Постанова від 04.06.2024 по справі 560/19931/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19931/23

Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

04 червня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ГУ ПФУ в Хмельницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ГУ ПФУ в Одеській області) в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 01 травня 2023 року № 222430002292 про відмову в перерахунку пенсії, підписане електронним підписом 01 травня 2023 року за № 10331/03-16;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивача на посаді кореспондента Дубнівської міськрайонної редакції газети "Червона Зірка" з 26 жовтня 1983 року по 23 квітня 1984 року, період роботи на посаді кореспондента промислового відділу редакції газети "Трудівник Полісся" з 18 серпня 1987 року по 29 серпня 1988 року, період роботи на посаді кореспондента промислового відділу редакції газети "Трудівник Полісся" з 20 травня 1990 року по 01 жовтня 1990 року, період роботи на посадах кореспондента, завідуючого громадсько-політичним відділом газети "Рівне" інформаційного центру Рівненської міської ради народних депутатів з 03 жовтня 1990 року по 29 березня 1991 року, період роботи на посаді заступника головного редактора редакції газети "Нетішинський Вісник" Нетішинської міської ради Хмельницької області з 24 грудня 1996 року по 01 липня 2002 року, періоди роботи з 09 вересня 2002 року по 04 грудня 2006 року та з 01 червня 2007 року по 31 серпня 2018 року в органі місцевого самоврядування;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплачувати позивачу з 27 квітня 2023 року пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області від 27 квітня 2023 року № 4 і № 5.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 на посадах:

-на посаді кореспондента Дубнівської міськрайонної редакції газети "Червона Зірка" з 26 жовтня 1983 року по 23 квітня 1984 року;

- на посаді кореспондента промислового відділу редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" з 18 серпня 1987 року по 29 серпня 1988 року;

- на посаді кореспондента промислового відділу редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" з 21 травня 1990 року по 01 жовтня 1990 року;

- на посадах кореспондента, завідуючого громадсько-політичним відділом газети "Рівне" інформаційного центру Рівненської міської ради народних депутатів з 03 жовтня 1990 року по 29 березня 1991 року;

- на посаді заступника головного редактора редакції газети "Нетішинський Вісник" Нетішинської міської ради Хмельницької області з 24 грудня 1996 року по 01 липня 2002 року;

- на посадах керівника пресслужби виконавчого комітету Нетішинської міської ради, спеціаліста 1 категорії інформаційно-аналітичного відділу виконавчого комітету Нетішинської міської ради, завідуючого інформаційно-аналітичного відділу виконавчого комітету Нетішинської міської ради, за період з 09.09.2002 року по 04.12.2006 року;

- на посадах головного спеціаліста управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради, за період з 01.06.2007 року по 31.08.2018 року.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 222430002292 від 01.05.2023 року яким ОСОБА_1 відмовлено в переведенні із пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII з 27.04.2023 року, із врахуванням при обчисленні розміру пенсійних виплат довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27.04.2023 року № 4 та від 27.04.2023 року № 5, виданих виконавчим комітетом Нетішинської міської ради.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ПФУ в Хмельницькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що із змісту трудової книжки НОМЕР_1 від 26 жовтня 1983 року, заповненої на ім'я ОСОБА_1 встановлено:

-записи № 2 та № 3-робота в Дубнівській міськрайонній редакції газети "Червона зірка" на посаді кореспондента-з 26.10.1983 року по 23.04.1984 року, (наказ № 31 від 26.10.1983 року; наказ № 13 від 23.04.1984 року);

- записи № 15 та № 16-робота в редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" на посаді кореспондента промислового відділу-з 18.08.1987 року по 29.08.1988 року, (наказ № 71 від 18.08.1987 року; наказ № 60 від 16.07.1988 року);

- записи № 20 та № 21-робота в редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" на посаді кореспондента промислового відділу-з 20.05.1990 року по 01.10.1990 року, (наказ про прийняття не зазначений; наказ № 55 від 01.10.1990 року); надано копією наказу № 26 від 21 травня 1990 року, згідно якого ОСОБА_1 , прийнятий на посаду кореспондента промисловості з 21 травня 1990 року;

- записи № 22, 23 та № 24-робота в редакції газети "Рівне", інформаційного центру Рівненської міської ради на посадах кореспондента, завідуючого громадсько-політичного відділу газети "Рівне" інформаційного центру Рівненської міської ради-з 03.10.1990 року по 29.03.1991 року, (наказ № 5 від 3.10.1990 року; наказ № 2 від 02.01.1991 року; наказ № 13 від 29.03.1991 року);

- записи № 38 та № 39-робота в редакції газети "Нетішинський вісник" на посаді заступника головного редактора газети-з 24.12.1996 року по 01.07.2002 року, (наказ № 97 від 26.12.1996 року; наказ № 55 від 01.07.2002 року);

- записи № 42-48-робота на різних посадах у Нетішинському міськвиконкомі Хмельницької області-з 09.09.2002 року по 4.12.2006 року, (розпорядження від 09.09.2002 року № 84-рк; розпорядження від 04.12.2006 року № 160-рк);

- записи № 53-57-робота на різних посадах у Нетішинському міськвиконкомі Хмельницької області-з 01.06.2007 року по 31.08.2018 року, (розпорядження від 31.05.2007 року № 65-рк; розпорядження від 30.08.2018 року № 354/2018-рк).

Так, на підставі заяви від 02.04.2021 року, рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області №222430002292 від 09.04.2021 року ОСОБА_1 з 29.03.2021 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року.

27.04.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою про переведення його із пенсії за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Одеській області.

За результатами розгляду заяви від 27.04.2023 року, рішенням ГУ ПФУ в Одеській області № 222430002292 від 01.05.2023 року позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішення прийняте за таких обставин:

-з посади службовця в органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 , звільнений 31.08.2018 року, та станом на 01.05.2016 року посаду державної служби не займав.

- стаж роботи в органах місцевого самоврядування зараховується при обчисленні стажу відповідно до Закону України "Про державну службу" до 04.07.2001 року (до набрання чинності Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування"), відповідно у позивача відсутнє право на переведення на пенсію згідно Закону України "Про державну службу".

Про прийняте рішення позивач повідомлений листом ГУ ПФУ в Хмельницькій області № 2200-0304-8/38995 від 15.05.2023 року.

Вказаним листом позивачу роз'яснено, що періоди роботи з 09.09.2002 року по 04.12.2006 року та з 01.06.2007 року по 31.08.2018 року в Нетішинському міськвиконкомі не зараховуються до стажу державної служби для визначення права на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.

Згідно матеріалів пенсійної справи стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, відсутній. Станом на 01.05.2016 року позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Так, принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Положеннями п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу"№3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Тобто, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 Законом №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу") зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Крім того, відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

У пункті 4 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

В свою чергу, статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що до четвертої категорії відносяться посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад; шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.

Крім того, відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста" від 23 вересня 1997 року № 540/97-ВР, (Закон № 540/97-ВР), стаж роботи журналіста в державних та комунальних суб'єктах у сфері медіа зараховується до стажу державної служби, а стаж державної служби зараховується до стажу роботи журналіста в державному або комунальному суб'єкті у сфері медіа.

Статтею 16 (в редакції статті відповідно до Закону України "Про медіа" від 13 грудня 2022 року № 2849-IX, який набрав чинності 13.12.2022 року), встановлено, що пенсійне забезпечення працівників суб'єктів у сфері медіа здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 16 Закону № 540/97-ВР, (в редакції статті на дату набрання чинності Законом України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів), пенсійне забезпечення працівників засобів масової інформації здійснюється відповідно до принципів та норм, встановлених пенсійним законодавством України.

При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю. При цьому період роботи в державних та комунальних засобах масової інформації прирівнюється до стажу державної служби.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року № 377, (яка втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів № 1038 від 28.12.2016 року), "Про реалізацію статей 14 і 16 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", було затверджено "Перелік посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування, (Перелік № 377).

Відповідно Переліку № 377, до посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування відносяться:

1)в друкованих засобах масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, районні, районні у містах Києві та Севастополі ради:

-головний редактор (редактор) заступник голови державної адміністрації, ради;

- заступник головного редактора завідуючий відділом, начальник (редактора), відповідальний відділу;

- секретар;

- редактор (завідуючий) відділу заступник завідуючого відділом, заступник начальника відділу;

- оглядач, кореспондент, головний спеціаліст, спеціаліст I і літературний працівник II категорії;

- фотокореспондент спеціаліст I і II категорії;

2)в друкованих засобах масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є міські (крім міст Києва та Севастополя) ради:

-головний редактор (редактор) заступник міського голови;

- заступник головного редактора завідуючий відділом (редактора), відповідальний секретар;

- редактор (завідуючий) відділу заступник завідуючого відділом;

- оглядач, кореспондент, головний спеціаліст, провідний літературний співробітник спеціаліст, спеціаліст і категорії;

- фотокореспондент спеціаліст I і II категорії.

Таким чином, посади кореспондента міськрайонної газети, кореспондента промислового відділу міськрайонної газети, завідуючого громадсько-політичним відділом міської газети, заступника головного редактора міської газети, тобто посади в друкованих засобах масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є районні, міські ради, відносяться до переліку посад журналістів комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу місцевого самоврядування, крім того періоди роботи в комунальних засобах масової інформації прирівнюється до стажу державної служби.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посаді кореспондента Дубнівської міськрайонної редакції газети "Червона Зірка" з 26 жовтня 1983 року по 23 квітня 1984 року, період роботи на посаді кореспондента промислового відділу редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" з 18 серпня 1987 року по 29 серпня 1988 року, період роботи на посаді кореспондента промислового відділу редакції міськрайонної газети "Трудівник Полісся" з 21 травня 1990 року по 01 жовтня 1990 року, період роботи на посадах кореспондента, завідуючого громадсько-політичним відділом газети "Рівне" інформаційного центру Рівненської міської ради народних депутатів з 03 жовтня 1990 року по 29 березня 1991 року, період роботи на посаді заступника головного редактора редакції газети "Нетішинський Вісник" Нетішинської міської ради Хмельницької області з 24 грудня 1996 року по 01 липня 2002 року.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах керівника пресслужби виконавчого комітету Нетішинської міської ради, спеціаліста 1 категорії інформаційно-аналітичного відділу виконавчого комітету Нетішинської міської ради, завідуючого інформаційно-аналітичного відділу виконавчого комітету Нетішинської міської ради, за період з 09.09.2002 року по 04.12.2006 року, та на посадах головного спеціаліста управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради, за період з 01.06.2007 року по 31.08.2018 року, оскільки такі посади на яких працював позивач відносяться до посад державної служби відповідно до пункту 2 Порядку № 283.

Так, законодавець зберіг за такою категорією осіб, як позивачка, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відсутні перешкоди для переходу за бажанням самого позивача, з пенсії за віком, яку на сьогодні позивач отримує на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.

Враховуючи те, що на дату звернення позивача із заявою про переведення його із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, стаж державної служби ОСОБА_1 , становить більше 20 років, станом на дату звільнення із посади державної служби стаж державної служби становить більше 22 років, станом на 01.05.2016 року позивач перебував на посаді віднесеній до категорій посад державних службовців, вік позивача на дату звернення із заявою становив 62 роки, а відтак колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач має право на переведення його із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 889-VIII за його заявою від 27.04.2023 року.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Одеській області №222430002292 від 01.05.2023 є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання призначити позивачу пенсії з врахуванням поданих довідок про заробітну плату та виплати йому із врахуванням раніше виплачених сум, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ч.8 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (Порядок №622).

Відповідно до п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Так, на момент звернення позивача з заявою про переведення його на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Із матеріалів справи встановлено, що у наданій позивачем до заяви довідці від 27.04.2023 №4 міститься інформація станом на 01.04.2023.

При цьому, у довідці від 27.04.2023 №4 зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак, колегія суддів зауважує, що позивач у даній справі звільнений з посади ще 31.08.2018, а відтак застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких останній не сплачував страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч.1 ст. 37 Закону № 3723-XII.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII, однак без врахування довідки про складові заробітної плати від 27.04.2023 №4.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зміни резолютивної частини рішення суду першої інстанції в частині зобов'язальної вимоги, з урахуванням висновків, викладених в постанові суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відтак, в порядку ст. 317 КАС України, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року змінити.

Викласти абзац одинадцятий резолютивної частини рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року наступним чином:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII з 27.04.2023 року, із врахуванням при обчисленні розміру пенсійних виплат довідки від 27.04.2023 року №5, виданої виконавчим комітетом Нетішинської міської ради».

В решті рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.