29 травня 2024 рокуСправа №160/4810/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 12.12.2023 року про відмову в призначенні йому житлової субсидії;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву від 24.03.2023 року про призначення житлової субсидії та призначити йому житлову субсидію на опалювальний період.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення житлової субсидії для оплати житлово-комунальних послуг. Однак, відповідач листом від 12.12.2023 року повідомив про відмову у призначенні житлової субсидії, оскільки у позивача відсутні будь-які доходи, які враховуються при призначенні субсидії. Позивач вважає таке рішення необґрунтованим і протиправним з огляду на те, що він отримував соціальні виплати як державну допомогу особам, які досягли пенсійного віку, що підтверджується відповідними довідками, а тому він змушений був звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 року позовна заява була залишена без руху через невідповідність приписам ст.ст.160, 161 КАС України та запропоновано позивачу, у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду, усунути її недоліки шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. та уточненої позовної заяви, в якій зазначити вірне місце проживання або своє перебування.
Ухвалою суду від 25.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, після усунення позивачем недоліків своєї позовної заяви.
На виконання вимог ухвали суду, відповідач 10.04.2024 року надав відзив на позовну заяву в якому зазначає, що 24.03.2023 року позивач вперше звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення житлової субсидії надавши декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід повинен бути врахований за IІІ і IV квартали попереднього календарного року (тобто 2022 року). За III-IV квартал 2022 року у позивача відсутні будь-які доходи, які враховуються при обчисленні житлової субсидії, що є підставою для відмови у призначені субсидії відповідно до пп.3 п.14 постанови КМУ № 848. Враховуючи вищезазначене, рішенням від 05.04.2023 року №4001-24415065-2023-1 Головне управлінням ПФУ в Дніпропетровській області відмовило у призначені субсидії позивачу (у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку та не мають доходів (пп.3 п.14 постанови КМУ №848). В свою чергу дохід від УПСЗН Центрально-Міського району м.Кривого Рогу не можно взяти до уваги, оскільки дані про дохід, за заявою позивача від 24.03.2023 р., враховуються за III-IV квартал 2022 року. Відповідач додатково повідомляє, що позивач 16.10.2023 року вдруге звернувся за призначенням субсидії, рішенням від 18.11.2023 року №4001-24415065-2023-2 позивачу було призначено субсидію на опалювальний сезон (з жовтня 2023 року по квітень 2024 року). За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Центрально-Міського району м.Кривого Рогу та отримує державну соціальну допомогу особам які досягли віку 63 (58) років.
Позивач 24.03.2023 року звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення житлової субсидії.
Рішенням відповідача від 05.04.2023 року № 4001-24415065-2023-1 позивачу відмовлено у призначені житлової субсидії з підстави того, що у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18 річного віку та не мають доходів.
Листом відповідача від 12.12.2023 року на запит позивача від 28.11.2023 року з питання призначення житлової субсидії було повідомлено, що відповідно до заяви від 24.03.2023 року було відмовлено у призначенні житлової субсидії на неопалювальний період 2023 року, оскільки у нього відсутні будь-які доходи, які враховуються при призначенні субсидії.
Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення № 848).
Згідно із пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. №1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (пункт 5 Положення № 848).
Згідно із пунктом 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій здійснюється:
- до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм.Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);
- починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:
заяву;
декларацію;
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
рішення суду (в разі наявності);
інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням (пункт 48 Положення № 848).
Відповідно до пункту 60 Положення № 848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:
призначення житлової субсидії;
непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);
відмову в призначенні житлової субсидії.
У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія) (пункт 61 Положення №848).
Відповідно до пункту 62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.
У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.
Згідно із пунктом 35 Положення №848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Відповідно до вищевказаних норм, позивач 24.03.2023 року звернувся до відповідача із заявою про призначення та надання житлової субсидії, однак рішенням Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 05.04.2023 року № 4001-24415065-2023-1 позивачу відмовлено у її призначенні з підстави того, що у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18 річного віку та не мають доходів.
Так, згідно із підпунктом 3 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); або
такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.
Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця:
навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України "Про зайнятість населення";
надавали соціальні послуги, перебували у місцях позбавлення або обмеження волі, або до них застосовувалися заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), застосовувалися запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, а також перебували у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, який забезпечує надання первинної медичної допомоги, на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку (далі - складні життєві обставини), або перебували у відпустці без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду, відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки".
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Центрально-Міського району м.Кривого Рогу та отримує державну соціальну допомогу особам які досягли віку 63 (58) років.
Матеріали справи містять докази отримання позивачем соціальної допомоги, зокрема з квітня по вересень 2023 року (відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військовому збору станом на 22.12.2023 року) та з січня по червень 2023 року (довідка УПСЗН Центрально-Міського району м.Кривого Рогу від 10.10.2023 року № 3118).
Отже, позивач є особою, що отримує соціальні виплати, які повинні враховуватись до його сукупного доходу.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для відмови у призначенні житлової субсидії з тих підстав, що у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку та не мають доходів.
Будь-яких інших підстав, окрім тих, які вказані в рішенні Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 05.04.2023 року № 4001-24415065-2023-1 про відмову у призначенні житлової субсидії, чи зазначення інших членів домогосподарства, які зареєстровані та фактично проживають за адресою та щодо яких відсутні доходи, які враховуються при призначенні житлової субсидії відповідачем не вказано.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 05.04.2023 року № 4001-24415065-2023-1 про відмову у призначенні позивачу житлової субсидії є необґрунтованим та прийнятим без урахування фактичних обставин, відтак воно підлягає скасуванню, як протиправне. Так як лист відповідача від 12.12.2023 року на запит позивача від 28.11.2023 року з питання призначення житлової субсидії не є рішенням пенсійного органу.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 24.03.2023 року про призначення житлової субсидії, з урахуванням висновків суду.
В свою чергу не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити позивачу житлову субсидію на опалювальний період, оскільки в матеріалах справи наявне рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 18.11.2023 року № 4001-24415065-2023-2 про призначення позивачу житлової субсидії.
Так, розмір житлової субсидії на опалювальний сезон становила з 01.10.2023 року по 31.10.2023 року - 799,25 грн.; з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року - 1 299,02 грн.; з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року - 782,61 грн.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити частково з викладених вище підстав.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позовну заяву задоволено частково, слід повернути позивачу частину судових витрат по справі в розмірі 605,60 грн. (1 211,20 грн. : 2) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,
Позовну заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.04.2023 року № 4001-24415065-2023-1 про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2023 року про призначення житлової субсидії, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма