06 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/3451/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», в межах строку звернення до суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 пенсіонер ОВС України, інвалід війни ІІ групи, на даний момент перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.
Повідомляє, що 07 березня 2024 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про встановлення доплати до пенсії в розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», однак ГУ ПФУ у Волинській області листом від 18.03.2024 відмовив у здійсненні даного виду доплати.
Уважаючи таку бездіяльність пенсійного органу протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом (арк. спр. 1-2).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву №0300-0902-7/22002 від 10.04.2024 представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, оскільки позивачу пенсію призначено 08 листопада 2018 року з грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби, тобто 07 листопада 2018 року, що унеможливлює здійснення нарахування та виплати доплати, передбаченої постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) (арк. спр. 13-15).
Будь-яких інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України (арк. спр. 11).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ з 08.11.2018, що сторонами по справі не заперечується та підтверджується протоколом за пенсійною справою 0313007218 (НПУ) від 08.11.2018 (арк. спр. 18).
Таку пенсію позивачу призначено з грошового забезпечення, визначеного грошовим атестатом №61 від 07 листопада 2018 року, відповідно до якого посадовий оклад становить 630,00 грн, оклад за спеціальним званням - 513,33 грн, надбавку за стаж служби у розмірі 40% - 457,33 грн, надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% у сумі 94,50 грн, премія АТ у розмірі 47,52% - 805,54 грн та індексація (базовий місяць 01.11.2015) 1,355% у сумі 152,5 грн (арк. спр. 17).
У відповідності до перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024, ОСОБА_1 не здійснюється нарахування та виплата доплати, встановленої Постановою №713 у розмірі 2000,00 (арк. спр. 5).
ГУ ПФУ у Волинській області, у відповідь на звернення позивача, листом від 18.03.2024 №4095-3655/Н-02/8-0300/24 повідомлено, що пенсійна виплата призначена з 08.11.2018, розмір якої обчислено з грошового забезпечення та додаткових видів забезпечення визначного після 01.03.2018, щомісячна доплата, передбачена Постановою №713, встановлена не була (арк. спр. 8-9).
Уважаючи бездіяльність пенсійного органу, які призвели до неналежного нарахування та виплати доплати до пенсії, яка передбачена Постановою № 713 позивач за захистом своїх соціальних прав звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частин першої, третьої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови № 713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 01 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 № 2146-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Як встановлено судом, пенсію позивачу призначено 08.11.2018, тобто після 01.03.2018.
Суд зауважує, що розмір грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу розраховувався відповідно до Постанови № 704 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою № 713, як вже зазначено вище, передбачено, що у разі, коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень.
Даний висновок узгоджується із метою прийняття Постанови № 713, яка полягає у зменшенні диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно Закон № 2262-ХІІ визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Вказана диспропорційність у розмірах пенсії усувається шляхом здійснення спірної доплати лише тим пенсіонерам, розмір пенсії яких не переглядався (не перераховувався), або внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився на суму меншу від 2000,00 грн.
З огляду на наведене, суд погоджується із доводами відповідача про відсутність підстав для здійснення доплати до пенсії позивача, відповідно до Постанови № 713, оскільки пенсію позивачу призначено після 01.03.2018 та розраховано з грошового забезпечення, визначеного після 01.03.2018, а саме 07.11.2018, про що свідчить відповідний грошовий атестат №61, на підставі якого було обчислена відповідна пенсія.
З системного аналізу фактичних обставин справи та наведених вище норм права, суд вважає, що у позивача право на щомісячне отримання доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, визначену Постановою № 713 відсутнє.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович