Ухвала від 04.06.2024 по справі 380/11542/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

№ 380/11542/24

04 червня 2024 р.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув клопотання позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром 1500 грн з 01.03.2023 р. після проведення її індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2023 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї Постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн із урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що запровадження Урядом в п.10 Постанови №168 обмеження розміру індексації пенсії, що обчислюється в 2023 році за коефіцієнтом 0,197 максимальною сумою 1500 грн., є протиправним, суперечить Закону №2262 та призводить до обчислення відповідачем пенсії в заниженому розмірі.

Ухвалою від 04.06.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, справа розглядається в порядку спрощеного (письмового) провадження.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 та абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” Уряд вирішив:

- установити, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” […] військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (абзац 1 пункту 2);

- установити, що: розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (абзац 2 пункту 10).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 9 червня 2022 року у справі №520/2098/19 наголосила, що адміністративні суди, керуючись ст. 7 КАС України, не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи.

Суд не вбачає ознак очевидної протиправності Постанови №168 та запровадженого в ній обмеження розміру індексації пенсії за 2023 рік сумою 1500 грн., оскільки:

1) Україна з 2022 року перебуває у фінансовій скруті через військову агресію Російської Федерації. В 2022 році держава знайшла ресурси для реалізації положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та статті 64 Закону №2262, пенсія позивача проіндексована на підставі Постанови №118 із застосуванням коефіцієнту 1,14. Внаслідок функціонування держави в умовах воєнного стану та з огляду на пріоритетність витрат на забезпечення захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України парламент на 2023 рік обмежив або зупинив дію низки законів, що регламентували витрати держави, в тому числі зупинив дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинена. Отже, в 2023 році індексація грошових доходів не проводиться;

2) парламент зробив виняток для певних категорій соціально незахищених громадян, надавши повноваження Уряду в 2023 році визначати порядок, умови та строки застосування статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Надання таких повноважень Уряду прямо визначає можливість прийняття ним рішень як про механізм, так і про розміри виплат для окремих категорій громадян (яким, на відміну від інших громадян, держава все-таки вишукує фінанси для індексації їх доходів).

Отже, Уряд діяв в межах наданих Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» повноважень, коли приймав Постанову №168 та визначав порядок, строки нарахування та максимальний розмір індексації особам, що отримують спеціальну пенсію на підставі Закону №2262;

3) як слідує із назви Постанови №168, її прийняття спрямоване на соціальний захист у 2023 році найбільш вразливих верств населення. Реалізація державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень реалізована в т.ч. шляхом прийняття Закону України «Про прожитковий мінімум». Цей Закон визначив, що прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: - дітей віком до 6 років; - дітей віком від 6 до 18 років; - працездатних осіб; - осіб, які втратили працездатність. З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: […] осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні. В 2023 році на підставі Постанови №168 позивачу нараховано індексацію пенсії в сумі 1500 грн., що становить 72% від прожиткового мінімуму (2093 грн.) для його соціальної групи. Отже, порівняно з іншими групами населення позивач знаходиться в привілейованому становищі, оскільки в 2023 році Парламент уповноважив Уряд вирішити питання про індексацію розміру спец.пенсій, що виплачуються на підставі Закону №2262, на відміну від інших видів доходів громадян, індексацію яких в 2023 році зупинив.

З огляду на ці мотиви на цьому етапі суд не бачить підстав для неврахування положень Постанови №168 при вирішенні спору.

Суд з'ясував, що в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №320/8511/23 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство соціальної політики України, про визнання протиправними та нечинними пунктів постанови, зобов'язання вчинити певні дії. Рішенням суду від 09.01.2024 у справі №320/8511/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправним та нечинним в абзаці 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом;

- визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 грн.

Згідно з інформацією, отриманою з Єдиного державного реєстру судових рішень Шостий апеляційний адміністративний суд 15.04.2024 відкрив апеляційне провадження в адміністративній справі №320/8511/23 за апеляційними скаргами Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України.

Оскільки позивач оскаржує дії відповідача, вчинені на реалізацію положень Постанови №168, питання протиправності якої як нормативно-правового акта є предметом судового контролю в межах адміністративної справи №320/8511/23, результат розгляду згаданої справи впливатиме на обрання та застосування судом норм права при вирішенні цієї справи.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Станом на 04.06.2024 рішення суду від 09.01.2024 у справі №320/8511/23 не набрало законної сили. З огляду на це суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі - до набрання законної сили рішенням суду у справі №320/8511/23.

Керуючись ст.ст. 180, 236, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження в адміністративній справі № 380/11542/24 до набрання законної сили рішенням суду у справі № 320/8511/23.

Учасникам справи при отриманні процесуальних документів, що вказуватимуть на усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у цій справі, слід письмово повідомити про це суд та надати відповідні докази.

Про поновлення провадження у справі учасники справи будуть повідомлені ухвалою суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Москаль Р.М.