про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення
05 червня 2024 року Справа № 480/10453/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 №33/39-1841, виданої державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 № 33/39-1841, виданої державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України, з урахуванням раніше проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. та витрати на правову допомогу у розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Сумським окружним адміністративним судом 09.08.2022 видано виконавчий лист щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 № 33/39-1841, виданої державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України, з урахуванням раніше проведених виплат.
У подальшому, від представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло заява про зміну способу та порядку виконання рішення суду, в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду з примусового виконання виконавчого листа № 480/10453/21, виданого Сумським окружним адміністративним судом 09.08.2022, шляхом "стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з пенсії в сумі 99030,18 грн.".
Вказана заява мотивована тим, що на виконання рішення у справі позивачу здійснено перерахунок пенсії, проте виплата перерахованих коштів не здійснена.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановою від 18.10.2021 відкрито виконавче провадження № 69961396 з приводу примусового виконання виконавчого листа у справі № 480/102453/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2021 № 33/39-1841, виданої державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України, з урахуванням раніше проведених виплат (а.с. 70).
У зв'язку з невиконанням рішення суду головним державним виконавцем 27.10.2022 на підставі ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про накладення на боржника штрафу на користь держави в розмірі 5100,00 грн. та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом десяти робочих днів (а.с. 73).
У подальшому, у зв'язку з повторним невиконаням рішення суду, керуючись вимогами ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», головним державним виконавцем 22.06.2023 винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 10200,00 грн. (а.с. 74).
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» та в порядку ст. 382 КК України, 06.05.2024 державним виконавцем направлено до Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Сумській області повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення за вих. № 06.1-16/69961396 (а.с. 75-76).
Враховуючи вказані обставини, з огляду на невиконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, представник просить заяву задовольнити.
Ухвалою суду від 21.05.2024 заяву представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну порядку виконання рішення призначено до розгляду у судовому засіданні на 05.06.2024.
Позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Представник заявника у заяві просив розглядати справу без його участі.
У відповідності до норм ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У зв'язку з чим, суд вважав можливим розгляд заяви здійснювати за відсутності учасників справи.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви з наданими доказами, суд не вбачає підстав для її задоволення, враховуючи наступне.
Згідно із частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна, на підставі статті 378 КАС України, способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права. Зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не можуть змінювати рішення по суті та поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Таким чином, висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
Суд, дослідивши зміст рішення суду від 17.01.2022, зауважує, що воно є чітким, зрозумілим, додатково зміни способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.
Водначас, як вбачається з листа відповідача від 26.10.2022 № 1800-0404-8/38845, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у даній справі здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 7036,78 грн. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 30.04.2022 нарахована до виплати та становить 99030,18 грн. (а.с. 71).
Також, у вказаному листі було зазначено, що згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
З урахуванням вказаних норм представник відповідача у листі від 26.10.2022 № 1800-0404-8/38845, вказав, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
При цьому, представник Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, обґрунтовуючи необхідність зміни порядку виконання рішення суду, посилається на те, що позивачу на виконання рішення суду у даній справі здійснено перерахунок пенсії, проте сума перерахованих коштів буде виплачена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, відтак, просить встановити порядок виконання рішення у даній справі, визначивши стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача перераховані кошти з 01.04.2019 по 30.04.2022 в сумі 99030,18 грн.
Однак, судом при розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії не вирішувалися позовні вимоги щодо стягнення певної суми коштів. Суд під час розгляду справи не перевіряв правильність нарахування суми пенсії за період 01.04.2019 по 30.04.2022 у розмірі 99030,18 грн., оскільки вимога стягнути конкретну суму пенсії позивачем не була заявлена.
Як встановлено з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 26.10.2022 № 1800-0404-8/38845, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а зазначає, що виплата пенсії в перерахованому розмірі буде виплачена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
На думку суду, такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не містить обґрунтування виняткової необхідності застосування зміни порядку виконання судового рішення, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Є.Д. Кравченко