Ухвала від 05.06.2024 по справі 446/1204/24

Справа № 446/1204/24

УХВАЛА

05.06.2024 року суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Самсін М. Л. , ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новояричівська селищна рада Львівського району Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив :

03.06.2024 представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 через систему "Електронний суд" подав до Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області заяву, в якій просить встановити факт, що заявник здійснює догляд за своєю рідною мамою ОСОБА_3 , та є єдиною особою, яка може здійснювати такий догляд.

Така заява мотивована тим, що мати заявника потребує постійного догляду як інвалід 3 групи, заявник надає такий догляд, а рішення у цій справі про здійснення догляду йому необхідно для того, щоб отримати відстрочку від мобілізації.

Вивчивши матеріли заяви, суд вважає за необхідне відмовити заявнику у відкритті провадження у справі з наступних підстав.

За змістом ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність такої заяви. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява бути розглянута в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.

Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.

Звертаючись до суду із заявою, представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вказував, що встановлення факту здійснення постійного догляду за матір'ю необхідне заявнику для отримання права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до чинної на момент ухвалення даного рішення суду редакції частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду

Загальні положення щодо отримання та надання соціальних послуг, зокрема і постійного догляду, врегульовані Законом України «Про соціальні послуги». Цим Законом визначено категорії осіб, які мають право на отримання соціальної послуги з догляду, надавачів такої соціальної послуги тощо. Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Порядок отримання акта встановлення здійснення догляду регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Зокрема у цих Правилах зазначено, що акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у м. Києві та м. Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період і у пункті 61 передбачено, що військовозобов'язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону 29 України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.

Таким чином, чинним законодавством України визначений позасудовий порядок встановлення факту постійного догляду, який просить встановити заявник для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а тому така заява не підлягає судовому розгляду, що як наслідок свідчить про необхідність відмови у відкритті провадження у справі.

Вказане повністю узгоджується з позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29 березня 2024 року у справі № 378/760/23.

Відповідно до частини четвертої статті 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.

Зважаючи на те, що законом визначений позасудовий порядок встановлення факту здійснення догляду, який просив встановити заявник, то суд вважає, що така заява не підлягає судовому розгляду, а тому у відкритті провадження у справі необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293, 315 ЦПК України,

ухвалив :

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новояричівська селищна рада Львівського району Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення.

Копію ухвали з матеріалами заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя М.Л.Самсін