Справа № 2/714/137/24
ЄУН: 714/312/24
"29" травня 2024 р. м. Герца
Герцаївський районний суд Чернівецької області в складі :
головуючого-судді Єфтемій С.М.
за участю: секретаря судового засідання Постевка Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - служба у справах дітей Чернівецької міської ради, департамент надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини, -
Позивачка ОСОБА_1 звернуолася до суду із вказаним позовом зазначивши, що 18 грудня 2018 року вона уклала шлюб з ОСОБА_2 . За час шлюбу у них народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 01 грудня 2020 року шлюб між нею та відповідачем розірвано та від того часу дитина залишилася проживати з позивачкою.
19 травня 2023 року вона набула у власність квартиру в АДРЕСА_1 , в якій вона проживає разом із донькою. Оскільки донька зареєстрована за місцем проживання відповідача - в АДРЕСА_2 , вона неодноразово звернулася до відповідача про надання їй дозволу зареєстровати доньку за місцем фактичного її проживання, а саме - АДРЕСА_1 , на що відповідач відмовився надати таку згоду.
08 лютого 2024 року позивачка звернулася до департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради із заявою в інтересах доньки ОСОБА_3 , в якій просила зняти доньку із поточного місця реєстрації та одночасно реєструвати її за адресою: АДРЕСА_1 .
Проте, через те, що між нею та відповідачем не досягнуто згоди про місце проживання/реєстрації доньки, а департаментом надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради відмовлено у зміні реєстрації місця проживання доньки, з метою захисту інтересів малолітньої дитини вона змушена звернутися до суду із вказаним позовом.
Позивачка ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, однак від її представника ОСОБА_4 до суду надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 будучі належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, втім від представника останнього ОСОБА_5 до суду надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності. Проти задоволення позовних вимог позивачки не заперечує.
Треті особи - служба у справах дітей Чернівецької міської ради та департамент надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини за обставин належного повідомлення про час і місце розгляду справи, своїх представників в судове засідання не направили. Проте, від останніх до суду надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступне.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно із частиною сьомою статті 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка набрала чинності для України 27.09.1991, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Як встановлено судом, сторони з 18 грудня 2018 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який був розірваний рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 01 грудня 2020 року (а.с.09-11).
За час шлюбу у сторін народилася донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.06).
Відповідно до довідок про реєстрацію місця проживання вбачається, що позивачка ОСОБА_1 та неповнолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 (а.с.05).
Як вбачається з Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.05.2023 року, позивачка ОСОБА_1 є власницею квартири, яка розташована в АДРЕСА_1 (а.с.08).
08 лютого 2024 року позивачка ОСОБА_1 , в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_3 , звернулася до департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради із заявою в якій просила зняти доньку з поточного місця реєстрації та одночасно реєструвати її за адресою: АДРЕСА_1 , однак, у задоволенні даної заяви позивачки органом реєстрації було відмовлено, з посиланням на п.п.3, ст.5 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». (а.с.17).
Також була відхилена і заява позивачки ОСОБА_1 про особисту реєстрацію місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із зареєстрованого місця проживання, оскільки зняття з реєстрації можливе тільки разом із дитиною. (а.с.16).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками, або в сім'ї одного з них, та на піклування батьків
Згідно з ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла 10 (десяти) років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Згідно з частиною 1 ст. 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
За частиною 1 статті 33 Конституції України та статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до п. 16 Порядку декларування та реєстрація місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.
Згода іншого з батьків або законних представників дитини підтверджується електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (п. 17 Порядку).
Відповідно до п. 16 вказаного Порядку у разі ненадання одним із батьків згоди відповідно до вимог цього пункту реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, здійснюється відповідно до пункту 33 цього Порядку.
Пунктом 33 Порядку передбачено, що подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Згідно з п.п. 3 п. 87 Порядку орган реєстрації відмовляє в декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі, коли особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не подала до департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради письмової згоди батька на реєстрацію місця проживання дитини за іншою адресою, то відмова у здійсненні такої реєстрації є обґрунтованою та законною.
При цьому за відсутності письмової згоди батька на реєстрацію малолітньої дитини позивачка позбавлена можливості зареєструвати місце проживання дитини за іншою адресою, за якою має бажання зареєструватися сама.
Суд, зважає на принцип «забезпечення якнайкращих інтересів дитини», який закріплений у Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року №44/25, ратифікованій Україною 27 лютого 1991 року, який вимагає, щоб в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділялась якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (ст. 3).
Так Європейській суд з прав людини неодноразово наголошував, що Конвенція покликана гарантувати не теоретичні чи ілюзорні права, а права практичні та ефективні (справа "Байт і Кеннеді проти Німеччини (п.67), "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II, проти Німеччини" (п.45).
За наведених обставин, оскільки неможливість реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за фактичним місцем проживання разом зі своєю матір'ю, суперечить інтересам дитини та суттєво обмежує реалізацію її прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на охорону здоров'я та соціальний захист, суд вважає, що вимоги про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька підлягають задоволенню.
З урахуванням того, що суд виходить з пріоритету інтересів дитини та їх найкращого забезпечення, враховуючи обставини справи та встановлений законом порядок реєстрації місця проживання дітей до 14 років, на переконання суду обраний позивачем спосіб захисту є ефективним способом захисту прав дитини.
На підставі наведеного, зважаючи на вищевикладені обставини, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідачки підлягає стягненню на користь позивача судові витрати.
На підставі ст.ст. 160, 161 СК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 263-265, 280, 282, 283 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , без письмової згоди батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп. (одна двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до безпосередньо Чернівецького апеляційного суду протягом 30-и днів з дня його проголошення, а у разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено «06» червня 2024 року.
Суддя: