Справа №639/2960/24
Провадження №3/639/1241/24
05 червня 2024 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Кісь Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції в Харківській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124 КУпАП,
До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, приходжу висновку про необхідність повернення матеріалів для доопрацювання, виходячи із наступних обставин.
Згідно зі статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, зокрема, з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вимогами статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено письмові пояснення самого ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (другий учасник ДТП) та свідка ОСОБА_3 , які протирічать один одному щодо обставин та механізму дорожньо- транспортної пригоди:
-ОСОБА_1 стверджує, що стояв в момент зіткнення транспортних засобів, а зіткнення сталося внаслідок умисного руху вліво автомобіля «Opel Vivaro» н.з. НОМЕР_1 під керуванням ;
-ОСОБА_2 стверджує, що автомобіль «Toyota Land Cruiser Prado» н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 в'їхав в ліві двері автомобіля «Opel Vivaro» н.з. НОМЕР_3 , коли останній стояв;
-ОСОБА_3 стверджує, що обидва автомобілі рухалися, в той час як автомобіль «Toyota Land Cruiser Prado» н.з. НОМЕР_2 рухався заднім ходом і допустив зіткнення з автомобілем «Opel Vivaro» н.з. НОМЕР_1 .
При цьому у відповідності до самого протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №899333 від 17.05.2024: «20.04.2024 о 14 год. 05 хв. в м. Харків, вул. Григорівське шоссе, буд. 53, водій ОСОБА_1 , керуючи а/м Toyota Land Cruiser Prado н.з. НОМЕР_2 , при зустрічному роз'їзду утрудненому, на смузі якого була перешкода, не дав дорогу та скоїв зіткнення з а/м. «Opel Vivaro» н.з. НОМЕР_1 ».
В той же час, в порушення абз. 6 пункту 3 розділу I, пункту 4 Розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395, у долученій до протоколу схемі місця ДТП від 20.04.2024 не відображено будь-яких перешкод на смузі руху ОСОБА_1 та взагалі не зазначено напрямків руху транспортних засобів, за участі яких сталася дорожньо-транспортна пригода.
При цьому матеріали справи не містять будь-яких фото-відеозаписів або інших документів, за допомогою яких можливо було б усунути вказані недоліки.
Вказане позбавляє суд можливості вирішити питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, адміністративна відповідальність за яке передбачена ст.124 КУпАП, та розглянути справу по суті.
Враховуючи зазначене, адміністративний матеріал необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 278, 280 КУпАП, суддя,
Повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.П. Кісь