постановою КМУ №713, тому підстави для встановлення до розміру його пенсії щомісячної доплати в сумі 2 000 грн. відсутні. Також відповідач повідомив, що у зв'язку з тим, що розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду (22 203,93 грн.), перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону № 2262-ХІІ (з 01.03.2022 року - 19 340 грн, з 01.07.2022 року - 20 270 грн., а з 01.12.2022 року - 20 930 грн.), проведення індексації пенсії відповідно до постанов № 118 та № 168 не призвело до збільшення розміру пенсії.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно із ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Відповідно до ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.

Разом з тим, ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 р. визнана неконституційною. Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

У резолютивній частині Рішення Конституційний Суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вищевказаного Рішення, тобто з 20.12.2016 р.

14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - постанова №713).

Згідно із пп.1 постанови № 713 встановлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 р., які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 р. зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000 - 2700 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 р.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. Так як в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

За таких обставин, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови КМУ №713.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 та від 02.03.2023 року у справі №600/870/22-а.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є неправомірним, а відповідач має здійснити виплату пенсії йому без обмеження її максимального розміру.

Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи заявлені позовні вимоги, суд доходить висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ №713 та зобов'язання відповідача з 01.02.2022 року здійснити нарахування та провести виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн., згідно із постановою КМУ №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" без обмеження максимального розміру та з урахуванням виплачених сум.

Щодо нарахування та виплати індексації, передбаченою постановами КМУ №118 від 16.02.2022 року та №168 від 24.02.2023 року, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пункт 1 постанови КМУ №168 від 24.02.2023 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" встановлює, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови КМУ № 168 передбачено, що з 01 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 постанови КМУ № 168 передбачено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

В спірному випадку відповідач не заперечує право позивача на перерахунок пенсії з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р. на підставі наведених положень постанови КМУ № 168 та постанови КМУ № 118, втім на думку відповідача, розмір перерахованої пенсії має бути обмежений максимальним розміром.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах положення постанови КМУ №118 та постанови КМУ № 168 суперечить приписам Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.

Отже, незважаючи на наявність у постанові КМУ №118 та постанові КМУ 168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містив, позаяк положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Частинами першою третьою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Положення постанов КМУ № 118 та № 168 в частині підвищення пенсій з 01 березня 2022 року та 01 березня 2023 року відповідно у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, як нормативно-правові акти не відповідають приписам Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, тобто правовому акту, який має вищу юридичну силу, а отже до спірних правовідносин мають застосовуватися приписи Закону № 2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не підзаконні нормативно-правові акти, якими є постанови КМУ № 118 та № 168.

За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію, після її перерахунку на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах від 17.11.2021 р. № 160/17240/21 та від 30.03.2023 р. № 160/83/23, з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії по інвалідності із розрахунку 80 відсотка від грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації з та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження у межах максимального розміру та з урахуванням виплачених сум, в тому числі зобов'язання відповідача з 01.03.2022 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 р. з урахуванням основного розміру його пенсії та доплати до нього 2 000 грн. згідно із постановою № 713 з наступною індексацією відповідно до постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,14, з урахуванням проведених виплат та з 01.03.2023 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ №1381 з урахуванням: основного розміру його пенсії та доплати до нього 2 000 грн. згідно із постановою КМУ № 713 з наступною індексацією отриманої суми відповідно пункту 2 постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, та з урахуванням проведених виплат.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", збільшення з 01.03.2022 р. розміру пенсії на 25% згідно із постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 р., з урахуванням постанови № 713 та індексації згідно із постановами КМУ № 118, № 168 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, після її перерахунку на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах від 17.11.2021 р. № 160/17240/21 та від 30.03.2023 р. № 160/83/23, з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії по інвалідності із розрахунку 80 відсотка від грошового забезпечення, надбавок, підвищень, індексації з та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження у межах максимального розміру та з урахуванням виплачених сум, в тому числі: з 01.02.2022 р. згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" здійснити нарахування та виплачувати щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. до пенсії по інвалідності, з урахуванням проведених виплат, без обмеження максимального розміру пенсії; з 01.03.2022 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" №1381 від 28.12.2011 р. з урахуванням основного розміру його пенсії та доплати до нього 2000 грн. згідно із постановою КМУ № 713 з наступною індексацією відповідно до постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення, у розмірі 1,14 з урахуванням проведених виплат та з 01.03.2023 р. здійснити обчислення збільшення пенсії на 25% згідно із постановою КМУ №1381 з урахуванням: основного розміру його пенсії та доплати до нього 2 000 грн. згідно із постановою КМУ №713 з наступною індексацією отриманої суми відповідно пункту 2 постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, з урахуванням проведених виплат.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма