Ухвала від 27.05.2024 по справі 990/1/22

УХВАЛА

27 травня 2024 року

м. Київ

справа №990/1/22

адміністративне провадження № П/990/1/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Білак М.В.,

суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М., Радишевської О.Р., Уханенка С.А.

секретаря судового засідання: Мамчича Р.В.,

за участю:

представника позивача Лещенка О.В.,

представника відповідача Байдаченко О.І.,

представника третьої особи (СБУ) Осипова Д.О.,

розглянувши заяву представника Служби безпеки України про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Ради національної безпеки і оборони України, Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 21 серпня 2021 року №378/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині,

УСТАНОВИВ:

У січні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України Зеленського В.О. , у якому просив визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 21 серпня 2021 року №378/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» у частині введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а саме пункту 1 додатку №1.

На обґрунтування позовних вимог зазначав про те, що оскаржуваний Указ Президента України, в частині, що його стосується, є протиправним, необґрунтованим, упередженим, прийнятим без дотримання принципу верховенства права.

Ухвалою Верховного Суду від 05 січня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, а ухвалою Верховного Суду від 29 січня 2024 року за клопотанням Служби безпеки України постановлено проводити розгляд справи №990/1/22 у закритому судовому засіданні в частині дослідження доказів, які містять державну таємницю.

01 березня 2024 року від представника Служби безпеки України Ярко О.Ю. надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

На обґрунтування поданої заяви зазначив про те, що Указом Президента України від 21 серпня 2021 року № 378/2021, у частині введення в дію пункту 1 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року, застосовано санкції до ОСОБА_1 . Водночас Указом Президента України від 12 травня 2023 року № 279/2023 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 травня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» виключено позицію 1 додатка 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування, скасування і внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (Указ Президента України від 21 серпня 2021 року № 378/2021) у частині застосування санкцій до ОСОБА_1 .

Таким чином, на переконання представника Служби безпеки України, наявні обставини свідчать про виправлення відповідачем оскаржуваного у цій справі, існуючого, на думку позивача, порушення. Водночас з огляду на зміст позовних вимог, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи немає підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання Указу Президента України від 21 серпня 2021 року №378/2021 протиправним та його скасування в оскаржуваній частині.

Представник Служби безпеки України в судовому засіданні підтримав подану заяву, просив її задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення поданої заяви та закриття провадження у справі.

Указував на те, що оскаржуваний Указ Президента України є актом індивідуальної дії, який безпосередньо зачіпає конституційні права та законні інтереси позивача, а належним способом судового захисту порушених прав є визнання протиправним та скасування такого Указу. Також звертав увагу на те, що однією з підстав для скасування оскаржуваного Указу було вказано на вихід відповідач за межі конституційних повноважень. З огляду на отриману з Міністерства закордонних справ України інформацію, Указ Президента України від 21 серпня 2021 року №378/2021 є чинним та продовжує порушувати права, законні інтереси позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав клопотання представника Служби безпеки України та просив його задовольнити.

Представник третьої особи (РНБОУ) у судове засідання не з'явився, покликаючись на відсутність адміністративної процесуальної правосуб'єктності та можливості брати участь у судовому розгляді справи.

Заслухавши думку учасників справи, Суд виходить з такого.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Положеннями статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Для застосування наведеної підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність таких фактів: самостійне виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваних порушень; відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких рішень, дій чи бездіяльності протиправними.

Відповідно до частини першої статті 107 Конституції України Рада національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

За змістом положень частини сьомої цієї статті Президент України своїми указами вводить в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України, із чого висновується, що санкції вводяться не Радою національної безпеки і оборони України, а Президентом України.

Згідно з положеннями частини першої статті 1 Закону України «Про санкції» з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про санкції» пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року підтримано внесені Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб згідно з додатком 1; юридичних осіб згідно з додатком 2.

Указом Президента України від 21 серпня 2021 року № 378/2021 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Згідно з пунктом 1 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року застосовано обмежувальні заходи (санкції) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на три роки у виді: 1) блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; 2) обмеження торговельних операцій; 3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України; 4) запобігання виведенню капіталів за межі України; 5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань; 6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами; 7) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах; 8) повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів; 9) заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави; 10) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави; 11) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності; 12) позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення; 13) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (позбавлення військових звань, спеціальних звань, класних чинів).

Указом Президента України № 279/2023 від 12 травня 2023 року уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 травня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яким застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб (додаток 1), зокрема, до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком застосування десять років, у виді: 1) блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними; 2) обмеження торговельних операцій (повне припинення); 3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення); 4) запобігання виведенню капіталів за межі України; 5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань; 6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами; 7) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах; 8) заборона або обмеження заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України (повна заборона); 9) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності; 10) позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення; 11) заборона на набуття у власність земельних ділянок; 12) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (позбавлення військових звань, спеціальних звань, класних чинів).

Пунктом 3 зазначеного рішення Ради національної безпеки і оборони України у зв'язку із застосуванням персональних спеціальних та інших обмежувальних заходів (санкцій), передбачених пунктом 2 цього рішення, позицію 1 додатка 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», уведеного в дію Указом Президента України від 21 серпня 2021 року № 378/2021, яким до позивача застосовані санкції, виключено.

Отже, Суд встановив, що на дату розгляду цієї справи ОСОБА_1 виключений з переліку фізичних осіб, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції), відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року (додаток 1), уведеного в дію Указом № 375/2021.

Натомість, до нього застосовані обмежувальні заходи (санкції), відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 травня 2023 року (пункт 32 додатку 1 цього рішення), введені в дію Указом № 279/2023.

З уваги на встановлені обставини справи, внаслідок внесення змін (згідно з Указом № 279/2023) до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року, уведеного в дію Указом № 378/2021, оскаржена в цій справі частина Указу № 378/2021 (про введення в дію санкцій щодо ОСОБА_1 , згідно з пунктом 1 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»), більше не спричиняє для позивача юридичних наслідків.

Зважаючи на зміст позовних вимог, їхнє обґрунтування і характер спірних правовідносин, Верховний Суд немає вагомих підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання оскаржуваного Указу (в окресленій вище частині) протиправним.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд в ухвалах від 06 червня 2023 року у справі №9901/80/21, від 08 серпня 2023 року у справі № 9901/353/21, а також Велика Палата Верховного Суду у постановах від 23 вересня 2020 року у справі № 9901/536/19, від 01 вересня 2021 року у справі № 800/250/17, від 10 серпня 2023 року у справі № 9901/74/21.

Тому у Верховного Суду є всі підстави для закриття провадження у справі.

Положення пункту 8 частини першої статті 238 КАС України не містить переліку способів виправлення суб'єктом владних повноважень оскаржуваного порушення, а відтак, немає підстав вважати, що застосоване у цьому конкретному випадку виключення позивача з переліку фізичних осіб, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції), відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року, уведеного в дію Указом №378/2021, не є належним.

При цьому правомірність застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до позивача згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 12 травня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», уведеного в дію Указом №279/2023, не є предметом спору в цій справі.

Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).

У матеріалах справи наявна квитанція 9666-0406-2719-3953 від 03 грудня 2021 року, відповідно до якої за подання позову до Верховного Суду ОСОБА_1 сплатив судовий збір в сумі 2 270 грн.

Зважаючи на викладене, сплачений в цій справі судовий збір підлягає поверненню особі, яка його сплатила, за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

Керуючись статтями 2, 22, 132, 238, 241, 243, 248, 266, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України «Про судовий збір», Суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника Служби безпеки України про закриття провадження у справі №990/1/22 задовольнити.

Закрити провадження у справі №990/1/22 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Ради національної безпеки і оборони України, Служби безпеки України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 21 серпня 2021 року №378/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині.

Повернути з Державного бюджету України судовий збір за подання адміністративного позову ОСОБА_1 у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, сплачений згідно з квитанцією 9666-0406-2719-3953 від 03 грудня 2021 року.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Повний текст судового рішення виготовлено 31 травня 2024 року.

Судді М.В. Білак

А.Г. Загороднюк

В.М. Соколов

О.Р. Радишевська

С.А. Уханенко