Ухвала від 04.06.2024 по справі 910/9251/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

04.06.2024Справа № 910/9251/18

За позовом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що діє як ліквідатор ПАТ "Брокбізнесбанк"

до ОСОБА_1

ОСОБА_2

ОСОБА_3

ОСОБА_4

ОСОБА_5

ОСОБА_6

ОСОБА_7

ОСОБА_8

ОСОБА_9

ОСОБА_10

ОСОБА_11

ОСОБА_12

ОСОБА_13

ОСОБА_14

ОСОБА_15

ОСОБА_16

ОСОБА_17

ОСОБА_18

про стягнення 8 915 542 370,80 грн.

Суддя Борисенко І.І.

Секретар судового засідання Шилін Є.О.

Представники учасників справи: згідно протоколу судового засідання.

ВСТАНОВИВ:

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, що діє як ліквідатор ПАТ «Брокбізнесбанк» (далі - Фонд гарантування вкладів, позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідачів про відшкодування шкоди в розмірі 8 915 542 370,80 грн., в порядку ч. 5 ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.09.2018 позовну заяву Фонду гарантування вкладів прийнято до розгляду та відкрито провадження, справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження, сторонам надана можливість та строки реалізувати свої процесуальні права та обов'язки.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2018 позовну заяву Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що діє як ліквідатор ПАТ «Брокбізнесбанк» залишено без розгляду.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.01.2019, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 20.03.2019, скасовано ухвалу Господарського суду міста Києва від 19.10.2018 про залишення позову без розгляду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.07.2019 зупинено провадження у справі № 910/9251/18 до набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/12208/18 та до набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/15469/18.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2023 поновлено провадження у справі № 910/9251/18, призначене підготовче засідання у справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2023 провадження у справі № 910/9251/18 зупинено до встановлення наявності правонаступників померлого відповідача - Нечипоренко Т. Д. з метою залучення останніх до участі в справі.

20.03.2024 через відділ діловодства та документообігу суду від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, в якому позивач просив суд витребувати у приватного нотаріуса Погребняка О. А. інформацію (документи) про спадкоємців померлого відповідача - Нечипоренко Т. Д., які прийняли спадщину (спадкова справа № 07/2023); направити запит реєстратору спадкового реєстру про надання витягу (інформаційної довідки) щодо спадкової справи № 07/2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.03.2024 поновлено провадження у справі № 910/9251/18, підготовче засідання призначено на 30.04.2024.

19.04.2024 до загального відділу діловодства суду від представника ОСОБА_19 надійшла заява про залишення позову без розгляду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.04.2024 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.06.2024.

03.06.2024 в підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшли заперечення на заяву представника ОСОБА_19 про залишення позову без розгляду від 19.04.2024 та заява-доповнення до клопотання позивача про витребування доказів від 20.03.2024.

04.06.2024 в підготовче засідання з'явились представники позивача та відповідачів згідно протоколу судового засідання.

В підготовчому засіданні судом розглянуто клопотання представника позивача про витребування доказів від 20.03.2024 та зупинення провадження у справі №910/9251/18.

У підготовчому засіданні представник позивача подане клопотання підтримав.

Представники відповідачів в підготовчому засіданні заперечили проти задоволення клопотання позивача в частині направлення письмового запиту на Реєстратора Спадкового реєстру про надання інформаційної довідки щодо спадкової справи №07/2023.

У поданому клопотанні позивачем зазначено, що 07.07.2023 року Позивач звернувся до Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори із претензією кредитора № 46-7957/23 до спадкоємців ОСОБА_7 .

У відповідь на претензію Позивача Дев'ятою Київською державною нотаріальною конторою було повідомлено, що після смерті ОСОБА_7 спадкова справа була заведена Приватним нотаріусом Погребняк О.А. за № 07/2023 та надіслано претензію за місцем відкриття спадкової справи. Тобто, на дату звернення Позивача із претензією спадкоємці ОСОБА_7 прийняли спадщину.

Зважаючи на тривалу відсутність будь-якої інформації від Приватного нотаріуса Погребняка О.А. щодо спадкоємців ОСОБА_7 , 28.08.2023 року Фонд гарантування повторно направив претензію № 46-10103/23 до спадкоємців ОСОБА_7 , проте вказана претензія 28.09.2023 року повернулась Відправнику у зв'язку із невдалою спробою вручення та за закінченням встановленого терміну зберігання.

Як зазначає позивач, 04.10.2023 року претензія Фонд гарантування до спадкоємців ОСОБА_7 була вручена Приватному нотаріусу Погребняку О.А. особисто, проте відповідь від Приватного нотаріуса Погребняка О.А. про спадкоємців ОСОБА_7 , які прийняли спадщину, та про одержання вказаними спадкоємцями свідоцтв про право на спадщину так і не надійшла.

Згідно ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Згідно ч. 1 та 4 ст. 1231 Цивільного кодексу України, до спадкоємця переходить обов'язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем. Майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ними у спадщину.

Згідно ч. 1 ст. 81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Зважаючи на те, що вжиті позивачем заходи з витребування інформації про спадкоємців померлого відповідача ОСОБА_7 не призвели до результату, а також приймаючи до уваги ту обставину, що вказана інформація становить нотаріальну таємницю, існує процесуальна необхідність для витребування вищевказаної інформації.

Враховуючи вищевикладене, виконуючи завдання господарського судочинства, господарський суд дійшов висновку про звернення до Приватного нотаріуса Погребняка Олега Анатолійовича про надання інформації/документів про спадкоємців відповідача - ОСОБА_7 , які прийняли спадщину (спадкова справа № 07/2023), та щодо виданих свідоцтв про право на спадщину, якщо такі видавались.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку: смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Згідно з частиною 1 статті 1231 Цивільного кодексу України до спадкоємця переходить обов'язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем.

Зважаючи на те, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, та враховуючи, що на даний час у суду немає достовірних відомостей про наявність правонаступників відповідача - ОСОБА_7 , за таких обставин провадження у даній справі підлягає зупиненню.

Керуючись статтями 81, 227, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про витребування доказів та зупинення провадження у справі від 20.03.2024 - задовольнити.

Витребувати у Приватного нотаріуса Погребняка Олега Анатолійовича (свідоцтво № 7078, адреса: АДРЕСА_1 (офіс, поверх 1), тел.: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) інформацію/документи про спадкоємців відповідача ОСОБА_7 , які прийняли спадщину (спадкова справа № 07/2023), та щодо виданих свідоцтв про право на спадщину, якщо такі видавались.

Копію ухвали Господарського суду міста Києва від 04.06.2024 направити для виконання Приватному нотаріусу Погребняку Олегу Анатолійовичу (свідоцтво №7078, адреса: АДРЕСА_1 (офіс, поверх 1), тел.: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Зобов'язати Приватного нотаріуса Погребняка Олега Анатолійовича витребувані документи направити до Господарського суду міста Києва за адресою: 01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-Б, судді Борисенко І.І., справа № 910/9251/18.

Зупинити провадження у справі № 910/9251/18 до отримання відповіді на запит Суду щодо спадкоємців відповідача ОСОБА_7 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строк, встановлені статтями 254-257 ГПК України.

(повний текст ухвали складено та підписано 06.06.2024)

Суддя Борисенко І.І.

Попередній документ
119555584
Наступний документ
119555586
Інформація про рішення:
№ рішення: 119555585
№ справи: 910/9251/18
Дата рішення: 04.06.2024
Дата публікації: 10.06.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд міста Києва
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Укладення, зміни, розірвання, виконання договорів (правочинів) та визнання їх недійсними, зокрема:; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; банківської діяльності
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Направлено до апеляційного суду (14.11.2024)
Дата надходження: 13.07.2018
Предмет позову: про відшкодування 8 915 542 370,80 грн.
Розклад засідань:
30.04.2024 14:30 Господарський суд міста Києва
04.06.2024 10:00 Господарський суд міста Києва
03.09.2024 14:30 Господарський суд міста Києва
01.10.2024 16:15 Господарський суд міста Києва
10.10.2024 10:00 Господарський суд міста Києва
16.12.2024 11:10 Північний апеляційний господарський суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
СТУДЕНЕЦЬ В І
ЯЦЕНКО О В
суддя-доповідач:
БОРИСЕНКО І І
БОРИСЕНКО І І
ЗЕЛЕНІНА Н І
СТУДЕНЕЦЬ В І
ЯЦЕНКО О В
відповідач (боржник):
Беркун Олександр Якович
Білий Юрій Миколайович
Бугай Денис Володимирович
Буряк Олександр Васильович
Виноград Юрій Тарасович
Власенко Юрій Миколайович
Гаврилюк Наталія Борисівна
Гук Олександр Михайлович
Давиденко Ігор Володимирович
Данілов Владлен Вікторович
Денешко Денис Валерійо
Денешко Денис Валерійович
Динник Олександр Вікторович
Каменяр Сергій Володимирович, в
Камінська Тамара Адольфовна
Кірданов Роман Володимирович
Курченко Сергій Васильович
Курченко Сергій Віталійович
Лісовий Генадій Олександрович
Матвієнко Тетяна Яківна
Мішта Сергій Петрович
Нечипоренко Тетяна Дмитрівна
Пекур Петро Петрович
Рахматуллаєв Анвар Турсунбайович
Рибін Леонід Валентинович
Сенькін Олександр Віталійович
Скідан Володимир Анатолійович
Тимонькин Борис Владиславович
Францкевич Ігор Євгенович,
Холодян Андрій Іванович
заявник апеляційної інстанції:
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
заявник касаційної інстанції:
Буряк Сергій Васильович
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
позивач (заявник):
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
Позивач (Заявник):
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
представник заявника:
Логінов Костянтин Еварестович
Присяжнюк Роман Валерійович
представник скаржника:
Жегулін Юрій Миколайович
суддя-учасник колегії:
БАРАНЕЦЬ О М
ВРОНСЬКА Г О
ХРИПУН О О
ЯКОВЛЄВ М Л