Рішення від 03.06.2024 по справі 120/19337/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 червня 2024 р. Справа № 120/19337/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Немирівської міської ради Вінницької області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Немирівської міської ради Вінницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення 43 сесії 8 скликання Немирівської міської ради Вінницької області від 28.11.2023 за №2011 "Про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 ";

- зобов'язати Немирівську міську раду Вінницької області на черговій сесії міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2022 та надати дозвіл на викуп у власність з розстрочкою платежу до п'яти років земельних ділянок для ведення фермерського господарства площею 41,8478 га за кадастровим номером 0523084400:001:001:0575 за ціною 546436,30 грн та площею 8,1522 га кадастровий номер 0523084400:02:001:0556 за ціною 108405, 53 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення відповідача щодо продажу земельних ділянок позивачу для ведення фермерського господарства за нормативною грошовою оцінкою одного га ріллі по Вінницькій області 27184, 00 грн. в сумі 1 137 590,60 грн. за 41,8478 га та 221 609,40 грн. за 8,1522 га, суперечить положенням п. 6-1 р. Х Перехідні положення Земельного кодексу України, а тому є протиправним.

26.01.2024 до суду представником відповідача поданий відзив на позовну заяву згідно якого останній просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №10/2888/23 Немирівською міською радою на пленарному засіданні 43 (позачергової) сесії 8 скликання прийнято рішення "2011 "Про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства р. ОСОБА_1 ".

Нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Вінницькій області становить 27184,00 грн., за результатами по проведеній загальнонаціональній (всеукраїнській) нормативній оцінці земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів проведеній у 2018 році відповідно до постанови КМУ від 07.02.2018 №105 становить 13057,71 грн. за 1 га земельної ділянки площею 41,8478 га за кадастровим номером 0523084400:001:001:0575 та 13297,70 грн. за 1 га земельної ділянки площею 8,1522 га кадастровий номер 0523084400:02:001:0556.

ОСОБА_1 мав намір купити зазначені земельні ділянки за нормативної грошовою оцінкою, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 року №105 - роботи здійснювалися по проведенню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 №552 і набула чинності 01.01.2019. В той час, нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Вінницькій області становить 27184,00 грн.

З урахуванням зазначеного, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача 06.02.2024 подав до суду відповідь на відзив згідно якої заперечив доводи відповідача та просив позов задовольнити. Зокрема, вказав, що законодавством чітко визначено, що викуп земельних ділянок у власність громадянами України, яким належить право постійного користування земельними ділянками державної комунальної форми власності, здійснюється за ціною, яка дорівнює сам нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок. В той час, законодавство не містить положень про те, що такий викуп здійснюється за ціною, що дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок по відповідній області України.

Інших заяв по суті спору до суду не надходило.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 користується земельним ділянками для ведення селянського (фермерського) господарства площею 41,8478 га та 8,1522 га, кадастрові номера 0523084400:01:001:0575 та 0523084400:02:001:0556, які знаходяться у його користуванні позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею, виданий Немирівською районною Радою народних депутатів від 24.12.2001 серії ІІІ-ВН №014586.

08.02.2022 позивач звернувся з письмовою заявою до Немирівської міської ради Вінницької області про надання у власність шляхом викупу за нормативною грошовою оцінкою з розстрочкою платежу терміном на 5 років земельні ділянки, що знаходяться у його постійному користуванні кадастрові номера 0523084400:01:001:0575 та 0523084400:02:001:0556. До заяві додано: копію акту про право постійного користування землею від 24.12.2001 серії ІІІ-ВН №014586, копія витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (два примірники), копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, копія паспорту та ідентифікаційного номера позивача.

Рішенням 34 сесії 8 скликання Немирівської міської ради від 09.02.2023 за №1448 відмовлено позивачу у продажі земельних ділянкою за нормативно-грошовою оцінкою у зв'язку із відсутністю домовленостей сторін (ст. 632 ЦКУ) та невідповідністю вимогам ст. 201 Земельного кодексу України.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №120/2888/23, що залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення 34 сесії 8 скликання Немирівської міської ради Вінницької області від 09.02.2023 №1448 "Про відмову продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення гр. ОСОБА_1 ".

Зобов'язано Немирівську міську раду Вінницької області на черговій сесії міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2022 про надання дозволу на викуп у власність з розстрочкою платежу до п'яти років земельних ділянок для ведення фермерського господарства площею 41,8478 га кадастровий номер 0523084400:01:001:0575 та площею 8,1522 га кадастровий номер 0523084400:02:001:05556, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення ВОАС Немирівською міською радою рішення 43 сесії 8 скликання від 28.11.2023 "Про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 " вирішено продати ОСОБА_1 без проведення земельних торгів, земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства площею 41,8478 га та 8,1522 га, кадастрові номера 0523084400:01:001:0575 та 0523084400:02:001:0556, якому належить право постійного користування землею за ціною, що дорівнює нормативно-грошовій оцінці 1 га ріллі по Вінницькій області 24 184,00 грн.

Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача та вважає його протиправним, оскільки, на його переконання, продаж земельних ділянок, що перебувають у нього на праві постійного користування має відбутися за нормативною грошовою оцінкою. В той час, визначення ціни земельних ділянок за нормативною грошовою оцінкою по області жодним законодавчим актом не передбачено.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

27.06.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Вказаним Законом було внесено зміни до Перехідних положень ЗК України та додано новий підпункт 6-1, який регулює питання щодо викупу фізичними особами земель, що перебувають на праві постійного користування з цільовим призначенням для ведення селянського (фермерського) господарства.

Так, пунктом 6-1 визначено, що громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Вимоги частини сьомої статті 130 ЗК України не поширюються на земельні ділянки, які придбаваються відповідно до цього пункту.

Право викупу також належить громадянам України - спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного зі спадкоємців у праві власності є рівними.

У розрізі спірних правовідносин дослідженню підлягає нормативно грошова оцінка земельних ділянок, що перебувають у користуванні позивача.

Зі змісту оскаржуваного рішення видно, що Немирівською міською радою вирішено продати позивачу без проведення земельних торгів земельні ділянки кадастрові номера 0523084400:01:001:0575 та 0523084400:02:001:0556, за ціною:

- 1 137 590,60 грн за 41,8478 га;

- 221609,40 грн за 8,1522 га.

Розмір вартості земельних ділянок обраховано виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки по Вінницькій області в розмірі 27184,00 грн. за 1 га. ріллі.

Так, відповідно до ст.1 Закону України від 11.12.2003 №1378-ІV "Про оцінку земель" (далі - Закон України №1378-ІV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно зі ст.5 та 13 зазначеного Закону, ст.201 Земельного кодексу України обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

10.11.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок (далі - Методика №1147).

Відповідно до положень Методики така встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України "Про оцінку земель".

Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Межі території територіальної громади, а також межі населених пунктів (сіл, селищ, міст), що входять до складу територій територіальних громад, використовуються на підставі відомостей Державного земельного кадастру, а у разі, коли відомості про такі межі не внесені до Державного земельного кадастру, - на підставі проектів формування території і встановлення меж сільських, селищних рад або інших матеріалів, за якими відповідно до законодавства, яке діяло на момент їх затвердження, здійснювалося встановлення (зміна) їх меж. У разі відсутності таких матеріалів і до моменту внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі сіл, селищ, міст відомостями про такі межі, а також межі території територіальної громади (сільської, селищної, міської) ради вважаються дані, що збігаються з межами, відображеними на індексних кадастрових картах (планах) сіл, селищ, міст, районів згідно з відомостями Державного земельного кадастру, а межами територіальної громади вважаються дані згідно із зовнішніми межами юрисдикції ради територіальної громади (населених пунктів), що увійшли до її складу.

06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

При цьому в програмному забезпеченні Державного земельного кадастру сукупне значення коефіцієнта Км3 для земельної ділянки розраховується на підставі точного визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, повністю в автоматичному режимі, відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Києва, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру.

З огляду на викладене, можливі випадки наявності відмінності в нормативній грошовій оцінці окремих земельних ділянок за рахунок різниці у значеннях коефіцієнта Км3, отриманих під час розрахунку без використання програмних продуктів або з використанням сторонніх програмних продуктів (коли точне визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, не може забезпечити точність, яку забезпечує використання програмного забезпечення Державного земельного кадастру) та отриманих шляхом використання ГІС-технологій програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

До позовної заяви представник позивача долучив витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянку № НВ/0500116122022 від 18.01.2022 в якому зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 41,8478 га, з кадастровим номером 0523084400:01:001:0575 становить 546 436,30 грн., а також витяг з Державного земельного кадастру про земельні ділянку №НВ-0500116342022 від 18.01.2022 згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 8,1522 з кадастровим номером 0523084400:02:001:0556 становить 108 405,53 грн.

Як уже зазначено судом вище, Немирівською міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення про продаж земельних ділянок гр. ОСОБА_1 , вартості земельних ділянок обраховано виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки по Вінницькій області, що становить 27184,00 грн. за 1 га. ріллі.

Позивачем до позовної заяви долучено Витяги із технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки, які сформовано на замовлення гр. ОСОБА_2 21.12.2021, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки:

- з кадастровим номером 0523084400:01:001:0575 становить 546 436,30 грн.

- з кадастровим номером 0523084400:02:001:0556 становить 108 405,53 грн.

Суд зауважує, що відповідно до п. 34 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Як уже встановлено матеріалами справи, відомості щодо нормативної грошової оцінки, які містяться у Державному земельному кадастрі, а також витягах із технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки суттєво різняться із тією ціною земельних ділянок, що визначена Немирівською міською радою в оскаржуваному рішенні.

Відповідно до ст. 13 ЗУ "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, відчуження земельних ділянок державної, комунальної власності, якщо відповідно до закону ціна продажу таких земельних ділянок визначається з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 15 ЗУ "Про оцінку землі" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 19 Методики за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації.

Разом з тим, приймаючи оскаржуване рішення, відповідачем в порушення вимог ст. 13 ЗУ "Про оцінку землі" не було проведено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що підлягають продажу, що унеможливлює визначення реальної вартості земельної ділянки.

Суд, акцентує увагу на тому, що методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель» встановлені Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 (далі по тексту Методика №1147), пунктом 1 якої визначено, що об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Відповідно до пункту 3, 4 Методики №1147 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за такою формулою: Цн = Пд х Нрд х Км1 х Км2 х Км3 х Км4 х Кцп х Кмц х Кні, де

Пд - площа земельної ділянки, квадратних метрів;

Нрд - норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі згідно з додатком 1;

Км1 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст;

Км2 - коефіцієнт, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів;

Км3 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення;

Км4 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки;

цп - коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру;

Кмц - коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням;

Кні - добуток коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки.

Таким чином суд вважає, що відповідачем помилково застосовано нормативну грошову оцінку земельних ділянок по Вінницькій області, оскільки така відповідно до п. 18 Методики у випадках чітко визначених законодавством.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення 43 сесії 8 скликання Немирівської міської ради від 28.11.2023 №2011.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, однак є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає на виконання приписів закону відповідне рішення та вчиняє дії.

Згідно ч.1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи недотримання відповідачем вимог чинного законодавства України при розгляді заяви ОСОБА_2 від 08.02.2022, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Немирівської міської ради повторно розглянути заяву позивача від 08.02.2022 на черговій сесії міської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат проведено у відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 43 сесії 8 скликання Немирівської міської ради Вінницької області від 28.11.2023 за №2011 "Про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 ".

Зобов'язати Немирівську міську раду Вінницької області на черговій сесії міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.02.2022, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Немирівської міської ради Вінницької області витрати зі сплати судового збору у розмірі 715,74 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Немирівська міська рада (22800, Вінницька обл., м. Немирів, вул. Соборна. 26, код ЄДРПОУ 03772619)

Суддя Комар Павло Анатолійович