Справа № 210/2867/24
Провадження № 1-в/210/183/24
іменем України
04 червня 2024 року
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участі секретаря судових засідань - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривий Ріг подання начальника Державної установи «Криворізька виправна колонія №80» полковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, освіта середньо-спеціальна, не працював, одружений, що проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Судимий: 20.03.2019 Ленінським районним судом міста Дніпропетровська за ст.263 ч.1,75, 76 КК України до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік. Засуджений: 04.06.2020 Ленінським районним судом міста Дніпропетровська за ст.309 ч.1 КК України до 1 року позбавлення волі. Відповідно до статті 71 ч.1 КК України частково приєднати невідбуту частину покарання за вироком від 20.03.2019, остаточний строк - 3 роки 1 місяць позбавлення волі. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 18.01.2021 вирок змінено. Вважати засудженим за статтею 309 ч.1 КК України до 1 року обмеження волі. На підставі статі 71 ч.1 КК України, за сукупністю вироків з урахуванням статі 72 КК України, частково приєднати невідбуту частину покарання за вироком від 20.03.2019 остаточний строк 2 роки 6 місяців позбавлення волі. В іншій частині вирок залишити без змін. Постановою Верховного суду від 18.01.2021 ухвалу апеляційного суду скасовано і призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 04.10.2021 вирок від 04.06.2021 в частині призначеного покарання змінити вважати засудженим за ст.309 ч.1 КК України на строк 1 рік обмеження волі. На підставі ст.71 ч.1 КК України за сукупністю вироків з урахуванням статті 72 КК України до призначеного покарання за даним вироком частково приєднати невідбуту частину покарання за вироком від 20.03.2019 та остаточно призначити 3 роки 1 місяць позбавлення волі. В іншій частині без змін.
В провадження судді надійшло вищевказане подання, в обґрунтування якого зазначено, що 17 червня 2024 року з державної установи "Криворізька виправна колонія (№80)" звільняється ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Засуджений ОСОБА_4 в місцях позбавлення волі знаходиться з 18.05.2021року. Під час утримання в Установі виконання покарань № 4 (місто Дніпро), характеризувався посередньо, стягнень та заохочень не мав.
З 26.06.2021 року відбував покарання в ДУ «Криворізька виправна колонія (№ 80)», характеризувався посередньо, стягнень та заохочень не мав.
З 28.07.2021 року утримувався в Установі виконання покарань № 4 (місто Дніпро), характеризувався посередньо, стягнень та заохочень не мав. З 04.11.2021 року по теперішній час відбуває покарання в Державній установі «Криворізька виправна колонія (№ 80)». За час відбування покарання характеризується посередньо, стягнень та заохочень не має.
До праці на виробництві установи не виявив бажання бути залученим. Підтримує рівні взаємовідносини з іншими засудженими, адекватно реагує на критику на свою адресу. Дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом з метою встановлення з ним неслужбових стосунків. Намагається утримувати у чистоті та порядку спальне місце та приліжкову тумбочку, не завжди має охайний зовнішній вигляд.
Не приділяє уваги необхідності дбайливого ставлення до майна установи і предметів, якими користується при виконанні дорученої роботи, здійснення за ними належного догляду, використання їх тільки за призначенням. До виконання передбачених законом вимог персоналу установи ставиться не завжди сумлінно через особисту неорганізованість. Намагається самостійно виконувати роботи із самообслуговування, достатніх навичок для самостійного їх виконання не має. Безвідповідально ставиться до виконання робіт із благоустрою установи, не вбачає суспільної необхідності у їх виконанні. Намагається дотримуватися вимог пожежної безпеки і безпеки праці. Відповідно до статті 123 КВК України бере участь у реалізації програми диференційованого виховного впливу «Правова просвіта», участь у виховних заходах, які проводяться в установі не бере. Відповідно до статей 126 КВК України до загальноосвітнього та професійно-технічного навчання не залучався, оскільки має відповідні освітні рівні. Відповідно до статей 110, 112 КВК України підтримує соціально-корисні зв'язки з рідними шляхом телефонних переговорів, отримує посилки. На профілактичному обліку установи не перебуває. Згідно вироку суду вину визнав, має заборгованість зі сплати судових витрат, але виконавчі листи до установи не надходили.
02.06.2022 року засудженого було розглянуто на комісії установи згідно ст.. 101 КВК України, позитивно, але згідно поданої заяви засуджений відмовився від переведення до дільниці соціальної реабілітації, у зв'язку з сімейними обставинами.
10.11.2022 року проведено підсумкову оцінку ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, за результатами якої підсистема «КАСАНДРА», Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, визначила ступень рівня ймовірної небезпеки для суспільства як «НИЗЬКИЙ».
Учасники в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Неявка в судове засідання осіб, які беруть участь у справі не перешкоджає проведенню судового розгляду відповідно до ст. 539 КПК України.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України у зв'язку із неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до наступного висновку.
Стаття 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачає, що адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Пунктом «б» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами: засудженими до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Пунктом «г» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пунктах «б» і «г» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Відповідно до приписів ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному законом порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що засуджений ОСОБА_4 вчинив злочин в період іспитового строку.
Вказаний злочин, за який був засуджений ОСОБА_4 , в силу ч. 4 ст.12 КК України відноситься до проступків.
За змістом частини 2 статті 12 КК України кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
Отже, положення пункту «г" статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» не розповсюджуються на ОСОБА_4 .
Також не вбачається підстав для застосування адміністративного нагляду на підставі пункту "б" ст. 3 Закону, адже за матеріалами справи не вбачається, що поведінка засудженого під час відбування покарання свідчила, що він вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Дослідивши надані матеріали, зокрема характеристику та довідку про заохочення і стягнення, враховуючи те, що обставин, встановлених пунктами "б" і "г" статті 3 Закону не встановлено, , подання про встановлення адміністративного нагляду не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтею 5 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статей 537, 539 КПК України суддя, -
Подання начальника Державної установи «Криворізька виправна колонія №80» полковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 7 діб через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя: ОСОБА_1