Рішення від 04.06.2024 по справі 240/890/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/890/24

категорія 114000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення п'ятдесят третьої сесії VIII скликання від 22.11.2023 Овруцької міської ради щодо припинення діяльності Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 Овруцької міської ради, шляхом його ліквідації.

В обґрунтування позову зазначає, що її діти відвідували даний садок, із закриттям якого вона не згідна; позивач не бажала та не бажає переводити своїх дітей до іншого дитячого садочка через незручності його розташування; оскаржуване рішення не було прийнято в порядку та спосіб, встановлені законами України.

Ухвалою від 30.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що найменша відвідуваність та щомісячно чисельність дітей як за списком, так і по щоденному відвідуванню, в Овруцькому ЗДО № 4 була найменшою; укриття не відповідає нормам ДСНС; працівників Овруцького ЗДО №4 переведено до Овруцького ЗДО № 8 та переведено вихованців до ЗДО; жодних обставин, які б свідчили про позбавлення дітей позивача гарантованого Конституцією України права на освіту немає; дітей позивача за її заявою зараховано до здобувачів дошкільної освіти Овруцького ЗДО № 10.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому просила позов задовольнити в повному обсязі з тих підстав, що зменшення кількості дітей відбувалось штучно; директор ОЗДО № 4 не приймала заяви від батьків дітей, які хотіли, щоб їх діти відвідували садочок, відмовляла в їх прийнятті, чим занижувала кількість дітей; майже всіх дітей з групи перевели до новоствореного дитячого садочка, то позивачем так само було написано заяву про перевід дітей разом із групою, яку вони відвідували, але дітей не прийняли до цього новоствореного садочка, посилаючись на відсутність місць.

Відповідач подав відповідь на відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що всім вихованцям, які відвідували ЗДО № 4 було надано першочергове влаштування до будь-якого дошкільного закладу громади за власним вибором; батькам надано час (2 місяці) для написання заяв для зарахування дітей, проте заява від позивача не надійшла, вільні місця були заповнені іншими вихованцями, лише після спливу 2 тижнів, коли вже групи були сформовані остаточно, була написана заява позивача для зарахування її дітей до ЗДО № 10.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Овруцької міської ради № 2189 від 22.11.2023 "Про припинення діяльності Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 Овруцької міської ради Житомирської ради шляхом ліквідації" (а.с. 10) вирішено припинити дану юридичну особу шляхом її ліквідації.

24.11.2023 наказом начальника відділу з Гуманітарних питань Овруцької міської ради № 289 (а.с. 75) припинено діяльність Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 Овруцької міської ради Житомирської ради шляхом ліквідації.

21.02.2024 позивач подала заяву на ім'я директора ЗДО № 10, в якій просила зарахувати ОСОБА_2 та ОСОБА_2 з 22.02.2024 до складу здобувачів освіти ОЗДО №10 (а.с. 89).

Наказом директора ОЗДО № 10 від 21.02.2024 № 32 (а.с. 90) зараховано з 22.02.2024 до складу здобувачів дошкільної освіти різновікової інклюзивної групи ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та зараховано з 22.02.2024 до складу здобувачів дошкільної освіти групи раннього віку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 66 Закону України "Про освіту" районні, міські ради засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про освіту", засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом;

Як вбачається з п. 5 розділу І Статуту Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 (а.с. 16), засновником даного навчального закладу є Овруцька міська рада.

А відповідно до п. 1 розділу ХІІ Статуту Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 (а.с. 22) рішення про реорганізацію або ліквідацію закладу дошкільної освіти приймає засновник.

Тобто, враховуючи норми чинного законодавства, положення статуту та те, що Овруцька міська рада є засновником Овруцького закладу дошкільної освіти № 4, то відповідач при прийнятті спірного рішення не повинен був враховувати думку батьків, діти яких відвідували даний садок.

За правилами абзацу 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР) реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Статтею 16 Закону України "Про дошкільну освіту" (далі-Закон №2628-ІІІ) визначено, що рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником закладу дошкільної освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад дошкільної освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника. Заклади дошкільної освіти утворюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх, духовних і мовних потреб за наявності дітей відповідного віку, необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів, а також з дотриманням вимог санітарного законодавства.

В силу вимог ч.ч.1,3 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Тобто, рішення про ліквідацію та реорганізацію закладу дошкільної освіти комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад.

Суд відхиляє доводи позивача, що оскаржуване рішення прийнято без проведення громадських обговорень, оскільки такі вимоги стосується лише закладу загальної середньої освіти, як того передбачає ч.2 ст.32 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено процедурних порушень при прийнятті оскаржуваного рішення, як наслідок суд приходить до висновку, що рішення прийнято з дотриманням норм чинного закнодавства.

Крім цього, діти позивача за її заявою зараховані наказом директора від 21.02.2024 № 32 (а.с. 90) з 22.02.2024 до ОЗДО № 10, отже за даних обставин не вбачається факту порушення прав позивачки спірним рішенням.

Щодо твердження позивача, що через помсту її діти не відвідують дитячий садок, у зв'язку з відсутністю вільних місць, то суд зазначає, що дана обставина не стосується предмету розгляду (визнання протиправним та скасування рішення п'ятдесят третьої сесії VIII скликання від 22.11.2023 Овруцької міської ради щодо припинення діяльності Овруцького закладу дошкільної освіти № 4 Овруцької міської ради, шляхом його ліквідації), а тому суд не надає їй правову оцінку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Овруцької міської ради (вул. Т. Шевченка, 43, м. Овруч, Житомирська обл., 11101, код 04053370) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк