Рішення від 03.06.2024 по справі 160/1710/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 рокуСправа №160/1710/24

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головне Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В.Липинського, 7 код ЄДРПОУ 37806243), Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області ( прюСергія Нігояна75. м. Дніпро 49064 Код ЄДРПОУ 37806243) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

17 січня 2024 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправними дії Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області України щодо відмови у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992.№2503-XII, та у виключенні з Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про позивача.

- зобов'язати Новокодацький відділ у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (пр.Сергія Нігояна, 75, м.Дніпро, ЄДРПОУ 37806243) оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992. №2503-XII.

- зобов'язати Головне Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В.Липинського,7 м.Дніпро, 49000, ЄДРПОУ 37806243) виключити з Єдиного державного демографічного реєстру відомості про позивача.

Позов обґрунтовує протиправною відмовою відповідача щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05 лютого 2024 року від Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскільки у 2018 році було прийнято рішення про оформлення паспорта позивачу та заяву-анкету № 2415738 було передано до Головного обчислювального центру Реєстру для подальших дій визначених законодавством України, ще у 2018 році паспорту позивача було встановлено унікальний номер запису в Реєстрі 2004072708608. Таким чином позивач документована паспортом громадянина України у формі ID-картки № НОМЕР_1 з 2018 року. Посилаються на те, що обмін паспорта у формі ID-картки на паспорт у формі книжечки Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. №302 не передбачений.

12 лютого 2024 року від позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій вона підтримала свої позовні вимоги та просила задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.

23 серпня 2023 року позивачка звернулася до Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила оформити та видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ.

23 серпня 2023 року позивачка звернулася до Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила оформити та видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ.

Листом Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надано відмову в оформленні та видачі паспорта, в якій зазначено про те, що з метою документування паспорта громадянина України зразка 1994 року їй необхідно надати рішення суду, що набрало законної сили.

Листом Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 25.08.2023 року за №1216-1115/1216-23 надано відмову в оформленні та видачі паспорта, в якій зазначено про те, що чинним законодавством не передбачено можливості обміну паспорта громадянина України у формі ID-картки на паспорт громадянина України зразка 1994р.

Згідно з Свідоцтвом про зміну імені серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 внесла зміни до своїх особистих даних, замінивши ім'я " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 "

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивачка звернулася із даним позовом до суду

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначені Законом України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус №5492-VI від 20.11.2012 (Закон №5492).

Згідно п.п а п.1 ч.1 ст.13 Закону №5492, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на : документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України : паспорт громадянина України.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону №5492 паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Згідно ч.ч.1, 2, 4 ст.14 цього Закону форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.24 цього ж Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Пунктом 3 Положення про паспорт визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п.1-4 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (Порядок №302) паспорт громадянина України (паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

Пунктом 5 Порядку №302 передбачено, що у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-У1 (Закон № 2297) мета обробки персональних даних мас бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних та відповідати законодавству про захист персональних даних.

Статтею 2 Закону № 2297 визначено, що персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частини 5, 6 статті 6 Закону № 2297).

Тобто, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.

Згідно матеріалів справи, позивачка 23 серпня 2023 року у відповідності до підпункту пункту 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015 № 302 звернулася до відповідачів із заявами про видачу паспорту у формі книжечки. Підставою для обміну паспорта - позивачка вказала зміну інформації, внесеної до її паспорта, а саме зміна ім'я позивачки з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».

Відповідно просила видати паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.92 № 2503-ХІ1 без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру та про відмову в оформленні паспорта громадянина України у формі картки.

Суд зазначає, що нормами Закону України № 5492-VI від 20.11.2012р. «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Положення про паспорт громадянина України, затв. постановою ВР України № 2503-ХІІ від 26.06.1992р., Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затв. постановою КМ України № 302 від 25.03.2015р., не передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року замість паспорта громадянина України у формі ІD-картки.

Відтак, правові підстави для видачі позивачці паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки у зв'язку зі зміною ім'я позивачки були відсутніми, через що відповідачі правомірно відмовили позивачці у задоволенні її заяви щодо виготовлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 зазначено, що ознаками цієї типової справи є : а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт; б) відповідач - територіальні органи ДМС України; в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт.

Крім того, за обставинами цієї зразкової справи позивачка звернулася із заявою про видачу їй паспорта громадянина України у вигляді книжечки та виключити з Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про неї.

Разом з тим, за обставинами розглядуваної справи відносно позивачка вже внесена інформація до Єдиного державного демографічного реєстру за її заявою; у вказаному Реєстрі щодо позивачки є наявний УНЗР та їй було видано паспорт громадянина України у формі пластикової ІD-картки.

Суд зазначає, що позивачка вперше звернулася із заявою про оформлення паспорта громадянина України у формі пластикової картки типу ID-картки у 2018 році, відповідно 02.11.2018 їй оформлено та видано паспорт громадянина України у формі пластикової картки типу ID-картки запис № 20040727-08608.

При цьому, при прийнятті рішення по зразковій справі суд захистив право позивача на виготовлення паспорта у традиційній формі книжечки зразка 1994 року (внутрішній паспорт громадянина України) виключно з огляду на його релігійні переконання особи.

Таким чином, безпідставним є посилання позивачки на висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № 806/3265/17, оскільки ці висновки стосуються інших правовідносин, а саме при їх прийнятті суд захистив право позивача на виготовлення паспорта у традиційній формі книжечки зразка 1994 року (внутрішній паспорт громадянина України) виключно з огляду на його релігійні переконання для особи, яка ніколи не зверталася за оформленням біометричних документів.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 24.04.2024 р. у справі №260/2992/23.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Головне Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській, Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головне Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. В.Липинського, 7 код ЄДРПОУ 37806243), Новокодацького відділу у місті Дніпрі Головного Управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області ( прюСергія Нігояна75. м. Дніпро 49064 Код ЄДРПОУ 37806243) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко