Рішення від 31.05.2024 по справі 160/9886/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 рокуСправа №160/9886/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% від суми грошового забезпечення. Йому нараховується індексація пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024, розмір якої залежить від основного розміру пенсії позивача. Позивач вважає, що підстави для обмеження його пенсії максимальним розміром відсутні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2023. Позивач 04.12.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки. Відповідач листом № 244-53176/Л-01/8-0400/24 від 02.01.2024 відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для його проведення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки після отримання довідки про розмір грошового забезпечення у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного у ній грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 01.05.2024 поновлено позивачу строк звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України; встановлено відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали; витребувано у відповідача докази, які постановлено надати суду у строк для подання відзиву.

15.05.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Від позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надходила заява про перерахунок пенсії за формою, встановленою Порядком № 3-1. Відповідач вважає, що позивачем пропущено строк для звернення до суду. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та на час розгляду адміністративної справи урядом України не було прийнято відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та не внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та № 988 від 11.11.2015. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не отримувало від Пенсійного фонду України повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України постанов щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII. З 01.03.2023 розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішень суду з урахуванням індексації в сумі 1500,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Виплаті без обмеження максимальним розміром підлягають пенсії, призначені з 12.04.2023 особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у лютому 2014 року.

До відзиву було додано копії матеріалів з пенсійної справи позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є особою з інвалідністю другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради 28.01.2019.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію по інвалідності, призначену з 12.06.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується копіями розрахунків у пенсійній справі № 0401022004 від 01.07.2021, 01.03.2022, 01.04.2022, 01.03.2023, 01.12.2023 та 01.01.2024. Розрахунки пенсії містять відомості про нарахування індексації пенсії за 2022-2023 роки, суму грошового забезпечення для обчислення пенсії 17475,75 грн.

Згідно з наданими відповідачем копіями матеріалів з пенсійної справи позивача, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 5 від 05.01.2024 підполковника медичної служби ОСОБА_1 , начальника медичної служби, звільненого відповідно до підпункту «а» пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 14.12.2023 № 565 з військової служби у відставку, з 05.01.2024 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення.

У матеріалах пенсійної справи позивача, копії яких надано відповідачем, містяться копії заяви ОСОБА_1 від 14.03.2024 про призначення пенсії за вислугу років, подання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2024 № 7950 ФД-125000 про призначення пенсії ОСОБА_1 , грошового атестату від 11.03.2024, розрахунку вислуги років від 14.02.2024, довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2024 № 6/1/210 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу за пенсійною справою 0401037143 (Міноборони) від 06.01.2024 ОСОБА_2 з 06.01.2024 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з основним розміром 70% відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії становить 25391,01 грн. Грошове забезпечення для обчислення пенсії становить 28273,27 грн, з них: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 3170,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 65%, премія 390% - 18763,27 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача за вислугу років від 01.05.2024 підсумок пенсії (з надбавками) становить 25733,51 грн.

Тобто пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено позивачу з 06.01.2024 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного у виданих ІНФОРМАЦІЯ_2 грошовому атестаті від 11.03.2024 та довідці від 13.03.2024 № 6/1/210.

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 160/17973/21, що набрало законної сили 06.01.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2021 № ФД 112200 у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 у справі № 160/13565/23, що набрало законної сили 28.09.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23, що набрало законної сили 05.09.2023, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку із 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я позивача було видано довідку № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У довідці зазначено розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 за нормами, чинними на 01.01.2023 (відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23) за посадою «Старший офіцер відділу комплектування обласного військового комісаріату» - 26510,25 грн: посадовий оклад - 7090 грн, оклад за військовим званням - 2040 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4565,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн, надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (10%) - 465,00 грн, премія (140%) - 6510,00 грн.

Зазначену довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із супровідним листом № 7/23290/9 від 30.10.2023.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 01.12.2023, у якій просив, зокрема, здійснити перерахунок і виплату його пенсії з 01.02.2023 на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, без обмеження максимального розміру пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача від 01.12.2023 повідомило листом № 244-53176/Л-01/8-0400/24 від 02.01.2024, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Оскільки повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій за даними грошового забезпечення станом на 01.01.2023 до Пенсійного фонду України не надходило, підстави для проведення перерахунку відсутні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23 із супровідним листом від 30.10.2023 за № 7/23290/9 ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу відповідача було надано довідку від 30.10.2023 № ФД 112200 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на ім'я позивача. Оскільки вказаним рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію стосовно позивача, для проведення перерахунку пенсії за даними зазначеної довідки про розмір грошового забезпечення відсутні підстави.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд дійшов такого висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Частиною четвертою статті 9 цього Закону передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно із частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із частиною першою статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 Верховний Суд дійшов таких висновків:

«(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.»

Застосовуючи зазначені вище висновки в контексті обставин цієї справи, суд дійшов висновку, що непроведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі довідки № ФД112200 від 30.10.2023, виданої на виконання рішення суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23, про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, є протиправною бездіяльністю.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 22.09.2022 у справі № 500/2392/21.

Отже, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення № ФД 112200 від 30.10.2023, надану ІНФОРМАЦІЯ_2 із супровідним листом від 30.10.2023 № 7/23290/9, мав обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивачеві з 01.02.2023, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано довідку № ФД 112200 від 30.10.2023 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23, під час розгляду якої суд досліджував питання щодо наявності підстав для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати оновлену довідку та надати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області саме у контексті необхідності здійснення перерахунку пенсії на підставі такої довідки з 01.02.2023.

Наведене свідчить про бездіяльність відповідача, який мав здійснити відповідний перерахунок пенсії, а не оскаржувані дії, у зв'язку із чим, відмовляючи у частині позовних вимог щодо оскаржуваних дій, суд зазначає про допущену відповідачем протиправну бездіяльність, наслідком якої є порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера, в результаті чого перерахунок пенсії не здійснено.

Отже, наявні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2023 до 05.01.2024 включно (тобто до дня призначення позивачеві пенсії за вислугу років після звільнення з військової служби) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 160/14717/23, з урахуванням зазначених у довідці посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, та премії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з 01.02.2023 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, а також нарахованих до виплати: з 01.03.2022 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум, суд дійшов такого висновку.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, вони явно суперечать один одному.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що ухвалена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19 та постанові від 17.02.2022 у справі № 640/11168/20.

Законом України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.

Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2023 року у розмірі 2093 гривні.

Законом України від 09.11.2023 № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2024 року у розмірі 2361 гривня.

Відповідно до розрахунків пенсії позивача, в яких розмір пенсії обчислено з урахуванням основного розміру 80% від грошового забезпечення в сумі 17475,75 грн, з 01.03.2022 підсумок пенсії 22745,95 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 19340,00 грн, з 01.03.2023 підсумок пенсії 24309,55 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн, з 01.12.2023 підсумок пенсії 24309,50 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн.

При перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 та 01.03.2023 (після проведення індексації), право на пенсійне забезпечення якого встановлено Законом № 2262-ХІІ, розмір пенсії протиправно обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, - в сумі 19340,00 грн та 20930,00 грн, відповідно.

Згідно з розрахунками пенсії позивача від 01.03.2023 та 01.12.2023 основний розмір його пенсії 23422,35 грн обчислено у розмірі 80% від суми грошового забезпечення 17475,75 грн. Розрахунок пенсії містить відомості про щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, індексацію базового ОСНП 2022 (17475,75 х 0,140) у розмірі 2446,60 грн, індексації базового ОСНП 2023 (19922,35 х 0,197) у розмірі 1500,00 грн, підсумок пенсії з надбавками 24309,55 грн, з урахуванням максимального розміру 20930,00 грн.

Відомості щодо нарахування і виплати позивачеві пенсії з 01.02.2023 до 05.01.2024 з іншим основним розміром у відсотковому значенні від суми грошового забезпечення у матеріалах справи відсутні.

Отже, спору про здійснення перерахунку пенсії позивача, з 01.02.2023 до 05.01.2024 включно (тобто до дня призначення позивачеві пенсії за вислугу років після звільнення з військової служби), з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та № 168 від 24.02.2023 на час звернення до суду не існувало, оскільки перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 ще не здійснено.

Отже, такі вимоги заявлені на майбутнє, стосуються можливого порушення права позивача, тому є передчасними. Беручи до уваги вищенаведене, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань. Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Беручи до уваги вищенаведене, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2023 до 05.01.2024 включно на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Оскільки з 06.01.2024 позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір якої обчислено від сум грошового забезпечення позивача під час проходження ним військової служби, підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки № ФД112200 від 30.10.2023, починаючи з 06.01.2024 відсутні. З огляду на вказану обставину, не підлягає задоволенню вимога позивача про перерахунок і виплату пенсії на підставі зазначеної довідки з урахуванням з 01.03.2024 індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Як зазначено у позовній заяві, з 01.03.2024 позивачеві здійснюється нарахування індексації пенсії.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пунктів 8, 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 до 05.01.2024 включно на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД112200 від 30.10.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023, з урахуванням зазначених у довідці посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, та премії, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 31.05.2024.

Суддя В.В. Рянська