Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
05 червня 2024 р. № 520/6580/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (м. Харків) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
1. Визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та скасувати рішення від 22.02.2024 №204850007480, яке полягає у відмові провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XIIз доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з 01.01.2022 року з урахуванням раніше проведених виплат, виходячи з передбаченого ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789- XII (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001) розміру 90% від суми заробітної плати, без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсій, згідно довідки Харківської обласної прокуратури від 04.02.2022 № 21-52 про фактично нараховану заробітну плату в розрізі складових (посадовий оклад - 48000,00 грн, надбавка за вислугу років - 19200,00 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5600,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення - 5600,00 грн) на загальну суму 78400,00 грн та здійснювати виплати з урахуванням перерахунку вказаної пенсії без обмеження її максимального розміру, без оподаткування та нарахування військового збору та без обмежень, встановлених з 01.10.2017 Законами України №2148-VІІІ від 03.10.2017 та №1058-ІV від 09.07.2003, незалежно від працевлаштування, незалежно від перебування на посадах державних органах, в органах прокуратури України, правоохоронних органах, органах державної влади України або органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, а також незалежно від одержаного заробітку, прибутку; у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити подальші перерахунки пенсії та її виплати без обмежень максимального розміру виплати пенсії, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України, незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) або вона продовжується.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).
В обґрунтування позову зазначено, що дії та рішення відповідача від 22.02.2024 №204850007480, яке полягає у відмові провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111 є протиправними та такими, що порушують права позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 26.03.2024 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 09.04.2024 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивача - ОСОБА_1 , перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 року по справі № 520/4305/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення №225 від 10.02.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити, виплачувати в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати та перераховувати пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) за вислугою років з 10.02.2020 року з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати, виданих прокуратурою Харківської області 06.02.2020 року №18-56вих-20 без обмеження максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789- XII, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111.
Ухвалою суду від 30.09.2020 року виправлено технічну помилку в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 року по адміністративній справі №520/4305/2020 та вказано номер довідки про складові заробітної плати, згідно якої має бути призначена пенсія ОСОБА_1 №18-56 від 06.02.2020 року.
На виконання рішення суду 16.04.2020 року по справі №520/4305/2020, з урахуванням ухвали про виправлення описки позивачу з 10.02.2020 було призначено пенсію за вислугу років рішенням від 09.12.2020 за №204850007480, але виплата пенсії відповідачем була здійснена у розмірі, обчисленому відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно із п. 13-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього закону.
На підставі поданої 03.12.2020 заяви за даними трудової книжки позивачу відповідачем було проведено перерахунки пенсії:
- з 06.05.2020 у зв'язку із звільненням: пенсію обчислено з розміру 90% від суми заробітної плати 24595,13 грн. з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного від 16.04.2020 у справі № 520/4305/2020;
- з 23.06.2020 у зв'язку з працевлаштуванням: виплата пенсії здійснювалась у розмірі, обчисленому відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно із п 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” цього закону.
Ухвалою суду від 23.12.2020 року по зазначеній справі було задоволено заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду. Роз'яснено рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 року по справі №520/4305/2020, а саме: що при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду №520/4305/20 від 16.04.2020, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області слід перераховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, згідно з довідкою, виданою Харківською обласною прокуратурою №21-219 від 07.12.2020, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, надбавки за вислугу років, матеріальних допомог для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань без обмежень її розміру, без оподаткування та нарахування військового збору та у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити перерахунки пенсії та її виплатити, з урахуванням виплачених сум, але не більш як за 12 місяців.
Відповідачем на виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 520/4305/2020 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 23.12.2020 у визначеному судом порядку, виплата якої враховуючи факт роботи на посадах та на умовах, передбачених Законом України “Про прокуратуру”, здійснювалась у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно із п 13-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього закону.
Відповідно до заяви позивача від 24.05.2021 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії з 22.05.2021 у зв'язку із звільненням: пенсію обчислено з розміру 90% від суми заробітної плати 61798,80 грн. з обмеженням максимальним розміром пенсії відповідно до п.15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 520/4305/2020.
З 09.06.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку з працевлаштуванням на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, виплата якої враховуючи факт роботи на посадах та на умовах, передбачених Законом України “Про прокуратуру”, здійснювалась у розмірі, обчисленому відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно із п 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” цього закону.
Відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 12.02.2024 протоколом перерахунку пенсії позивачу проведено перерахунок на умовах, передбачених Законом України “Про прокуратуру”, у розмірі, обчисленому відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно із п 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” цього закону.
В відзиві на адміністративний позов, відповідачем зазначено, що після звільнення з посади прокурора, позивачу буде перерахована пенсія за вислугу років з розрахунку 60 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданою Харківською обласною прокуратурою від 04.02.2022 № 21-52 без обмеження максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Також судом встановлено, що 12.02.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив здійснити проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, виходячи з розрахунку 90% від щомісячної (чинної) заробітної плати з урахуванням: посадового окладу прокурора відділу обласної прокуратури - 48000 грн., надбавки за вислугу років - 19200 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 5600 грн., на вирішення соціально-побутових питань - 5600 грн. Загальна сума 78 400 грн, згідно додатково поданих документів (далі довідка), наданих Харківською обласною прокуратурою від 04.02.2022 № 21-52, без обмеження максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії та здійснення відповідних виплат вказаної пенсії без обмеження її максимального розміру та проводити виплати перерахованої пенсії в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року та здійснювати виплати з урахуванням перерахунку вказаної пенсії без обмеження її максимального розміру, без оподаткування та нарахування військового збору та без обмежень, встановлених з 01.10.2017 Законами України №2148-VІІІ від 03.10.2017 та №1058-ІV від 09.07.2003, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України, незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за перерахунком пенсії або вона продовжується; у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити подальші перерахунки пенсії та її виплати без обмежень максимального розміру виплати пенсії, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України, незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) або вона продовжується.
Відповідач рішенням від 22.02.2024 №204850007480 відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до вимог ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 пенсія призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнодержавне пенсійне страхування».
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1 Закону №1789-XII).
Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
До статті 50-1 Закону № 1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII з 01.10.2011 стала вісімнадцятою. Тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Щодо умов та порядку перерахунку такої пенсії, слід зазначити, що з 01.01.2015 частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), на підставі якого частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону № 1697-VII. Відповідно до частини двадцятої цієї статті (у редакції Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Рішенням від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 є втрата чинності з 13.12.2019 норм частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Тобто, Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення їхньої заробітної плати.
Отже, з 13.12.2019 у працівників прокуратури, виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог частини 20 статті 86 Закону № 1697-VIІ, згідно з якою призначенні працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Як встановлено судом, прокуратурою Харківської обласної було видано оновлену довідку від 04.02.2022 № 21-52 про фактично нараховану заробітну плату з зазначенням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 48000,00 грн, надбавка за вислугу років - 19200,00 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5600,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення - 5600,00 грн., на загальну суму 78400,00 грн
Отже, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури позивач, якому пенсію призначено відповідно до Закону № 1789-ХІІ, у силу вимог частини двадцятої статті 86, у редакції згідно з рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури.
Як вже було встановлено судом вище, рішенням від 22.02.2024 №204850007480 відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до вимог ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 пенсія призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнодержавне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 50-1 Закону №1789-XII, що діяв на час набуття права позивача на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Водночас, підлягає врахуванню та застосуванню викладене вище рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) та рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року №6-р/2020.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов'язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону №1789-XII, із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16), від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Стаття 22 Конституції України встановлює, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 відсотків.
Для належного та повного захисту прав позивача, відповідно до завдань Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 22.02.2024 №204850007480, яке полягає у відмові провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XIIз доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111.
З огляду на скасування оскаржуваного позивачем рішення від 22.02.2024 №204850007480 суд дійшов висновку, що належним захистом прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з 01.01.2022 з урахуванням раніше проведених виплат, виходячи з передбаченого ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789- XII (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001) розміру 90% від суми заробітної плати, без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсій, згідно довідки Харківської обласної прокуратури від 04.02.2022 № 21-52 про фактично нараховану заробітну плату в розрізі складових (посадовий оклад - 48000,00 грн, надбавка за вислугу років - 19200,00 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5600,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення - 5600,00 грн) на загальну суму 78400,00 грн та здійснювати виплати з урахуванням перерахунку вказаної пенсії без обмеження її максимального розміру, без оподаткування та нарахування військового збору та без обмежень, встановлених з 01.10.2017 Законами України №2148-VІІІ від 03.10.2017 та №1058-ІV від 09.07.2003, незалежно від працевлаштування, незалежно від перебування на посадах державних органах, в органах прокуратури України, правоохоронних органах, органах державної влади України або органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, а також незалежно від одержаного заробітку, прибутку; у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити подальші перерахунки пенсії та її виплати без обмежень максимального розміру виплати пенсії, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України, незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) або вона продовжується.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (м. Харків) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 22.02.2024 №204850007480.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з 01.01.2022 з урахуванням раніше проведених виплат, виходячи з передбаченого ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789- XII (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001) розміру 90% від суми заробітної плати, без обмеження максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсій, згідно довідки Харківської обласної прокуратури від 04.02.2022 № 21-52 про фактично нараховану заробітну плату в розрізі складових (посадовий оклад - 48000,00 грн, надбавка за вислугу років - 19200,00 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 5600,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення - 5600,00 грн) на загальну суму 78400,00 грн та здійснювати виплати з урахуванням перерахунку вказаної пенсії без обмеження її максимального розміру, без оподаткування та нарахування військового збору та без обмежень, встановлених з 01.10.2017 Законами України №2148-VІІІ від 03.10.2017 та №1058-ІV від 09.07.2003, незалежно від працевлаштування, незалежно від перебування на посадах державних органах, в органах прокуратури України, правоохоронних органах, органах державної влади України або органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, а також незалежно від одержаного заробітку, прибутку; у разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити подальші перерахунки пенсії та її виплати без обмежень максимального розміру виплати пенсії, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України, незалежно від того, чи припинено роботу на час звернення за пенсією (чи її перерахунку) або вона продовжується.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.