04 червня 2024 року справа № 580/4700/24 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Могили І.В.,
представника відповідача - Вдовиченко Н.О. (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду заяву позивача ОСОБА_1 про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління ДФС у Черкаській області у адміністративній справі №580/4700/24 за позовом ОСОБА_1 до Черкаського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), головного державного виконавця Вдовиченко Наталії Олександрівни про визнання протиправними дій, визнання неправомірними та протиправними постанов про відкриття виконавчих проваджень, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває справа №580/4700/24 за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Черкаського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі відповідач 1), головного державного виконавця Вдовиченко Наталії Олександрівни (далі відповідач 2), в якій, з урахуванням поданої позовної заяви у новій редакції від 22.05.2024, позивач просить визнати дії та бездіяльність незаконними та протиправними і застосувати наслідки визнання дій та діяльності державних виконавців незаконними та протиправними шляхом визнання постанов головного державного виконавця Черкаського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про відкриття виконавчих проваджень №74431881 від 13.03.2024 та ВП №74380947 від 07.03.2024 такими, що винесені в порушення вимог закону і є неправомірними та протиправними, встановлення зобов'язання у розумний строк здійснити необхідні заходи щодо скасування постанов державного виконавця у №74431881 від 13.03.2024 та ВП №74380947 від 07.03.2024, в тому числі постанови про опис та арешт майна ОСОБА_1 .
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження, призначено судове засідання на 11.00 год. 04.06.2024.
03.06.2024 до суду надійшла заява позивача про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління ДФС у Черкаській області, мотивована тим, що вимога №Ф01244-55У від 09.11.2018 про стягнення боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в розмірі 15819,54 грн була видана саме Головним управлінням ДФС у Черкаській області, яке на даний час не припинено, і на підставі вказаної вимоги відкрито виконавче провадження №74431881.
Також 04.06.2024, до початку судового засідання, до суду надійшла заява позивача, у якій позивач просить розглянути заявлене клопотання у судовому засіданні без її участі.
Представник відповідача проти заявленого клопотання заперечила з тієї підстави, що правонаступником Головного управління ДФС у Черкаській області є Головне управління ДПС у Черкаській області, яке залучене до участі у справі як третя особа. яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача як стягувач у виконавчих провадженнях.
Розглянувши заявлене клопотання суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Позивач у позовній заяві просила залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДФС у Черкаській області,
В ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження від 27.05.2024 у справі №580/4700/24 суд зазначив. що стягувачем у виконавчих провадженнях №74431881 від 13.03.2024 та ВП №74380947 від 07.03.2024 є Головне управління ДПС у Черкаській області, тому саме останнє підлягає залученню до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Щодо повторного клопотання, то згідно статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (частина друга).
Тобто у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучаються особи у разі, якщо рішення у справі може вплинути на їх права чи обов'язки.
Відповідно до п.п. 1-4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з п. 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з Додатком 2 до цієї постанови Головне управління ДФС у Черкаській області реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Черкаській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р забезпечено здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізацією державної податкової політики.
Наказом Державної податкової служби України від 28.08.2019 №36 розпочато виконання Державної податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України.
Отже постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200, постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво Головного управління ДПС у Черкаській області, тобто про перехід до останнього функцій Головного управління ДФС у Черкаській області у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Вказані правові висновки містяться у у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.12.2021 у справі № 9901/348/19.
Згідно частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Отже стягнення недоїмки з єдиного внеску є функціональним обов'язком органів державної податкової служби.
Враховуючи, що відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 №36 розпочато виконання Державної податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, рішення у справі впливає на права та обов'язки Головного управління ДПС у Черкаській області як податкового органу, до повноважень якого належить стягнення недоїмки з єдиного внеску, натомість не впливає на права та обов'язки Головного управління ДФС у Черкаській області.
Той факт, що Головне управління ДФС у Черкаській області не припинено як юридична особа на час розгляду справи, не впливає на перехід до Головного управління ДПС у Черкаській області функціональних обов'язків Головного управління ДФС у Черкаській області.
З огляду на зазначене заява позивача про залучення до участі у справі Головного управління ДФС у Черкаській області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача є необгрунтованою і задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 49, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про залучення Головного управління ДФС у Черкаській області до участі у справі №580/4700/24 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені у апеляційній скарзі на рішення суду.
Повний текст ухвали складений 5 червня 2024 року.
Суддя Алла РУДЕНКО