П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 червня 2024 р. Категорія 112010200м. ОдесаСправа № 420/32798/23
Перша інстанція: суддя Бойко О.Я.,
час і місце ухвалення: письмове провадження,
м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Семенюка Г.В.,
суддів - Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що вона здійснила поховання своєї двоюрідної бабусі ОСОБА_2 та звернулась до відповідача за отриманням допомоги на поховання на підставі ст.53 Закону України від 09.07.2003 № 1053-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. При цьому, позивачка звернула увагу, що згідно з вказаною нормою вона має право на отримання допомоги на поховання у розмірі 8455,68 грн., але відповідач здійснив виплату лише 2113,92 грн. При цьому, позивачка вказує, що факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише використання частини пенсійної виплати на користь закладу, у якому він перебуває. Таким чином, на думку позивачки, відповідач помилково ототожнює розмір отримуваної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплаченої суми.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що ОСОБА_2 на момент смерті перебувала на повному державному утриманні та їй виплачувалося 25 відсотків призначеної пенсії (4227,84 грн. х 25% ) на момент смерті розмір пенсії її становив 1056,96 грн., а отже допомога на поховання має враховуватись в розмірі двомісячної пенсії на момент смерті, тобто (1056,96 грн. х 2 ) та складає 2113,92 грн.
ОСОБА_1 було надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року винесено законно та обґрунтовано, а тому підстави для його скасування відсутні. Крім того, позивач вказує, що частина 1, 3 статті 48 Закону № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко роз'яснює, що таке пенсія у 100% розмірі, що таке її частина і різниця між нею та залишком після оплати перебування пенсіонера на державному утриманні. Дана норма не містить ніяких згадувань про те, що після оплати державі за перебування у комунальному закладі, пенсіонеру здійснюється (призначення) перерахунок розміру його пенсії у бік зменшення. Йдеться мова лише про розподіл виплат у межах 100% розміру отримуваної ним пенсії - оплата-послуг державі (75%) і залишок після такої оплати пенсіонеру (25%).
На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є внучатою племінницею та спадкоємицею за заповітом від 23.02.2021 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка знаходилась на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком з 25.09.1991.
З 19.10.2022 по 02.08.2023 ОСОБА_2 перебувала у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання у Комунальній установі «Центр надання соціальних послуг Ананьївської міської ради» на підставі Наказу КУ «Центр надання соціальних послуг АМР» від 18.10.2022 № 11 на повному державному утриманні.
Відповідно до рішення № 951130110874 від 20.07.2023 розмір пенсії з надбавками ОСОБА_2 становив 4227,84 грн., виплата у зв'язку з перебуванням на повному держутриманні (25%).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
03.08.2023 року позивачка здійснила організацію та оплату поховання ОСОБА_2 , витрати якого склали 17 030,00 грн.
17.08.2023 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 .
21.08.2023 року на розрахунковий рахунок позивачки надійшла виплата від відповідача у розмірі 2 113,92 грн.
На адвокатський запит представника позивача від 10.10.2023 № 121/23 щодо виплати допомоги на поховання у неповному обсязі відповідач листом від 17.10.2023 за № 1500-0503-8/147114 повідомив, що розпорядженням Головного управління від 20 липня 2023 року № 951130110874 ОСОБА_2 з 01 липня 2023 року здійснено перерахунок пенсії і її розмір становив 4227,84 грн., тобто розмір пенсії, який підлягає виплаті під час перебування на повному державному утриманні згідно вимог статті 48 Закону № 1058 на момент смерті становив 1056,96 грн. (4227,84 грн.*25%). Крім того, у листі відповідач повідомив, що на підставі заяви позивачки від 17.08.2023, довідки комунальної установи від 17.08.2023 № 196, згідно якої поховання ОСОБА_2 проводилось за кошти позивачки та відповідно до статті 53 Закону № 1058 позивачці 17.08.2023 на її поточний рахунок, відкритий у банківській установі АТ «Державний ощадний банк України» перерахована допомога на поховання за померлу ОСОБА_2 в сумі 2113,92 грн. (1056,96 грн.*2).
Позивач вважає протиправними дії щодо нарахування та виплати допомоги на поховання, а тому звернулася до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що відповідач безпідставно, в порушення статті 53 Закону № 1058-ІV не виплатив позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 , а тому заявлені позовні вимоги належать до задоволення шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплаченої суми.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV(далі Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 1058 до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно з статтею 53 Закону № 1058-IVу разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частин 1, 3статті 48 Закону № 1058-ІVпід час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Пунктом 5.2. Порядку № 22-1 визначено, що керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), на звороті довідки про смерть, або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, чи копії свідоцтва про смерть, або іншого документа, що підтверджує факт смерті, виданого компетентним органом іноземної держави, для виплати допомоги на поховання робиться запис із зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою цього органу.
На документах, згідно з якими проведено виплату допомоги на поховання, після підтвердження її виплати проставляється штамп «Оплачено» із зазначенням дати виплати.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю.
Факт перерахування за особистою заявою пенсіонерки частини пенсії до установи (закладу), де вона перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.
З матеріалів справи вбачається, що за життя ОСОБА_2 перебувала на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком.
Також матеріалами справи підтверджено, що саме позивачка здійснила поховання пенсіонерки ОСОБА_2 , зокрема: накладною № 8 від 02.08.2023, виданою ФОП ОСОБА_3 ; рахунком на оплату № 03/08 від 3 серпня 2023 року, виданим ФОП ОСОБА_4 ; актом наданих послуг № 03/08 від 03.08.2023.
Водночас, відповідач виплатив позивачці допомогу на поховання пенсіонера у розмірі 2113,92 грн., а саме у розмірі 2 х 25%, тобто в меншому розмірі ніж двомісячна пенсії, яку отримувала пенсіонер ОСОБА_2 на момент смерті.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач безпідставно, в порушення статті 53 Закону № 1058-ІV не виплатив позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 , а тому заявлені позовні вимоги належать до задоволення шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплаченої суми.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року по справі № 420/32798/23, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Г.В. Семенюк
Судді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький