03 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/4055/22
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - відповідач), у якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ начальника Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області №11 від 18.01.2022 "Про застосування дисциплінарних стягнень та попередження про необхідність дотримання службової дисципліни" в частині притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що позивач проходить службу в Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області. Наказом Новоград- Волинського РВП ГУНН в Житомирській області від 18.01.2022 № 11 ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани. Вважає, що наказ Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області №11 від 18.01.2022 "Про застосування дисциплінарних стягнень та попередження про необхідність дотримання службової дисципліни" є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивач дисциплінарний проступок не вчиняв; обов'язки поліцейського, Правила етичної поведінки поліцейських, Дисциплінарний статут Національної поліції України та Присягу працівника поліції - не порушував; склад дисциплінарного проступку, як підстава для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності - відсутній; зазначає, що застосування до позивача такого виду дисциплінарного стягнення як звільнення зі служби в поліції незаконним та безпідставним.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.02.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 06.04.2022.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Мотивував таку позицію тим, що ОСОБА_1 , в порушення вимог п.п. 2. 9 ч. З ст. 1, п.п. 4-7 ч. 1 ст. З Дисциплінарного статуту Національної поліції України та вимог п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» здійснив дисциплінарний проступок, який виразився у незнанні нормативно-правових актів, не підтриманні рівня своєї підготовки, нездійсненні контролю за дотриманням підлеглими службової дисципліни, не сприянні підвищенню підлеглими рівня кваліфікації, достатнього для виконання службових повноважень, не вивченні професійних якостей підлеглих, не проведенні профілактичної роботи із зміцнення службової дисципліни.
06.04.2022 справу знято з розгляду у зв'язку з Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року) до закінчення воєнного стану. Наступне судове засідання призначено на 10.08.2022.
10.08.2022 підготовче засідання не відбулося, у зв'язку з перебуванням суді у відпустці. Наступне судове засідання призначено на 31.08.2022.
31.08.2022 підготовче засідання не відбулося, у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги на території Житомирської області. Наступне судове засідання призначено на 08.09.2022.
09.09.2022 розгляд справи не відбувся, у зв'язку з клопотанням про відкладення від представника позивача. Відкладено підготовче засідання у справі на14.09.2022.
14.09.2022 розгляд справи не відбувся, у зв'язку з клопотанням про відкладення від представника позивача. Відкладено підготовче засідання у справі на 09.11.2022.
09.11.2022 у зв'язку з поданим клопотанням представника позивача про розгляд справи без його участі, подальший розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
29.11.2021 до Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області із УКЗ ГУНП в Житомирській області надійшла доповідна записка про стан службової підготовки за підсумками 2021 навчального року. Відповідно до вимог наказів МВС України від 26.01.2016 №50 «Про затвердження Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 за №260/28390 (із змінами) на наказу ГУНП в Житомирській області від 06.01.2020 №14 «Про організацію службової підготовки у 2021 навчальному році» здійснено підсумкову перевірку стану організації навчального процесу, забезпечення особистої безпеки особового складу органів і підрозділів ГУНП в Житомирській області протягом звітного періоду.
Відповідно до вимог службового листа ДКЗ ІДІУ від 16.08,2021 та наказу ГУНП в Житомирській області від 25.08.2021 № 980, в усіх органах та підрозділах ГУНП області організовано та проведено підсумкові перевірки рівня службової підготовленості поліцейських за 2021 навчальний рік, з урахуванням оцінок отриманих під час проходження поліцейськими щомісячних тестувань протягом 2021 навчального року на Освітньому порталі службової підготовки, під час здійснення яких перевірено якість та ефективність навчання в системі службової підготовки, роль керівників підрозділів поліції в організації навчання, обсяг вивченого навчального матеріалу, передбаченого навчальними планами, рівень засвоєння поліцейськими навчального матеріалу, вміння застосовувати ці знання на практиці, стан навчально-матеріальних баз підрозділів та їх оснащення.
В ході першого етапу підсумкових перевірок з 01 по 30 вересня поточного року було охоплено 1499 поліцейських із 1876, які підлягали тестуванню, з яких 483 отримали незадовільні оцінки. За результатами другою етапу перевірок, який проходив з 07 жовтня по 11 листопада поточного року з 331 поліцейських, які здали заліки 50 показали незадовільний рівень знань зі службової підготовки.
За підсумками перевірки загальну оцінку "незадовільно" зі службової підготовки отримали структурні підрозділи ГУНП, у тому числі і Новоград- Волинський РВП.
За результатами двох етапів підсумкової перевірки незадовільні оцінки з тактичної, загальнопрофільної, фізичної та/або вогневої підготовок отримали 152 поліцейських, у тому числі і 13 поліцейських Новоград-Волинського РВПу, зокрема і ОСОБА_1 .
Відповідно до відомості (витягу) результатів перевірки рівня службової підготовленості поліцейських Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області за 2021 навчальний рік, яка проводилася 15.09.2021, підполковник поліції ОСОБА_1 отримав незадовільні оцінки за вогневу підготовку та фізичної підготовки.
Відповідно до відомості (витягу) результатів перевірки рівня службової підготовленості поліцейських Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області за 2021 навчальний рік, яка проводилася з 18.10.2021 по 22.10.2021 та з 09.11.2021 по 11.11.2021, підполковник поліції ОСОБА_1 отримав незадовільні оцінки за вогневу підготовку (виконання вправи зі стрільби № 13 курсу стрільб) та за фізичну підготовку (застосування заходів примусу).
Наказом Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 30.11.2021 № 233 призначено службове розслідування та утворено дисциплінарну комісію, з метою своєчасного, повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин про стан службової підготовки поліцейських за підсумками 2021 навчального року, відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України та Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2018 № 893.
Підставою для призначення службового розслідування у зазначеному випадку була доповідна записка УКЗ ГУНП в Житомирській області «Про стан службової підготовки за підсумками 2021 навчального року» від 29.11.2021.
Із матеріалів службового розслідування вбачається, що позивач на момент притягнення його до дисциплінарної відповідальності проходив службу на посаді начальника відділу превенції Новоград-Волинського районного відділу поліції ГУНП в Житомирській області.
Відповідно до п. 4 наказу Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 14.01.2021 № 9 керівником третьої навчальної групи призначено начальника відділу превенції Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області підполковника поліції ОСОБА_1 . До складу третьої навчальної групи входять - особовий склад відділу превенції, сектору дільничних офіцерів поліції, сектору ювенальної превенції, сектору контрою за обігом зброї у сфері дозвільної системи.
Пунктом 9 наказу Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 14.01.2021 №9 передбачено, то керівники всіх рівнів несуть персональну відповідальність за неналежну організацію службової підготовки та рівень підготовленості підпорядкованого особового складу. Головним напрямком покращення навчання поліцейських вважати підвищення особистої відповідальності керівників середньої ланки за рівень підготовки підлеглих працівників з навчальних дисциплін, володіння ними прийомами самозахисту та вогнепальною зброєю.
Наказом начальника Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області №11 від 18.01.2022 р. 28/04/2021 «Про застосування дисциплінарних стягнень та попередження про необхідність дотримання службової дисципліни» за порушення службової дисципліни, недотримання п.2 ч.1 ст.18 Закону України «Про національну поліцію»; в частині професійного виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно- правових актів, що виразилось у низькому рівні службової підготовки, і саме при повторній здачі підсумкової перевірки в системі службової підготовки за 2021 навчальний рік отримав оцінку-2 «незадовільно», п.п.2,9 ч.3 ст.1 п.п. 4-7 ч.1 ст.3 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, що виразилось незнанні нормативно-правових актів, не підтримання рівня своєї підготовки, нездійсненні контролю за дотриманням підлеглими службової дисципліни, не сприянні підвищенню підлеглими рівня кваліфікації, достатнього для виконання службових повноважень, не вивченні професійних якостей підлеглих, не проведенні профілактичної роботи із зміцнення службової дисципліни, порушення абз.29 п.12 п.13 розд.ІІІ Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України, що виразилось у низькому рівні службової підготовки, а саме: незадовільної оцінки за результатами двох етапів підсумкової перевірки в системі службової підготовки за 2021 рік підлеглих поліцейських, до позивача, начальника відділу превенції Новоград- Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області підполковника поліції ОСОБА_1 було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню наказ Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області №11 від 18.01.2022 28/04/2021 «Про застосування дисциплінарних стягнень та попередження про необхідність дотримання службової дисципліни», позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Правові засади організації за діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 2 липня 2015 року N 580-VІІІ "Про Національну поліцію" (далі - Закон N 580-УІП).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону N 580-УІП поліцейський зобов'язаний, зокрема: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Згідно із частинами першою та другою статті 19 Закону N 580-УПІ у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Частиною другою статті 11 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 N 2337-УІІІ (далі - Дисциплінарний статут), встановлено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Статтею І Дисциплінарного статуту визначено, що службовою дисципліною є дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Так, службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського, зокрема: безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень.
Дисциплінарним проступком, відповідно до частини першої статті 12 Дисциплінарного статуту, визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Відповідно до статті 13 Дисциплінарного статуту, дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Згідно із пунктом 2 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту до поліцейських може застосовуватися таке дисциплінарне стягнення як догана.
Поряд з цим, частинами другою, третьою статті 14 Дисциплінарного статуту встановлено, що з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків проводиться службове розслідування.
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування визначає Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року N 893; зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2018 року за N 1355/32807 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 розділу УІІ Порядку у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.
Уповноважений керівник, враховуючи характер проступку, обставини, за яких він був учинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, визначає вид дисциплінарного стягнення, що підлягає застосуванню до поліцейського, та видає письмовий наказ про його застосування. У разі якщо керівник не уповноважений на застосування дисциплінарних стягнень, він порушує перед старшим прямим керівником клопотання про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності.
Застосування до поліцейського, винного в учиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання здійснюються з урахуванням вимог статей 19-22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Порядок планування, проведення та обліку занять, здійснення контролю знань, умінь та навичок осіб молодшого, середнього та вищого складу Національної поліції України здійснюється відповідно до Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України N 50 від 26.01.2016, (далі - Положення).
Згідно пунктів 9, 10 розділу І Положення, поліцейські зобов'язані відвідувати заняття в системі службової підготовки. Виняток становлять особи, які перебувають на добовому чергуванні, лікарняному, сесії, у відпустці, відрядженні. Поліцейські, які порушують наказ керівника органу (закладу, установи) поліції про організацію службової підготовки, притягаються до дисциплінарної відповідальності в встановленому порядку.
Пункт 11 розділу П Положення визначає, що результати підготовленості поліцейського за підсумком навчального року відображаються в картці обліку професійного навчання, яка зберігається в його особовій справі. Інформація до неї заноситься працівником підрозділу кадрового забезпечення відповідно до даних, поданих підрозділом професійного навчання.
Згідно із пунктом 5 розділу XI Положення, контролі за рівнем службової підготовленості поліцейських здійснюється зокрема під час проведення комплексного інспектування, контрольної, цільової та підсумкової перевірки.
Відповідно до пункту 12 розділу XI Положення, підсумкова перевірка проводиться комісійно після закінчення навчального року. До перевірки залучаються всі поліцейські органу (підрозділу) поліції, закладу, установи поліції, крім:
випускників закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО МВС),- у рік їх випуску із закладу освіти;
осіб, які пройшли професійну підготовку- протягом перших 4 місяців після прибуття до підрозділу проходження служби:
осіб, які перебували у відпустці но догляду за дитиною,- протягом перших 6 місяців після прибуття до підрозділу проходження служби.
За організацію підсумкової перевірки, а також за об'єктивність отриманих за підсумками її проведення результатів відповідає керівник управління професійного навчання, керівники підрозділів професійного навчання та відповідальний працівник.
Етапи проведення підсумкової перевірки:
перший - складання заліків зі службової підготовки переважною більшістю поліцейських (не менше 60 відсотків від фактичної чисельності поліцейських) органу (підрозділу) поліції, закладу, установи поліції (проводиться протягом 30 діб з моменту закінчення навчального року);
другий - складання заліків зі службової підготовки поліцейськими, які на першому етапі з різних причин їх не складали, перескладання заліків поліцейськими, які отримали оцінку 2 - «незадовільно» з одного з видів службової підготовки (проводиться не раніше ніж через 15 діб після завершення першого етапу).
Підсумкова перевірка здійснюється шляхом проведення диференційованих заліків з видів службової підготовки. Для складання заліків з теоретичної частини може використовуватися комп'ютерна техніка в разі наявності в органі (підрозділі) поліції, закладі, установі поліції відповідного програмного забезпечення.
Поліцейський, який допустив порушення, отримує загальну оцінку зі службової підготовки 2 - «незадовільно» та відсторонюється від подальшої участі в підсумковій перевірці, про що комісією складається акт, відповідно до зразка, передбаченого додатком 15 до цього Положення.
Поліцейському, який за результатами першого етапу підсумкової перевірки отримав хоча б з одного з видів службової підготовки оцінку 2 - «незадовільно», надається право на перескладання заліку відповідно до встановлених цим розділом строків. На другому етапі перевірки він складає залік тільки з того напрямку підготовки (тестування, контрольна вправа тощо), з якого отримав оцінку 2 - «незадовільно» на першому етапі. За необхідності перескладання поліцейським вправи зі стрільби з ним попередньо проводиться усне опитування щодо заходів безпеки при поводженні зі зброєю, незалежно від оцінок з вогневої підготовки, отриманих на попередньому етапі.
Поліцейські, які за результатами підсумкової перевірки або під час складання заліків в індивідуальному порядку отримали з тактичної, загальнопрофільної, фізичної та/або вогневої підготовок оцінку 2 - «незадовільно» (у тому числі відсторонені від складання заліків з цих видів підготовки), вважаються такими, які потребують) підвищення професійного рівня і підлягають направленню на навчально-перевірочні збори, у порядку, визначеному цим Положенням.
Оцінка зі службової підготовки органу (підрозділу) поліції, закладу, установи поліції, у тому числі їх структурним підрозділам, виставляється за підсумками проведення першого та другого етапів підсумкової перевірки, без урахування результатів перескладання заліків особами, які на першому етапі отримали оцінку 2 - «незадовільно», а також тих, які складатимуть заліки у індивідуальному порядку.
Поліцейські, які за результатами підсумкової перевірки отримали з функціональної підготовки оцінку 2 - «незадовільно» (у тому числі ті, які були відсторонені від складання заліків з цього виду підготовки), не брали участі в підсумковій перевірці без поважних причин, а також ті, які не змогли успішно закінчити навчання на навчально-перевірочних зборах або не брали в них участі, підлягають направленню на атестування (за винятком категорій осіб, передбачених абзацами другим - четвертим пункту 12 цього розділу) (п. 13 розділу XI Положення).
Як вже зазначалося, що 29.11.2021 за вих. № 3724/12/01-2021 до Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області із УКЗ ГУНП в Житомирській області надійшла доповідна записка про стан службової підготовки за підсумками 2021 навчального року. Відповідно до вимог наказів МІК/ України від 26.01.2016 №50 «Про затвердження Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 за № 260/28390 (із змінами) на наказу ГУНП в Житомирській області від 06.01.2020 №14 «Про організацію службової підготовки у 2021 навчальному році» здійснено підсумкову перевірку стану організації навчального процесу, забезпечення особистої безпеки особового складу органів і підрозділів ГУНП в Житомирській області протягом звітного періоду.
Відповідно до вимог службового листа ДКЗ ІДІУ від 16.08,2021 та наказу ГУНП в Житомирській області від 25.08.2021 № 980, в усіх органах та підрозділах ГУНП області організовано та проведено підсумкові перевірки рівня службової підготовленості поліцейських за 2021 навчальний рік, з урахуванням оцінок отриманих під час проходження поліцейськими щомісячних тестувань протягом 2021 навчального року на Освітньому порталі службової підготовки, під час здійснення яких перевірено якість та ефективність навчання в системі службової підготовки, роль керівників підрозділів поліції в організації навчання, обсяг вивченого навчального матеріалу, передбаченого навчальними планами, рівень засвоєння поліцейськими навчального матеріалу, вміння застосовувати ці знання на практиці, стан навчально-матеріальних баз підрозділів та їх оснащення.
В ході першого етану підсумкових перевірок з 01 по 30 вересня поточного року було охоплено 1499 поліцейських із 1876, які підлягали тестуванню, з яких 483 отримали незадовільні оцінки. За результатами другою етапу перевірок, який проходив з 07 жовтня по 11 листопада поточного року з 331 поліцейських, які здали заліки 50 показали незаловільний рівень знаній зі службової підготовки.
За підсумками перевірки загальну оцінку "незадовільно" зі службової підготовки отримали структурні підрозділи ГУНП. у тому числі і Новоград- Волинський РВП.
Отримали більше 20 % індивідуальних незадовільних оцінок зі службової підготовки поліцейські СУ КЦ, РКС, відділення поліції № 5 Житомирського РУП, ГГ'Г№ З, СОЗДМТ'ГО. Бердичівського РВ1Т. відділення поліції № 1 Коростенського РУП, відділу поліції № 1 Житомирського РУП, Житомирського РУП, ПТ № 2, Новоград-Волинського РВП, відділу поліції № 1 Коростенського РУП, відділення поліції № І Новоград-Волинського РВП, що свідчить про низьку якість організації навчального процесу у зазначених підрозділах та відсутність контролю з боку їх керівників за відвідуванням підпорядкованими поліцейськими занять в системі службової підготовки.
За результатами двох етапів підсумкової перевірки незадовільні оцінки з тактичної, загальнопрофільної, фізичної та/або вогневої підготовок отримали 152 поліцейських, у тому числі і 13 поліцейських Новоград-Волинського РВП ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ).
Відповідно до відомості (витягу) результатів перевірки рівня службової підготовленості поліцейських Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області за 2021 навчальний рік. яка проводилася 15.09.2021. підполковник поліції ОСОБА_1 отримав незадовільні оцінки за вогневу підготовку (виконання нормативу № 2,3 курсу сі рільб; на виконання вправи зі стрільби 13 курсу стрільб не з'явився) та фізичної підготовки (застосування заходів примусу).
Поліцейському, який за результатами першого етапу підсумкової перевірки отримав хоча б з одного з видів службової підготовки оцінку 2 - «незадовільно», надається право на перескладання заліку відповідно до встановлених цим розділом строків. Па другому етапі перевірки він складає залік тільки з того напрямку підготовки (тестування, контрольна вправа тощо), з якого отримав оцінку 2 - «незадовільно» на першому етагіі. За необхідності перескладання поліцейським вправи зі стрільби з ним попередньо проводиться усне опитування щодо заходів безпеки при поводженні зі зброєю, незалежно від оцінок з вогневої підготовки, отриманих на попередньоому етапі (абзац 12 пункту 12 розділу XI Положення).
Відповідно до відомості (витягу) результатів перевірки рівня службової підготовленості поліцейських Новоград-Волипського РВП ГУНП в Житомирській області за 2021 навчальний рік, яка проводилася з 18.10.2021 по 22.10.2021 та з 09.11.2021 по 11.11.2021, підполковник поліції ОСОБА_1 отримав незадовільні оцінки за вогневу підготовку (виконання вправи зі стрільби № 13 курсу стрільб) та за фізичну підготовку (застосування заходів примусу).
Відповідно до п. 10 розділу VIII Положення передбачено, що умови та порядок виконання вправ зі стрільби та нормативів з вогневої підготовки визначаються наказом Міністерства внутрішніх справ України
Наказом МВС України від 26).04.2019 № 334 затверджено Курс стрільб для поліцейських (далі - Курс стрільб).
Вправа тринадцята індивідуальних вправ зі стрільби з пістолета вправ другої категорії, передбачених Курсом стрільб, має такі умови:
1) Ціль - поясна фігура (мішень № 1 або № 3) або поясна фігура з колами (мішень № 3-а), що встановлюється на висоті 125 см від нижнього краю мішені, нерухома).
2) відстань до цілі: 15-25 м;
3) кількість патронів: З ші .;
4) час на виконання вправи: 7 с.;
5) вихідне положення: «зброя в кобурі»:
6) положення для стрільби: стоячи.
Оцінка за умови, що час на виконання вправи не було перевищено:
«відмінно» - З влучення;
«добре» - 2 влучення;
«задовільно» - 1 влучення;
«незадовільно» - у всіх інших випадках, а також у разі відмови від виконання вправи.
Порядок виконання:
1) по команді керівника стрільб: «Приготуватися!» стрілець на рубежі відкриття вогню, зайнявши відповідне вихідне положення, голосом доповідає: «Готовий!»;
2) керівник стрільб, переконавшись, що все готове до виконання вправи, подає команду: «Вогонь!» (вмикає хронометр), по якій стрілець приводить зброю в готовність та виконує три постріли в мішень;
3) після закінчення часу, відведеного на виконання вправи, керівник стрільб подає команду: «Час!» (вимикає хронометр).
Відповідно до 11. 6 розділу XVI Положення, вправа зі стрільби оцінюється на оцінку «незадовільно», якщо стрілець її не виконав або порушив умови чи порядок її виконання, допустив порушення заходів безпеки при поводженні зі зброєю.
Тобто позивач не виконав вправу зі стрільби № 13 Курсу стрільб та отримав оцінку - 2 «незадовільно».
Пунктом 8 розділу ХУШ Положення, передбачено, що оцінка з тактики самозахисту виставляється за результатами практичного виконання поліцейським одного прийому затримання (спеціальний прийом боротьби (рукопашного бою) та виконання/розв'язання одного ситуативного завдання із застосування заходів примусу:
1) прийоми затримання;
больові прийоми;
задушливі прийоми;
прийоми захисту від ударів (руками, ногами, предметами);
прийоми захисту від загрози вогнепальною або холодною зброєю;
прийоми звільнення від захоплень (охоплень);
прийоми затримання за допомогою спеціальних засобів.
Усі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою) проводяться з подальшим затриманням та конвоюванням.
Порядок виконання прийомів затримання передбачений навчальними програмами з організації підготовки поліцейських, затвердженими в установленому законодавством України порядку;
2) порядок виконання/розв'язання ситуативного завдання із застосування заходів примусу: комплексні дії поліцейського при затриманні особи будь-яким способом із застосуванням больових або задушливих прийомів, кидків, захисних та атакуючих дій, звільнень від захоплень і охоплень (з використанням гумового кийка (тонфи), нанесенням ударів руками, ногами, підручними засобами та протидія загрозі вогнепальною або холодною зброєю, тощо з подальшим надяганням кайданок, проведенням поверхневої перевірки, конвоюванням (у тому числі під загрозою застосування вогнепальної зброї).
Поліцейському, який отримав оцінку 2 - «незадовільно» за виконання прийому затримання та/або ситуативного завдання із застосування заходів примусу виставляється з тактики самозахисту оцінка 2 - «незадовільно».
Пунктом 10 розділу І Положення, передбачено, що невиконання поліцейськими вимог наказу про організацію службової підготовки та цього Положення може бути підставою для притягнення їх до дисциплінарної відповідальності у встановленому законодавством України порядку.
Пункт І розділу П Порядку проведення службових розслідувань, визначає, що службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Наказом Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 30.11.2021 № 233 призначено службове розслідування та утворено дисциплінарну комісію, з метою своєчасного, повного об'єктивного з'ясування всіх обставин про стан службової підготовки поліцейських за підсумками 2021 навчального року, відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України та Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2018 № 893.
Відповідно до Переліку посад керівників Національної поліції України та їх повноважень щодо застосування заохочень і дисциплінарних стягнень, затвердженого наказом Національної поліції України від 04.10.2018 № 929, начальник Новоград - Волинського РВП ГУНИ в Житомирській області має повноваження щодо застосування дисциплінарних стягнень у виді зауваження, догани та суворої догани.
Підставою для призначення службового розслідування у зазначеному випадку була доповідна записка УКЗ ГУНП в Житомирській області «Про стан службової підготовки за підсумками 2021 навчального року» від 29.11.2021.
Із матеріалів службового розслідування вбачається, що позивач на момент притягнення його до дисциплінарної відповідальності проходив службу на посаді начальника відділу превенції Новоград-Волинського районного відділу поліції ГУНП в Житомирській області.
Завдання, обов'язки та вимоги до керівної посади, крім Закону України «Про Національну поліцію», також передбачені посадовою інструкцією.
Посадова інструкція начальника відділу превенції Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області підполковника поліції ОСОБА_1 , затверджена начальником Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області 10.03.2021 та зареєстрована від 11.03,2021 за вих. № 4122/220/2021.
Так, абзацом 4 загальних положень зазначеної посадової інструкції, передбачено, що начальник відділу превенції у своїй діяльності керується вимогами Конституції України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України та Законом України «Про Національну поліцію», а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно- правовими актами з питань службової діяльності.
Відповідно до ст. 72 Закону України «Про Національну поліцію», наказу МВС України від 26.01.2016 № 50 «Про затвердження Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України», на підставі наказу ГУНП в Житомирській області від 06.01.2021 № 14 «Про організацію службової підготовки у 2021 році», з метою підвищення рівня знань, умінь, навичок та професійних якостей поліцейських, забезпечення їх здатності до виконання завдань з охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку та безпеки, набуття і вдосконалення в новому навчальному році, начальником Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області видано наказ від 14.01.2021 № 9 «Про організацію службової підготовки поліцейських Новоград-Волинського районного відділу поліції ГУПП в Житомирській області в 2021 році» (далі - наказ Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 14.01.2021 №9).
Відповідно до п. 4 наказу Ноград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 14.01.2021 № 9 керівником третьої навчальної групи призначено начальника відділу превенції Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області підполковника поліції ОСОБА_1 . До складу третьої навчальної групи входять - особовий склад відділу превенції сектору дільничних офіцерів поліції, сектору ювенальної превенції, сектору контрою за обігом зброї у сфері дозвільної системи.
10 Пунктом 9 наказу Новоград-Волинського РВИ ГУНП в Житомирській області від 14.01.2021 №9 передбачено, то керівники всіх рівнів несуть персональну відповідальність за неналежну організацію службової підготовки та рівень підготовленості підпорядкованого особового складу. Головним напрямком покращення навчання поліцейських вважати підвищення особистої відповідальності керівників середньої ланки за рівень підготовки підлеглих працівників з навчальних дисциплін, володіння ними прийомами самозахисту та вогнепальною зброєю.
Пунктом з розділу III Положення передбачено, що керівник навчальної групи призначається з числа осіб керівного складу структурного підрозділу органу (підрозділу) поліції, закладу, установи поліції.
Керівник навчальної групи (особа, яка виконує його обов'язки) зобов'язаний: знати вимоги документів з організації та методики проведення занять у системі службової підготовки, а також індивідуальні особливості та здібності особового складу навчальної групи: розробляти розклад занять та подавати його на затвердження в установленому порядку; своєчасно і готувати місце для проведення занять, технічні та наочні засоби навчання; організовувати та проводити додаткові заняття зі службової підготовки, у тому числі з використанням мультимедійних комп'ютерних технологій (за необхідності); забезпечувати участь особового складу навчальної групи в заняттях зі службової підготовки, у тому числі й тих, що організовуються в Освітньому порталі: здійснювати контроль за відвідуванням поліцейськими занять зі службової підготовки, своєчасністю проходження ними щомісячного тестування в Освітньому порталі, а також їх успішністю та дотриманням правил носіння однострою, установлених законодавством України; надавати поліцейським консультації з питань службової підготовки.
Відповідно до доповідної записки УКЗ ГУНП в Житомирській області про стан службової підготовки за підсумками 2021 навчального року, за результатами двох етапів підсумкової перевірки незадовільні оцінки з тактичної, загальнопрофільної, фізичної та/або вогневої підготовок отримали 13 поліцейських Новоград- Волинського РВП ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ).
Із висновку про результати службового розслідування вбачається, що ОСОБА_9 проходить службу на посаді заступника начальника відділу превенції Новоград-Волинського РВП Г'УПП в Житомирській області та був у підпорядкуванні позивача як і у службовій діяльності, так і входив до складу третьої навчальної групи Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області.
Пунктом 2 частини 1 етапі 18 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський зобов'язаний: професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до підпунктів 2.9 частини З статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень.
Підпунктами 4-7 частини 1 статті З Дисциплінарного статуту Національної поліції України передбачено, що керівник несе відповідальність за дотримання підлеглими службової дисципліни, з метою забезпечення дотримання службової дисципліни керівник зобов'язаний: сприяти підвищенню підлеглими рівня кваліфікації, достатнього для виконання службових повноважень; вивчати індивідуальні та професійні якості підлеглих, забезпечуючи прозорість і об'єктивність в оцінюванні їхньої службової діяльності; забезпечити сприятливий стан морально-психологічного клімату в колективі, своєчасно вчиняти дії із запобігання порушенню службової дисципліни підлеглими та виникненню конфліктів між ними; контролювати дотримання підлеглими службової дисципліни, аналізувати її стан та об'єктивно доповідати про це безпосередньому керівникові, проводити профілактичну роботу із зміцнення службової дисципліни та запобігання вчиненню підлеглими правопорушень.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в порушення вимог п.п. 2. 9 ч. З ст. 1, п.п. 4-7 ч. 1 ст. 3 Дисциплінарного статуту Національної поліції України та вимог п. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» здійснив дисциплінарний проступок, який виразився у незнанні нормативно-правових актів, не підтриманні рівня своєї підготовки, нездійсненні контролю за дотриманням підлеглими службової дисципліни, не сприянні підвищенню підлеглими рівня кваліфікації, достатнього для виконання службових повноважень, не вивченні професійних якостей підлеглих, не проведенні профілактичної роботи із зміцнення службової дисципліни.
Відповідно по абз. 29 п. 12 розділу XI Положення, поліцейські, які за результатами підсумкової перевірки або під час складання заліків в індивідуальному порядку отримали з тактичної, загальнопрофільної, фізичної та/або вогневої підготовок оцінку 2 - «незадовільно» (у тому числі відсторонені від складання заліків з цих видів підготовки), вважаються такими, які потребують підвищення професійного рівня і підлягають направленню на навчально- перевірочні збори, у порядку, визначеному цим Положенням.
Пункт 13 розділу XI Положення визначає, що поліцейські, які за результатами підсумкової перевірки отримали з функціональної підготовки оцінку 2 - «незадовільно» (у тому числі ті, які були відсторонені від складання заліків з цього виду підготовки), не брали участі в підсумковій перевірці без поважних причин, а також ті. які не змогли успішно закінчити навчання на навчально-перевірочних зборах або не брали в них участі, підлягають направленню на атестування (за винятком категорій осіб, передбачених абзацами другим - четвертим пункту 12 цього розділу).
Тож, дисциплінарним проступком стало порушення абзацу 29 пункту 12 розділу XI Положення та пункту 13 розділу XI Положення, що виразилося у низькому рівні службової підготовленості, а саме незадовільної оцінки за результатами двох станів підсумкової перевірки в системі службової підготовки за 2021 рік підлеглих поліцейських.
У позовній заяві позивач зазначає, що висновок службового розслідування містить більш стислу юридичну кваліфікацію дисциплінарного проступку, ніж наказ на покарання.
За результатами проведення службового розслідування дисциплінарна комісія склала висновок від 30 грудня 2021 року, яким зокрема рекомендувала начальнику Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилося в порушенні вимог ст. 1 Дисциплінарного статугу Національної поліції України, вимог ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» та п. 10 розділу І Положення застосувати до позивача дисциплінарне стягнення у виді догани.
Однак, частиною 15 ст. 15 Дисциплінарного статуту НПУ передбачено, що за результатами проведеного службового розслідування дисциплінарна комісія приймає рішення у формі висновку.
У висновку за результатами службового розслідування зазначаються: І) дата і місце складання висновку, прізвище та ініціали, посада і місце служби членів дисциплінарної комісії, що проводила службове розслідування; 2) підстава для призначення службового розслідування; 3) обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку; 4) пояснення поліцейського щодо обставин справи; 5) пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; 6) пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи; 7) документи та матеріали, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; 8) відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; 9) причини та умови, що призвели до вчинення проступку, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення, обставини, що знімають з поліцейського звинувачення; 10) висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону: 11) вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку (ч. 1 ст. 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту НПУ, наказ є формою реалізації службових повноважень керівника, :щідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа. Наказ має бути чітко сформульований і не може допускати подвійного тлумачення.
Так, ч. 7 статті 19 Дисциплінарного статуту визначено, що у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення передбаченого ст. 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.
Після вивчення матеріалів службового розслідування, керівник прийняв рішення про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 у виді догани, за порушення пункту 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», підпунктів 2. 9 частини З статті 1, підпунктів 4-7 частини 1 статті З Дисциплінарного статуту Національної поліції, абзацу 29 пункту 12 розділу XI та пункту 13 ро:щілу XI Положення про організацію службової підготовки працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 26.01.2016 №50.
Вказане рішення реалізовано наказом Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області від 18.01.2022 №11 «Про застосування дисциплінарних стягнень та попередження про необхідність дотримання службової дисципліни».
Наведене вище свідчить, що комісія лише пропонує керівнику вид стягнення, а керівник, у свою чергу, визначає остаточний вид за видає наказ про застосування дисциплінарного стягнення.
Отже, доводи позивача щодо безпідставності застосування до нього дисциплінарного стягнення с необґрунювані.
Щодо застосованого відповідачем дисциплінарного стягнення, його пропорційності до характеру і обставин вчиненого дисциплінарного проступку, потрібно виходити з того, що повноваженнями по накладенню дисциплінарного стягнення, визначення його виду, з урахуванням встановлених службовим розслідуванням обставин, тяжкості проступку та заподіяної шкоди, а також інших обставин, які впливають на визначення виду дисциплінарного стягнення, наділений саме відповідний начальник органу. При цьому. ГУНП в Житомирській області наголошує, що позивач займаючи посаду начальника відділу превенції Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області зобов'язаний був уникати вчинення дій, які підривають довіру та авторитет органів поліції і їх працівників.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08 червня 2023 року у справі № 460/14968/22.
Суд звертає увагу на те, що як охоронець громадського порядку, держава має моральне зобов'язання бути взірцевою, вона повинна стежити за тим, щоб такими були й державні органи, що захищають публічний порядок (рішення ЄСПЛ від 19.06.2001 у справі «Звежинський проти Польщі» (заява № 34049/96), рішення ЄСПЛ від 19.04.2007 у справі «Вільхо Ескелінен та інші проти Фінляндії» (заява № 63235/00).
З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства та встановлених в ході судового розгляду обставин, суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 9, 73-77, 86, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Новоград-Волинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області (вул. І. Франко, 3-а, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, ЄДРПОУ: 40108625) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03 червня 2024 року.
Суддя Р.М.Шимонович