Справа № 645/1887/24
Провадження № 3/645/817/24
03 червня 2024 року Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Ульяніч І.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше притягався до адміністративної відповідальності: постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 01.03.2024 р. за ч.1 ст.130 КУпАП, постановою Жовтневого районного суду м.Харкова від 15.02.2024 р. за ч.1 ст.130 КУпАП України, та постановою інспектора УПП в Харківській області від 19.01.2024 р. за ч.4 ст.126 КУпАП України,
за ч.5 ст.126, ч.3 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 03.04.2024 р. о 17 год. 00 хв. керував автомобілем марки «Renault Traffic», державний номер НОМЕР_1 , по вул.Сіверська,188 с а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський в м. Харкові, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9 а ПДР України. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія у встановленому законному порядку, із застосуванням спеціального технічного приладу «Drager Alcotest 6820», прилад ARJL-0304, результат огляду - 0,89 % проміле. З результатом не погодився. У зв'язку з чим, зі згоди водія у встановленому законному порядку ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння у лікаря нарколога КПН ХОР «ОКНЛ», що підтверджується висновком лікаря - нарколога №944.
Крім того, ОСОБА_1 03.04.2024 р. о 17 год. 00 хв. керував автомобілем марки «Renault Traffic», державний номер НОМЕР_1 , по вул. Сіверська,188 с а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський в м. Харкові, будучі позбавлений права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1А ПДР України. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Крім того, ОСОБА_1 04.04.2024 р. о 16 год. 50 хв. керував автомобілем марки «Renault Traffic», державний номер НОМЕР_1 , по Салтівському шосе, буд.278 в м. Харкові, будучі позбавлений права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1А ПДР України. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
В судове засідання притягуваний не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, шляхом відправлення судової повістки, смс повідомленням, доказів поважності причини неявки суду не надав. Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 були роз'яснені його права та обов'язки, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст.ст. 126, 130 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, у зв'язку з чим суддя розглядає справу у відсутності правопорушника.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості. Суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
За ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі й гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Частина 5 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 3 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні встановлено, що вина правопорушника підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД №899487, ААД №899488 від 06.04.2024 року, ААД №602471 від 04.04.2024 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зафіксований результатом огляду на стан сп'яніння - 0,89 % проміле; висновком лікаря КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня» ОСОБА_2 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за № 944 від 03.04.2024р., відповідно до якого під час огляду ОСОБА_1 03.04.2024 р. о 17 год. 58 хв. було встановлено, що останній перебував у стані алкогольного сп'яніння; відеозаписом події, наданим УПП у м.Харкові, де зафіксований обставини справи; довідкою про повторність вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень за ст.130 КУпАП; постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 01.03.2024 р. за ч.1 ст.130 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 гривень із позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік; постановою Жовтневого районного суду м.Харкова від 15.02.2024 р. за ч.1 ст.130 КУпАП України про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 гривень із позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік; постановою інспектора УПП в Харківській області Пасечника М.О. від 19.01.2024 р. (серії ЕНА№1272661) за ч.4 ст.126 КУпАП відносно ОСОБА_1 , та іншими матеріалами справи.
Протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 складені уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 р., зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч.3 ст. 130 КУпАП, а саме дії, передбачені частиною першою цієї статті, керування транспортним засобом особою, яка перебуває в стані алкогольного сп'яніння, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння та за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, та ч.5 ст.126 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, а саме керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами.
За приписами ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, враховуючи характер і обставини вчинених правопорушень, дані про особу ОСОБА_1 , з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень вважаю необхідним накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах, встановлених ч.3 ст. 130 КУпАП України, оскільки санкція ч.3 ст. 130 КУпАП України передбачає більш тяжке покарання, ніж санкція ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За таких обставин, розглянувши справу в межах пред'явленого обвинувачення наданими УПП м.Харкова, суд вважає необхідним та достатнім для виховання притягуваного та запобігання вчинення ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.3 ст.130 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, без конфіскації транспортного засобу, оскільки автомобіль «Renault Traffic», державний номер НОМЕР_1 », як вбачається з протоколу, належить ОСОБА_3 , тобто не є особистою власністю правопорушника.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 126, 130, 283, 284 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч.5 ст.126 та ч.5 ст.126 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51000,00 (п'ятдесят одна тисяча) гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом строком на десять років, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в сумі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Суддя І.В.Ульяніч