Рішення від 05.06.2024 по справі 332/3340/24

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/3340/24

Провадження №: 2-а/332/29/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2024 р. м. Запоріжжя

Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді: Завіновської А.П., при секретарі: Мовчан К.М., за участю: представника позивача: Бордюг О.О., відповідача: ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу за позовом Заводського відділу у місті Запоріжжі Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області до ОСОБА_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ,

встановив:

05.06.2024 року Заводський відділ у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області звернувся до суду з адміністративним позовом про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що 05.06.2024 о 08.50 год., працівниками сектору превенції відділення поліції № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області під час проведення оперативно-розшукових заходів, під умовною назвою « Мігрант » виявлено та запрошено до Заводського відділу у місті Запоріжжі УДМС у Запорізькій області громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Під час проведення перевірки законності перебування на території України встановлено, що ОСОБА_1 документований паспортом № НОМЕР_1 виданим Міністерством внутрішніх справ Азербайджанської Республіки від 07.08.2008 строком дії до 07.08.2018, в якому відсутні штампи перетину кордону України, при цьому оригінал зазначеного паспорту ОСОБА_1 втрачений.

Згідно даних бази «Аркан» відомості про перетини кордону за період часу з 08.11.2007 по 05.06.2024, ОСОБА_1 , відсутні.

Виходячи з пояснень ОСОБА_1 , він прибув на територію України восени 2008 року по паспорту № НОМЕР_1 .

З метою встановлення законності перебування в Україні громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , Заводським відділом у місті Запоріжжі УДМС у Запорізькій області проведено перевірку за наступними обліками:

- за обліками інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система Аркан), за результатами - інформація про перетинання державного кордону України громадянином ОСОБА_1 , - відсутня;

- за обліками Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за результатами - інформація про народження особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, тощо, - відсутня;

- за обліками УДМС у Запорізькій області, з використанням бази даних відомчої інформаційної системи ДМС, за результатами встановлено наступну інформацію відносно ОСОБА_1 :

- посвідками на тимчасове або постійне проживання в Україні, паспортом громадянина України не документувався;

- Заводським відділом у м. Запоріжжі УДМС у Запорізькій області прийняте рішення № 6 від 10.09.2022 про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни та зобов'язано покинути територію України у термін до 09.10.2022 із забороною в'їзду на територію України строком на три роки до 10.09.2025, на підставі ч. 2 статті 26 Закону України «Про правовий статут іноземців та осіб без громадянства», яке станом на 05.06.2024 не виконане;

- 10.09.2022 Заводським відділом у м. Запоріжжі УДМС у Запорізькій області ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 203 КУпАП, із призначенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн, штраф станом на 05.06.2024 не сплачено, постанова про адміністративне стягнення № ПН МЗП № 002275 направлена на примусове виконання;

- 10.01.2024 Управлінням ДМС у Запорізькій області прийнято рішення про заборону в'їзду на територію України строком на 3 роки на підставі ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Станом на 05.06.2024 року громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 за межі України не виїхав та продовжує незаконно перебувати на території України. Крім того, ОСОБА_1 не має жодного документа, який посвідчує його особу, оскільки втратив навіть паспорт громадянин Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 , виданий Міністерством внутрішніх справ Азербайджанської Республіки від 07.08.2008 року строком до 07.08.2018 року.

Виходячи з письмових пояснень ОСОБА_1 , він не може виїхати з території України через важке матеріальне становище.

Відповідно до Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців, до кошторису витрат, необхідних для виконання рішення про примусове видворення іноземця, включається вартість: проїзних квитків для іноземця та осіб, які його супроводжують; послуг з утримання іноземця в ПТПІ; послуг з ідентифікації особи; послуг з оформлення документів та вчинення інших дій, пов'язаних із примусовим видворенням, тощо.

Якщо зазначені іноземці не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних з їх видворенням за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.

За невиконання у встановлений строк рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни та у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 дійсного паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, Заводським відділом у м. Запоріжжі УДМС у Запорізькій області прийнято рішення № 1 від 05.06.2024 року про примусове видворення з України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зважаючи, що громадянин ОСОБА_1 , порушує міграційне та адміністративне законодавство України, самостійно не вживає заходів щодо повернення в країну громадянської належності, існує ймовірність, що громадянин ОСОБА_1 перешкоджатиме проведено процедури видворення.

Отже, наявно достатньо підстав для затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

На підставі викладеного, Заводський відділ у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області просив затримати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та помістити його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України, терміном на шість місяців.

Ухвалою суду від 05.06.2024 у адміністративній справі було відкрито провадження та її розгляд було призначено на 15 год. 00 хв. 05.06.2024 року.

У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Відповідач у судовому засіданні зазначив, що проти позову не заперечує, але може й самостійно здійснити дії по залишенню території України.

Заслухавши учасників справи, дослідивши докази у справі, суд доходить наступного висновку.

Судом встановлено, що 05.06.2024 о 08.50 год., працівниками сектору превенції відділення поліції № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області в ході проведення оперативно-розшукових заходів, під умовною назвою « Мігрант » виявлено та запрошено до Заводського відділу у місті Запоріжжі УДМС у Запорізькій області громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для з'ясування законності його перебування в Україні.

Під час проведення перевірки законності перебування на території України встановлено, що ОСОБА_1 документований паспортом № НОМЕР_1 виданим Міністерством внутрішніх справ Азербайджанської Республіки від 07.08.2008 строком дії до 07.08.2018, в якому відсутні штампи перетину кордону України, однак оригінал зазначеного паспорту ОСОБА_1 втрачений.

Приписами статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI) передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

На момент вчинення ОСОБА_1 порушення, правила перебування іноземних громадян на території України визначались Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 № 1074 «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію» (далі- ПКМУ № 1074).

Відповідно до вимог пункту 19 ПКМУ № 1074, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності.

В подальшому термін перебування іноземців та осіб без громадянства було визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150 «Про затвердження Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України» (далі - Постанова № 150) пунктом 2.2., якої передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України та для громадян країн з безвізовим порядком в'їзду на території України було визначено пунктом 1 Наказу МВС України від 20.07.2015 № 884 «Про затвердження Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду» (далі - Наказ № 884) передбачено, що громадяни держав з безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Отже, дозволений строк перебування на території України у громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 закінчився у грудні 2008 року і з цього часу останній перебуває на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні.

Згідно до пояснень ОСОБА_1 , він не може виїхати з території України через важке матеріальне становище.

Відповідно до Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців, до кошторису витрат, необхідних для виконання рішення про примусове видворення іноземця, включається вартість: проїзних квитків для іноземця та осіб, які його супроводжують; послуг з утримання іноземця в ПТПІ; послуг з ідентифікації особи; послуг з оформлення документів та вчинення інших дій, пов'язаних із примусовим видворенням, тощо.

Якщо зазначені іноземці не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних з їх видворенням за межі України, видворення здійснюється за рахунок державного бюджету.

Статтею 31 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», зазначено, що іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

У громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 не має жодної з обставин, на підставі яких, відповідно до статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», він не може бути примусово видворений за межі України.

Згідно частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

За порушення строків перебування на території України та у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 дійсного паспортного документа, або документа, який дає право на виїзд з України, Заводським відділом у м. Запоріжжі УДМС у Запорізькій області прийнято рішення № 1 від 05.06.2024 про примусове видворення з України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 .

Відповідно до частин 3 та 4 статті 30 Закону № 3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відносно ОСОБА_1 прийнято рішення про примусове видворення з України, іноземець перебуває в Україні в статусі нелегального мігранта, не має законне джерело доходів, не працевлаштований, не зможе забезпечувати власні потреби, не має документа, що дає право на виїзд з України.

Зважаючи, що громадянин ОСОБА_1 порушує міграційне та адміністративне законодавство України, самостійно не вживає заходів щодо повернення в країну громадянської належності, існує ймовірність що громадянин ОСОБА_1 перешкоджатиме проведенню процедури видворення.

Суду надано достатньо підстав для затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

Частиною 11 статті 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Як зазначає Верховний Суд у справі № 585/2811/19 від 27.02.2020, правовий аналіз норм матеріального та процесуального права щодо вирішення питання затримання іноземця або особи без громадянства стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, дає Суду право дійти висновку, що за наявності певних умов, існує правова можливість здійснити таке затримання як з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, так і лише для забезпечення видворення за межі території України, як досягнення самостійної мети без необхідності ідентифікації.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 242, 243, 246, 255, 289 КАС України, суд

ухвалив:

позов Заводського відділу у місті Запоріжжі Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області до ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , - задовольнити.

Затримати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та помістити його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, терміном на шість місяців.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Суддя А.П. Завіновська