Постанова від 06.06.2024 по справі 450/2471/24

Справа № 450/2471/24 Провадження № 3/450/1631/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2024 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвський В.Є., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли 03.06.2024 р. від ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,

за ст.122-4 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно матеріалів справи та протоколу серії ААД №822678 від 23.05.2024 р., який складений працівником поліції ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області, водій ОСОБА_1 , 26.04.2024 р. о 19 год. 50 хв. у Львівській обл., Львівському р-ні, с.Солонка на вул.Стуса, 9, керуючи транспортним засобом марки "Мерседес" номерний знак НОМЕР_1 , порушила вимоги п.10.1 Правил дорожнього руху України, внаслідок чого здійснила зіткнення із скутером марки "Хонда" без номерного знаку під керуванням водія ОСОБА_2 , який отримав тілесні ушкодження та доставлений у медичний заклад, а в подальшому покинула місце події, порушивши при цьому п.2.10 "а" Правил дорожнього руху України.

Вказані матеріали адміністративної справи в межах наявних у ній доказів слід повернути на доопрацювання у ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області з наступних підстав.

Супровідним листом за підписом старшого слідчого СВ ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області Ровдич Ю.М. матеріали скеровано начальнику ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області для їх розгляду.

Згідно мотивів зазначеного листа, дані, які б вказували на наявність кримінального правопорушення, відсутні, а у випадку встановлення ознак кримінального правопорушення, матеріали слід скерувати до територіального органу досудового розслідування.

Вказані дії старшого слідчого СВ ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди, учасники якої отримали тілесні ушкодження, не передбачені чинним законодавством, а зазначені вище відомості необхідно внести у Єдиний реєстр досудових розслідувань згідно ст.214 КПК України.

Крім цього, начальник ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області не наділений повноваженнями встановлення ознак кримінального правопорушення, а такий обов"язок покладено на орган досудового розслідування, зокрема слідчий відділ.

Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 06.06.2024 р. матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернуто у ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області для доопрацювання, зокрема для внесення відомостей про дорожньо-транспортну пригоду у Єдиний реєстр досудових розслідувань, призначення і проведення судово-медичних експертиз особам, які отримали тілесні ушкодження, як з участю такої особи, так і по медичним документам, допиту таких, в тому числі усіх учасників пригоди, проведення слідчих експериментів і проведення необхідних автотехнічних, транспортно-трасологічних та інших експертиз з метою забезпечення завдань кримінального провадження, а саме ст.2 КПК України.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов"язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Стаття 256 КУпАП передбачає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім"я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз"яснюються його права і обов"язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Однак, протокол серії ААД №822679 від 23.05.2024 р., який складений працівником поліції ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки при оформленні такого проігноровано вимоги Наказу МВС України №1395 від 07.11.2015 р. "Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі", Наказу МВС України №1376 від 06.11.2015 р. "Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції" та норми ст.ст.251, 256 КУпАП, які передбачають певні особливості при оформленні матеріалів справи, в тому числі щодо здійснення записів розбірливим почерком і друкованими літерами, а також не допускається виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 р. "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Таким чином, матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП слід повернути у ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області для доопрацювання.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП повернути у ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області для доопрацювання, зокрема виконання вимог мотивувальної частини постанови.

Постанова остаточна та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Мусієвський В.Є.