04 червня 2024 року о/об 10 год. 40 хв.Справа № 280/3404/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, буд.7-А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.03.2024 за №084150005347 про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні пільгового стажу та призначенні пенсії за віком протиправним та його скасувати; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 періоди її роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 28.02.2022, у зв'язку із чим призначити ОСОБА_1 з 26.02.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до прийняття Закону України від 02.03.2015 за №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020.
У позовній заяві зазначено: «… 26.02.2024 ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась за призначенням пенсії за віком відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788) в редакції згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, оскільки 22.08.2024 набула 47-річного віку та мала більше ніж 15 років пільгового стажу за Списком №1. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Відповідач) від 05.03.2024 №084150005347 у призначенні пенсії Позивачу було відмовлено у зв'язку із недосягненням пенсійного віку та відмовою зарахувати пільговий стаж. Позивач вважає рішення від 05.03.2024 №084150005347 таким, що суперечить чинному законодавству, та не відповідає критеріям правомірності дій і рішення суб'єкта владних повноважень, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправним та у судовому порядку підлягає скасуванню із зобов'язанням призначити Позивачу пенсію, з наступних підстав. … Позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується її паспортом НОМЕР_2 . За призначенням пенсії Позивач звернулась 26.02.2024 у віці 47 років, що підтверджується заявою за призначенням пенсії та рішенням про відмову у її призначенні. Відповідачем визнається загальний стаж Позивача у розмірі у розмірі 26 років 1 місяць 14 днів у зарахуванні пільгового стажу за списком №1 Позивачу відмовлено у повному обсязі, про що вказано у рішенні від 05.03.2024 №084150005347. … Необхідний для призначення пенсії пільговий стаж за Списком №1 у 15 років 08 місяців 8 днів Позивач здобув працюючи у наступні періоди: з 18.05.2006 по 14.02.2008 учнем підземного стовбурового, підземним стовбуровим підземної дільниці шахтних підйомів з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1.1а розділу 1 списку 1, затвердженому Постановою КМУ від 16.01.2003 №36, що складає 01 рік 08 місяців 28 днів; з 03.06.2008 по 02.09.2013 підземним стовбуровим підземної дільниці внутрішньошахтного транспорту з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1.1а розділу 1 списку 1, затвердженому Постановою КМУ від 16.01.2003 №36, що складає 05 років 03 місяці 0 днів; з 03.08.2013 по 31.03.2016 підземним машиністом підіймальної машини підземної дільниці внутрішньошахтного транспорту з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1.1а розділу 1 списку 1, затвердженому Постановою КМУ від 16.01.2003 №36; з 01.04.2016 по 30.09.2019 машиністом підіймальної машини підземної дільниці внутрішньошахтного транспорту з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1 розділу 1 списку 1, затвердженому Постановою КМУ від 24.06.2016 №461, що складає 03 роки 06 місяців 0 днів; з 01.10.2019 по 15.06.2022 (з 01.03.2022 простій) машиністом підіймальної машини підземної дільниці шахтних підйомів з повним робочим днем під землею, професія передбачена пунктом 1 розділу 1 списку 1, затвердженому Постановою КМУ від 24.06.2016 №461. Вищенаведені періоди стажу за Списком №1 підтверджуються: записами у трудовій книжці Позивача НОМЕР_3 №9-15, довідкою про підтвердження пільгового стажу ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» від 19.02.2024 №14/20. … Із змісту рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.03.2024 №084150005347 вбачається, що Відповідачем відмовлено Позивачу у зарахуванні пільгового стажу за Списком №1, оскільки в довідці ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» від 19.09.2024 №14/20, оскільки в довідці не зазначено посилання на розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, тобто відмовлено із-за формальних міркувань. Позивач вважає таку відмову у зарахуванні стажу проявом надмірного формалізму та порушенням принципу верховенства права. … У відповідності до вищенаведених положень Порядку №22-1 особа, що реєструвала заяву за призначенням пенсії, мала перевірити зміст і належне оформлення наданих Позивачем документів та у разі їх невідповідності формі, затвердженій Додатком 5 до Постанови №637, НАДАТИ через електронний кабінет користувача вебпорталу ПОВІДОМЛЕННЯ про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів. Проте жодного повідомлення про необхідність подання додаткових документів Позивачу не направлялось. Крім того, згідно із п.3.3. Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію був зобов'язаний надати Позивачу ДОПОМОГУ В ОТРИМАННІ ВІДСУТНІХ ДОКУМЕНТІВ. Підкреслюю, що вимоги вказаного пункту Порядку не зобов'язують, особу, що звертається за призначенням пенсії, подавати будь-які додаткові звернення з проханням зробити конкретний запит або надати допомогу. Проте ані Відповідач, ані ГУ ПФУ в Запорізькій області жодної допомоги Позивачу в отриманні оновлених довідок про підтвердження пільгового стажу не надали. Крім того, відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», територіальні органи Пенсійного фонду України мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом. Тобто, у разі виявлення будь-яких сумнівів щодо наявності у Позивача пільгового чи загального стажу, Відповідач, мав право отримати будь-які необхідні документи або інформацію, а не відмовляти Позивачу у призначенні пенсії. НЕЗДІЙСНЕННЯ пенсійним органом своїх ПУБЛІЧНО-ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ, а також НЕБАЖАННЯ його співробітників ВИКОНУВАТИ ПОСАДОВІ ОБОВ'ЯЗКИ не дає Відповідачам підстав позбавляти Позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Тим більш Позивач не може нести відповідальність або впливати на зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень. Відмова Відповідача у зарахуванні пільгового стажу є проявом надмірного формалізму, що є несумісним з принципами належного урядування та верховенства права та призвело до порушення права Позивача на соціальний захист, передбаченого ст.46 Конституції України. Отже, Позивач, маючи більше 26 років загального та більше 15 років пільгового стажу за Списком №1, 26.02.2024 правомірно звернувся за призначенням пенсії із 47-річного віку, а Відповідач, відмовивши у її призначенні, порушив вимоги ч.2 ст.19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… 26.02.2024 позивач звертався до головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2002 №22-1 “Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції постанови Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №339/35961), при прийманні документів працівник сервісного центру, зокрема, сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. … Тому, заява про призначення пенсії від 26.02.2024 розглянута, за принципом екстериторіальності, головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким винесено рішенням від 05.03.2024 № 084150005347 про відмову. … Вік позивача на час звернення 47 років. Страховий стаж особи становить 26 роки 11 місяці 14 днів, Пільговий стаж позивача за Списком №1 не підтверджено. За результатами розгляду документів, до страхового стажу не враховано період роботи з 16.06.2003 по 31.07.2003, оскільки відсутні відомості про застраховану особу Реєстру. Звертаємо увагу на необхідність підтвердження вказаного періоду додатковими документами або результатами перевірки. До пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано періоди роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 15.06.2022 згідно довідки від 19.02.2024 №14/20, оскільки в довідці не зазначено посилання на розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи. Відсутнє право на призначення пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону через ненастання пенсійного віку та недостатньою кількістю пільгового стажу. Позивач працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. … Рішенням від 05.03.2024 № 084150005347 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в зв'язку з відсутністю пенсійного віку, визначеного чинним законодавством. Додатково зазначено, що звернення подано раніше виникнення права на призначення пенсії, оскільки позивач ще не досяг віку 50 років. У відповідності до ст. 114 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заявниця не набула відповідного віку для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме 50-річного віку, та набуде права на пенсійні виплати з його досягненням. Крім того, відповідно до рішення Конституційного суду від 23.01.2020 №1-р/2020, та на підставі ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Головне управління зазначає, що рішення Конституційного суду від 23.01.2020 №1-р/2020 не відновлює дію Закону №1788 і не змінює правове регулювання спірних у цій справі правовідносин. …».
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Запорізькій області) подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено наступне: «… 26.02.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії. Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, за результатами розгляду заяви та поданих документів приймає рішення не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.03.2024 №084150005347, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. Щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. … Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіроворградській області від 05.03.2024 №084150005347 встановлено наступне. Згідно наданих документів страховий стаж позивача на дату звернення становить 26 років 01 місяців 14 днів, пільговий стаж за Списком №1 не підтверджено. За результатами розгляду документів, до страхового стажу не враховано період роботи з 16.06.2003 по 31.07.2003, оскільки відсутні відомості про застраховану особу Реєстру. До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 15.06.2022 згідно довідки від 19.02.2024 №14/20, оскільки в довідці не зазначено посилання на розділ, підрозділ пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи. Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п.1 частини 2 статті 114 Закону 1058, оскільки заявниця не досягла пенсійного віку та не достатньою кількістю пільгового стажу. …».
Третя особа заперечувала проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 22.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
За матеріалами справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За результатами розгляду заяви від 26.02.2024 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідачем прийнято Рішення від 05.03.2024 за №084150005347 про відмову в призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Дата народження 22.08.1976. Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 26.02.2024. Вік заявниці 47 років. Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Відповідно до статті 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даним, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр). Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, (професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документа за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка. Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 при визначені права на пенсії за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. Страховий стаж особи становить 26 років 1 місяць 14 днів. Працює. Пільговий стаж особи за Списком №1 не підтверджено. За результатами розгляду документів, до страхового стажу не враховано період роботи з 16.06.2003 по 31.07.2003, оскільки відсутні відомості про застраховану особу Реєстру. Звертаємо увагу на необхідність підтвердження вказаного періоду додатковими документами або результатами перевірки. До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 15.06.2022 згідно довідки від 19.02.2024 №14/20, оскільки в довідці не зазначено посилання на розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи. Відсутнє право на призначення пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону через ненастання пенсійного віку та недостатньою кількістю пільгового стажу. Рішення про відмову може бути переглянуте після доопрацювання вказаних зауважень та надання додаткових документів. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Додатково повідомляємо, що відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 12.10.2007 №18-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.2007 за №1241/14508 має право оскаржити рішення про відмову в призначенні пенсії в органі Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку. Скарга може бути подана протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення з прийнятим рішенням. Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства. …».
Судом досліджено: Трудову книжку НОМЕР_3 ; Довідку про особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 19.02.2024 за №14/20, видану Підприємством з іноземними інвестиціями у формі Приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат»; Заяву про призначення/перерахунок пенсії від 26.02.2024; інші документи наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Конституційний Суд України у рішенні №1-р/2020 від 23.01.2020, зокрема, вирішив: «1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII. 2. Стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам; …»».
За ст.12 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як зазначено у ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
У ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».
За п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).
Судом врахововано правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 03.11.2021 за результатами розгляду зразкової справи №360/3611/20 (провадження №11-209заі21).
На день звернення позивача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах - 26.02.2024 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За матеріалами справи, станом на 26.02.2024 позивач досяг 47 років і має стаж роботи за Списком №1 - 15 років 08 місяців 08 днів та загальний страховий стаж 26 років 01 місяць 14 днів.
На думку суду, не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах, зарахування роботи до пільгового стажу, не належне оформлення/не оформлення документів для призначення працівникам пенсії за віком на пільгових умовах власником підприємства або уповноваженим ним органом.
Відповідачем не надано до суду доказів реалізації повноважень передбачених ч.3 ст.44, ч.5 ст.45, ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» щодо підтвердження або спростування інформації наведеної у документах, які були надані позивачем для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для прийняття рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Таким чином, оскаржуване Рішення відповідача від 05.03.2024 за №084150005347 про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. (…).
Отже, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивачу повинна бути призначена з 26.02.2024.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача та третьої особи не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ПФУ в Кіровоградській області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, буд.7-А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.03.2024 за №084150005347 про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні пільгового стажу та призначенні пенсії за віком протиправним та його скасувати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 періоди її роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 28.02.2022, у зв'язку із чим призначити ОСОБА_1 з 26.02.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до прийняття Закону України від 02.03.2015 за №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, буд.7-А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 04.06.2024.
Суддя О.О. Прасов