Ухвала від 05.06.2024 по справі 717/380/24

Справа № 717/380/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2024 року селище Кельменці

Слідчий суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 ,

з участю секретаря: ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділення Дністровського районного відділу поліції головного управління національної поліції України в Чернівецькій області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно за матеріалами кримінального провадження №12024262100000026 від 02.02.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.4 ст.358, ч.3 ст. 365-2, ч.3 ст.362 та ч.2 ст.209 КК України,

сторони кримінального провадження:

сторона обвинувачення : прокурор ОСОБА_4 - в судове засідання з'явився, слідчий в судове засідання не з'явилися,

підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 в судове засідання з'явилися,

Встановив:

Старший слідчий слідчого відділення Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Дністровської окружної прокуратури звернулася до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на майно підозрюваного у кримінальному провадженні за № 12024262100000026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , шляхом тимчасового позбавлення права відчужувати вказані об'єкти та розпоряджатися ними. а саме:

- квартиру площею 42 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

- автомобіль «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 , VIN- НОМЕР_2 ;

- автомобіль марки «PEUGEOT PARTNER», 2014 р.в., д.н.з. НОМЕР_3 , VIN- НОМЕР_4 ,

- автомобіль марки «ВАЗ 210700-20», 2007 р.в., д.н.з. НОМЕР_5 , VIN- НОМЕР_6 .

Встановлено, що слідчим відділенням Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024262100000026 від 02.02.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч . 4 ст. 190, ч. 4 ст. 358, ч.3 ст.365-2, ч.3 ст.362 та ч.2 ст.209 КК України

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , переслідуючи мотиви незаконного збагачення, маючи умисел на шахрайське заволодіння чужим майном шляхом обману з використанням підроблених документів та з метою реєстрації права власності на чуже нерухоме майно, а саме земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, які розташовані на території Кельменецької територіальної громади, с. Дністрівка Дністровського району Чернівецької області, урочище «Атаки» та належали на праві комунальної власності Кельменецькій територіальній громаді у особі Кельменецької селищної ради, щоб у подальшому з використанням вказаних підроблених документів збути нерухоме майно за грошові кошти добросовісним набувачам, розробив відповідний план дій, який полягав у незаконному заволодінні земельними ділянками комунальної власності на підставі фіктивного оформлення щодо них права власності фізичних осіб на підставі Державних актів старих зразків (які видавались з 1993 по 2003 роки).

Діючи з вказаною метою ОСОБА_5 , за допомогою невстановлених слідством осіб, підшукав громадян, на яких можливо було б зареєструвати право власності на нерухоме майно використовуючи заздалегідь підроблені правовстановлюючі документи та з метою подальшого оформлення договорів їх купівлі - продажу, а саме ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 жителя с. Іванівці Дністровського району та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 жительку с. Нагоряни Дністровського району, при цьому запевнивши останніх у формальності оформлення земельних ділянок, наявності всіх законних правовстановлюючих документів та відсутності порушення законодавства у їх діях, отримав для проведення реєстрації права власності копії їх документів, а саме паспортів громадян України та відповідних індивідуальних податкових номерів.

У подальшому ОСОБА_5 у невстановлений слідством спосіб, час та місці, але не пізніше 30.11.2023 від невстановленої слідством особи отримав завідомо підроблені документи, а саме Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий 27.04.2003 на ім'я ОСОБА_8 та серії НОМЕР_8 - НОМЕР_9 виданий 27.04.2003 на ім'я ОСОБА_7 , за цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва площею 0,06 га кожна.

Далі ОСОБА_5 , діючи як сертифікований інженер-землевпорядник, з метою присвоєння вищевказаним земельним ділянкам відповідних кадастрових номерів та внесення щодо них відомостей до Державного земельного кадастру, на підставі договорів за № 13/11.23 та 14/11.23 від 30.11.2023 укладених із ОСОБА_8 та ОСОБА_7 розробив технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для індивідуального садівництва.

У подальшому ОСОБА_5 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», згідно якої державна реєстрація земельної ділянки відбувається на підставі технічної документації із землеустрою, яка містить відомості щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), скеровано на розгляд відповідним Державним кадастровим реєстраторам заяви ОСОБА_8 та ОСОБА_7 про державну реєстрацію земельних ділянок, за результатами розгляду яких відкрито відповідні поземельні книги, тобто 13.12.2023 до Державного земельного кадастру внесено відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га за цільовим призначенням - для індивідуального садівництва (власник ОСОБА_8 ) та 12.12.2023 до Державного земельного кадастру внесено відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7322083600:02:001:0345 площею 0,06 га за цільовим призначенням - для індивідуального садівництва (власник ОСОБА_7 ).

За результатами державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел направлений на шахрайське заволодіння чужим майном шляхом обману, достовірно знаючи і усвідомлюючи що Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий на ім'я ОСОБА_8 та серії НОМЕР_8 - НОМЕР_9 виданий на ім'я ОСОБА_7 є підробленими та містять неправдиві відомості, при цьому, як розробник технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для індивідуального садівництва, повністю усвідомлюючи факти незаконної державної реєстрації ним прав власності на вищевказані земельні ділянки, 26.12.2023 надав державному реєстратору Хотинської міської ради Чернівецької області ОСОБА_9 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 , вищевказані документи разом із відповідними заявами ОСОБА_8 (час реєстрації заяви 15:28 год. 26.12.2023) та ОСОБА_7 (час реєстрації заяви 15:47 год. 26.12.2023) з метою оформлення права власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 за ОСОБА_7 та 7322083600:02:001:0346 за ОСОБА_8 , після чого ОСОБА_9 , будучи введеною в оману та не підозрюючи дійсних намірів ОСОБА_5 , отримавши вищевказані завідомо підроблені Державні акти, зареєструвала заяви від імені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, та, у подальшому, 29.12.2023 о 08:27 год. та о 08:31 год. здійснила реєстраційні дії та внесла до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відомості про право приватної власності на дані земельні ділянки за ОСОБА_8 та ОСОБА_7 відповідно.

За таких обставин, внаслідок вищеописаних шахрайських дій ОСОБА_5 , який діяв спільно з невстановленими особами, з комунальної власності Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області незаконно вибули земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, які розташовані на території Кельменецької територіальної громади, с. Дністрівка Дністровського району Чернівецької області, урочище «Атаки», чим відповідно до висновків земельно-оціночних експертиз за № СЕ-19/126-24/2152-ОЗ від 28.03.2024 та № СЕ-19/126-24/2153-ОЗ від 29.03.2024 заподіяно Кельменецькій територіальній громаді в особі Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області матеріальну шкоду на суму 489800,00 грн. (чотириста вісімдесять дев'ять тисяч вісімсот гривень), що станом на момент вчинення злочину у 364 рази перевищувало неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно п. 3 примітки до ст. 185 КК України становить шкоду у великих розмірах.

Крім цього, ОСОБА_5 , маючи умисел на шахрайське заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме земельними ділянками за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, які розташовані на території Кельменецької територіальної громади, с. Дністрівка Дністровського району Чернівецької області, урочище «Атаки» та належали на праві комунальної власності Кельменецькій територіальній громаді у особі Кельменецької селищної ради, у невстановлений слідством спосіб, час та місці, але не пізніше 30.11.2023, отримав Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий 27.04.2003 на підставі розпорядження Кельменецької райдержадміністрації (ради народних депутатів) від 22.04.2003 за № 125, відповідно до якого ОСОБА_8 передано у приватну власність земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва, а також Державний акт на право приватної власності на землю, серії ІІ- НОМЕР_9 виданий 27.04.2003 на підставі розпорядження Кельменецької райдержадміністрації (ради народних депутатів) від 22.04.2023 за № 133, відповідно до якого ОСОБА_7 передано у приватну власність земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва.

Водночас, згідно інформації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (Кельменецький район) відсутні записи про видачу правопосвідчуючих документів на земельні ділянки, зареєстровані та видані з 01.01.2003 по 01.01.2013 на ім'я ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , при цьому відповідно до даних архівного відділу Дністровської районної військової адміністрації Чернівецької області у документах архівного фонду Кельменецької районної державної адміністрації в розпорядженнях районної державної адміністрації за квітень 2003 року розпорядження за № 125 та № 133 від не значаться.

Більше того, станом на 22.04.2023 (дата розпорядження, яким нібито передана земельна ділянка у власність ОСОБА_7 ) Кельменецька районна державна адміністрація у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України за №1635-р від 16.12.2020 реорганізована шляхом приєднання до новоствореної Дністровської районної державної адміністрації.

У подальшому ОСОБА_5 маючи умисел на використання завідомо підроблених документів, достовірно знаючи і усвідомлюючи, що Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий на ім'я ОСОБА_8 та серії НОМЕР_8 - НОМЕР_9 виданий на ім'я ОСОБА_7 є підробленими та містять неправдиві відомості, 26.12.2023 надав державному реєстратору Хотинської міської ради Чернівецької області ОСОБА_9 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 , вищевказані документи з метою оформлення права власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 за ОСОБА_7 та 7322083600:02:001:0346 за ОСОБА_8 , таким чином використавши вищезазначені завідомо підроблені документи.

Також, ОСОБА_5 , будучи сертифікованим інженером-землевпорядником, вчинив кримінальне правопорушення у сфері професійної діяльності, пов'язаної із наданням публічних послуг.

Так, згідно з ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтями 13,14 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом права власності Українського народу та основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Положеннями статті 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при регулюванні земельних відносин, управлінні земельними ресурсами,організації раціонального використання та охорони земель, здійсненні землеустрою, проведенні оцінки землі, формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів, справлянні плати за землю.

Відповідно до ст.3,5 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр базується на принципі об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у ньому. Ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону, внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст.66 Закону України «Про землеустрій» відповідальними особами за якість робіт із землеустрою можуть бути лише сертифіковані інженери-землевпорядники.

Сертифікованими інженерами-землевпорядниками є особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою, мають стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склали кваліфікаційний іспит, одержали сертифікат та зареєстровані в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» доступ до відомостей Державного земельного кадастру надається, у тому числі, особам, які в установленому законом порядку внесені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Згідно ст. 25 Закону України «Про землеустрій» відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-правових актів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується сертифікованим інженером-землевпорядником, який відповідає за якість робіт із землеустрою, при цьому положеннями ст.26 коментованого Закону визначено, що розробниками документації із землеустрою є, у тому числі, фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_10 ) з 24.05.2019 року являється фізичною особою-підприємцем з основним видом діяльності: сфера інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах, при цьому 13.09.2019 ОСОБА_5 отримано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника за № 013970.

Враховуючи викладене, фізична особа-підприємець ОСОБА_5 являється особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг, тобто, у силу відповідного кваліфікаційного сертифікату, останній уповноважений складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість грунтових, геоботанічних та інших обстежень земель, виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи при здійсненні землеустрою тощо, наслідком чого, у тому числі, є набуття фізичними чи юридичними особами прав на земельні ділянки.

Так, у невстановленому у ході досудового розслідуванні місці, у невстановлений у ході досудового розслідування час, але не пізніше 30.11.2023 року, у ОСОБА_5 як особи, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг та інших невстановлених слідством осіб, виник умисел на зловживання своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, наслідком чого стало завдання істотної шкоди інтересам держави за наступних обставин.

Так, реалізовуючи задумане, ОСОБА_5 , переслідуючи мотиви отримання неправомірної вигоди, тобто грошових коштів без законних не те підстав, у невстановлений слідством спосіб, час та місці, але не пізніше 30.11.2023 від невстановленої слідством особи, отримав завідомо підроблені документи, а саме Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий 27.04.2003 на ім'я ОСОБА_8 та серії НОМЕР_8 - НОМЕР_9 виданий 27.04.2003 на ім'я ОСОБА_7 , за цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва площею 0,06 га кожна.

Після отримання зазначених актів, 30.11.2023 ОСОБА_5 , будучи фізичною особою-підприємцем, здійснюючи професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг, в порушення вимог Закону України «Про землеустрій», зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання їх наслідків, достовірно знаючи що вищевказані Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 та серії ІІ- НОМЕР_9 не видавались, отримав від ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для внесення відомостей до автоматизованої системи ведення та відповідні дозволи на використання своїх персональних даних при розробленні документацій із землеустрою, за наслідками чого розробив на ім'я ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідні технічні документації із землеустрою на земельні ділянки за цільовим призначенням: для індивідуального садівництва, площею 0,06 га кожна, які розташовані на території Кельменецької територіальної громади, с. Дністрівка Дністровського району Чернівецької області, урочище «Атаки».

06.12.2023 ОСОБА_5 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», згідно якої державна реєстрація земельної ділянки відбувається на підставі технічної документації із землеустрою, яка містить відомості щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), скеровано на розгляд відповідним Державним кадастровим реєстраторам заяви ОСОБА_8 та ОСОБА_7 про державну реєстрацію земельних ділянок, за результатами розгляду яких відкрито відповідні поземельні книги, тобто 13.12.2023 до Державного земельного кадастру внесено відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га за цільовим призначенням - для індивідуального садівництва (власник ОСОБА_8 ) та 12.12.2023 до Державного земельного кадастру внесено відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7322083600:02:001:0345 площею 0,06 га за цільовим призначенням - для індивідуального садівництва (власник ОСОБА_7 ).

За результатами державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел направлений на отримання неправомірної вигоди, достовірно знаючи і усвідомлюючи що Державні акти на право приватної власності на землю серії ІІ- НОМЕР_7 виданий на ім'я ОСОБА_8 та серії НОМЕР_8 - НОМЕР_9 виданий на ім'я ОСОБА_7 є підробленими та містять неправдиві відомості, при цьому, як розробник технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для індивідуального садівництва, повністю усвідомлюючи факти незаконної державної реєстрації ним прав власності на вищевказані земельні ділянки, 26.12.2023 надав державному реєстратору Хотинської міської ради Чернівецької області ОСОБА_9 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 , вищевказані документи разом із відповідними заявами ОСОБА_8 (час реєстрації заяви 15:28 год. 26.12.2023) та ОСОБА_7 (час реєстрації заяви 15:47 год. 26.12.2023) з метою оформлення права власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 за ОСОБА_7 та 7322083600:02:001:0346 за ОСОБА_8 , після чого ОСОБА_9 , будучи введеною в оману та не підозрюючи дійсних намірів ОСОБА_5 , отримавши вищевказані завідомо підроблені Державні акти, зареєструвала заяви від імені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, та, у подальшому, 29.12.2023 о 08:27 год. та о 08:31 год. здійснила реєстраційні дії та внесла до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відомості про право приватної власності на дані земельні ділянки за ОСОБА_8 та ОСОБА_7 відповідно.

Таким чином, внаслідок неправомірних дій, а саме зловживання своїми повноваженнями сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_5 , з комунальної власності Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області незаконно вибули земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, які розташовані на території Кельменецької територіальної громади, с. Дністрівка Дністровського району Чернівецької області, урочище «Атаки», чим відповідно до висновків земельно-оціночних експертиз за № СЕ-19/126-24/2152-ОЗ від 28.03.2024 та № СЕ-19/126-24/2153-ОЗ від 29.03.2024 заподіяно Кельменецькій територіальній громаді в особі Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області матеріальну шкоду на суму 489800,00 грн. (чотириста вісімдесять дев'ять тисяч вісімсот гривень), (чотириста вісімдесять дев'ять тисяч вісімсот гривень), що станом на момент вибуття земельних ділянок у 364 рази перевищувало неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно п. 4 примітки до ст. 364 КК України є такою, що спричинило тяжкі наслідки.

У подальшому ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на отримання неправомірної вигоди, з метою реєстрації права власності на чуже нерухоме майно, щоб в подальшому з метою особистого збагачення та з використанням підроблених документів збути за грошові кошти добросовісному набувачу земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га кожна, діючи спільно із невстановленими особами, 30.01.2024 прибули до офісу приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_10 , яка здійснює нотаріальну діяльність за адресою: АДРЕСА_4 , де зустрівся з ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_5 , які не були обізнані щодо незаконних дій ОСОБА_5 та інших осіб, та, маючи бажання отримати у власність відповідні земельні ділянки, звернулись до вказаного приватного нотаріуса з метою укладення договорів купівлі-продажу, предметом яких є вищевказані земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

По завершенню визначення істотних умов даних договорів його сторони підписали між собою два договори купівлі-продажу земельних ділянок від 30.01.2024, зокрема від імені ОСОБА_8 земельна ділянка за кадастровим номером 7322083600:02:001:0346 площею 0,06 га продана у власність ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_5 , та від імені ОСОБА_7 земельна ділянка за кадастровим номером 7322083600:02:001:0345 продана у власність ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_4 , після чого приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_10 здійснила їх посвідчення та зареєструвала у реєстрі за № 462 та № 458.

В подальшому, дані договори слугували передумовою державної реєстрації права власності державним реєстратором Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_10 та внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, згідно якого ОСОБА_12 та ОСОБА_11 30.01.2024 у відповідності до ст. 180, 210 Цивільного кодексу України набули право власності на вищевказані земельні ділянки за кадастровими номерами 7322083600:02:001:0345 та 7322083600:02:001:0346.

На виконання умов вищевказаних договорів, за попереднім узгодженням вартості земельних ділянок у сумі 1 тис.дол. США за 100 м? (одна сота частини гектару), ОСОБА_11 особисто передав ОСОБА_5 кошти у сумі 11 тис. 500 дол. США готівкою (що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 30.01.2024 становило 435691,30 грн.), при цьому 10 тис.грн. скерував на банківський рахунок належний ОСОБА_7 та 10 тис.грн. скерував на банківський рахунок належний ОСОБА_13 .

За таких обставин, внаслідок неправомірних дій, а саме зловживання своїми повноваженнями сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_5 , останнім від ОСОБА_11 отримано неправомірну вигоду у розмірі 11 тис. 500 дол. США (що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 30.01.2024 становило 435691,30 грн.) за фактичний продаж земельних ділянок, права на які набуті злочинним шляхом.

31.05.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч . 4 ст. 190, ч. 4 ст. 358, ч.3 ст.365-2, ч.3 ст.362 та ч.2 ст.209 КК України.

На думку слідчого у разі не накладення арешту на вказане вище майно воно може бути відчужене, змінене, приховане, що унеможливить конфіскацію такого майна, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Прокурор ОСОБА_4 клопотання підтримав.

Захисник підозрюваного ОСОБА_6 заперечив щодо даного клопотання та пояснив, що арешт на квартиру не може бути накладений, так як вона є єдиним житлом підозрюваного і в силу ст.59 КК України та 49 КВК України не може бути конфіскована. Також автомобілі «VOLKSWAGEN TOUAREG» д.н.з. НОМЕР_1 та «PEUGEOT PARTNER», 2014 р.в., д.н.з. НОМЕР_3 взагалі не є власністю підозрюваного. Тому вказане клопотання слідчого необґрунтоване і не підлягає задоволенню повністю.

Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав позицію захисника та пояснив, що автомобіль «VOLKSWAGEN TOUAREG» д.н.з. НОМЕР_1 належить його дружині, а «PEUGEOT PARTNER», 2014 р.в., д.н.з. НОМЕР_3 є власністю його батька. Інший автомобіль він продав давно, але покупці не здійснили переоформлення автомобіля «ВАЗ 210700-20», 2007 р.в.

Вислухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши додані до клопотання копії документів, копії документів, наданих стороною захисту, вважаю, що клопотання слід задовольнити частково.

Зокрема, слідчий довів, що існує сукупність підстав та розумних підозр вважати, що частина майна, зазначеного в клопотанні може бути конфіскована, так як ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 365-2 КК України, санкцією якої передбачена можливість конфіскації майна обвинуваченого.

Згідноч.1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно п.3 ч.2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.

Відповідно до ч.5 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.365-2 КК України і відповідно до ч.1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Суд відхиляє доводи захисника ОСОБА_6 про неможливість накладення арешту на квартиру, як на єдине житло підозрюваного та автомобіль «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 , виходячи з такого.

Відповідно до ч.1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Відповідно до ч.1 ст.49 КВК України конфіскації підлягає майно, що є власністю засудженого, в тому числі його частка у спільній власності.

Судом встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 є власником цілої частки квартири площею 42 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка може бути конфіскована, так як сторона захисту не надала доказів, що на даний час на утриманні підозрюваного є певні особи і вказане майно необхідне для засудженого та осіб, які перебувають на його утриманні, оскільки відповідно до ч.2 ст.49 КВК України не підлягає конфіскації майно, що належить засудженому на правах приватної власності чи є його часткою у спільній власності, необхідне для засудженого та осіб, які перебувають на його утриманні. Перелік такого майна визначається законом України.

Крім того в судовому засіданні ОСОБА_5 пояснив, що власником автомобіля «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 є його дружина ОСОБА_14 .

З наданих захисником документів - свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу автомобіля «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 вбачається, що реєстрація даного автомобіля відбулася 02.06.2024 року на ім'я ОСОБА_14 , яка, зі слів підозрюваного, є його дружиною.

При цьому суд враховує, що відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Відповідно до ч.1 ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Отже, суд вважає, що підозрюваний ОСОБА_5 є співвласником автомобіля «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 і його частка становить .

Разом з тим, суд вважає, що сторона обвинувачення не довела, що автомобіль марки «PEUGEOT PARTNER», 2014 р.в., д.н.з. НОМЕР_3 , VIN- НОМЕР_4 є власністю підозрюваного, оскільки з наданої захисником копії свідоцтва про реєстрацію даного транспортного засобі серії НОМЕР_11 вбачається, що власником даного автомобіля є громадянин ОСОБА_15 .

При прийнятті рішення про арешт майна також враховується розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження та наслідки арешту майна для власника та користувачів майна.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 170-173 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити частково.

На підставі пункту 3 частини 2 статті 170 КПК України, накласти арешт:

на квартиру площею 42 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ;

-на частки автомобіля «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 , VIN- НОМЕР_2 ;

- на автомобіль марки «ВАЗ 210700-20», 2007 р.в., д.н.з. НОМЕР_5 , VIN- НОМЕР_6 .

Заборонити ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , розпоряджатися, тобто відчужувати:

- квартиру площею 42 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

- частки автомобіля «VOLKSWAGEN TOUAREG», 2013 р.в., д.н.з. НОМЕР_1 , VIN- НОМЕР_2 ;

- автомобіль марки «ВАЗ 210700-20», 2007 р.в., д.н.з. НОМЕР_5 , VIN- НОМЕР_6 .

Виконання ухвали доручити старшому слідчому слідчого відділення Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області - Ірині Болодоріній .

Ухвала про арешт майна виконується слідчим негайно.

Копії ухвали вручити учасникам кримінального провадження.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.

Слідчий суддя ОСОБА_1