233 № 236/3015/17
(про судове доручення)
05 червня 2024 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
за участю
секретаря ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
розглянувши у судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017050420000767 від 21 липня 2017 року за обвинуваченням ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.187КК України,-
У провадженні Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017050420000767 від 21 липня 2017 року за обвинуваченням ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.187КК України.
Обвинувачений ОСОБА_8 у судовому засіданні підтримав раніше подану ним письмову заяву, відповідно до якої повідомив суд, що на досудовому розслідуванні за інкримінованим йому кримінальним правопорушенням, передбаченим ч.3 ст.187КК України, під час його затримання та впродовж декількох днів, до нього, з боку працівників Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій областізастосовувались заходи фізичного та психологічного тиску, а саме, з метою отримати певні свідчення та визнання його винуватості, працівники поліції били його, внаслідок чого він отримав тілесні ушкодження, в його бік висловлювали погрози щодо заподіяння шкоди його близьким родичам. Зазначені події, як повідомив ОСОБА_8 відбувалися у приміщенні Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій областіта у лісі Лиманського району. Крім того, зазначив, що після закінчення строку тримання під вартою, після звільнення, на території Бахмутського ІТТ його було викрадено працівниками поліції Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій областіта вивезено до приміщення Ямпільської сільської ради, де його незаконно утримували, пристрибнувши кайданками до батареї та періодично били працівники поліції, при цьому примушували його підписати якісь документи. Серед працівників поліції, які наносили йому побої були ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , чоловік на прізвище Припроста, інші прізвища, ім'я, по батькові та звання працівників поліції йому невідомі.
Суд, заслухавши думки та позиції учасників судового провадження приходить до такого.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.11КПК України під час кримінального провадження повинна бути забезпечена повага до людської гідності, прав і свобод кожної особи. Забороняється під час кримінального провадження піддавати особу катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, поводженню чи покаранню, вдаватися до погроз застосування такого поводження, утримувати особу у принизливих умовах, примушувати до дій, що принижують її гідність.
Згідно з ч.1 ст.18КПК України жодна особа не може бути примушена визнати свою винуватість у вчиненні кримінального правопорушення або примушена давати пояснення, показання, які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні нею кримінального правопорушення.
Згідно із ст.3Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Стаття 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує, що нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.
Виходячи з практики Європейського Суду з прав людини у випадках, коли особа висуває небезпідставну скаргу на жорстоке поводження з боку представників держави, що порушує статтю 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, обов'язком національних органів є проведення «ефективного офіційного розслідування», спроможного встановити факти та виявити і покарати винних. В іншому випадку загальна юридична заборона катувань та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження та покарання була б, незважаючи на основоположну важливість, неефективною на практиці, та у деяких випадках представникам держави було б можливо фактично безкарно порушувати права тих, хто знаходиться під їхнім контролем (п. 102, рішення ЄСПЛ «Ассенов та інші проти Болгарії» та п. 131, рішення ЄСПЛ «Лабіта проти Італії»).
Зі змісту ч.6 ст.206КПК України слідує, якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя, суд зобов'язані зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та, зокрема, доручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи.
Відповідно до вимог ст.214КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ними з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язані внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Згідно з п.1 ч.1 ст.5Закону України "Про державне бюро розслідувань", Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування, зокрема, злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України.
Відповідно до ч.3 ст.333КПК України у разі, якщо під час судового розгляду виникне необхідність у перевірці обставин, які мають істотне значення для кримінального провадження і вони не можуть бути перевірені іншим шляхом, суд за клопотанням сторони кримінального провадження має право доручити органу досудового розслідування провести певні слідчі дії.
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи, що при наявності підстав та доказів вказане ОСОБА_8 діяння може бути розцінене як кримінально-каране, суд вважає за необхідне доручити директору Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Краматорську провести перевірку зазначених обвинуваченим ОСОБА_8 обставин щодо застосування до нього методів фізичного впливу під час досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017050420000767 від 21 липня 2017 року за обвинуваченням ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.187КК України, працівниками Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області та іншими уповноваженими особами органів досудового розслідування, по обставинам, вказаним обвинуваченим в його заяві.
В ході проведення перевірки необхідно:
детально з'ясувати доводи обвинуваченого ОСОБА_8 викладені в його письмовій заяві від 16.05.2024 року, обов'язково допитати останнього, працівників поліції, які здійснювали досудове розсування за обвинуваченням ОСОБА_8 вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.187КК України, інших осіб по обставинам, вказаним обвинуваченим в його заяві, у разі необхідності витребувати необхідну медичну документацію та інші письмові докази необхідні для перевірки, а прийняте за результатами перевірки процесуальне рішення та завірені належним чином копії матеріалів перевірки направити до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.
Керуючись ст.ст.206, 333КПК України, суд, -
Доручити Директору Територіального Управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Краматорськ, що поширює свою діяльність на Донецьку та Луганську області організувати проведення перевірки та дослідження фактів викладених обвинуваченим ОСОБА_8 в письмовій заяві від 16.05.2024 року, щодо застосування до нього недозволених методів ведення досудового розслідування, з боку працівників Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області, під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12017050420000767 від 21 липня 2017 року, а також інших уповноважених осіб органів досудового розслідування, по обставинам, вказаним обвинуваченим в його заяві.
Направити Директору Територіального Управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Краматорськ:
копію заяви обвинуваченого ОСОБА_8 про застосування до нього недозволених методів ведення досудового розслідування за його підписом, датовану 16.05.2024 року.
В разі необхідності (за клопотанням уповноваженої особи ТУ ДБР):
надати копії усіх необхідних документів, відео/аудіо носіїв інформації та копії матеріалів даного кримінального провадження, які необхідні для повної та всебічної перевірки заяви обвинуваченого ОСОБА_12 .
Копію цієї ухвали направити до Територіального управління Державного бюро розслідування, розташованого у м. Краматорську для виконання, а також учасникам судового провадження для відома та ознайомлення.
Встановити, уповноваженій особі Територіального управління Державного бюро розслідування, розташованого у м. Краматорську,строк виконання даного доручення - один місяць з дня отримання ухвали суду.
Прийняте за результатами перевірки процесуальне рішення та завірені належним чином матеріали перевірки направити до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області для долучення до матеріалів справи у встановлений строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_3
ОСОБА_2