Рішення від 03.06.2024 по справі 727/5516/24

Справа № 727/5516/24

Провадження № 2-о/727/235/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:

головуючого судді - Слободян Г.М.

секретар судового засідання - Вакарчук Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці цивільну справу у порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ); заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ: 21422047; адреса місцезнаходження: м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 31) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст заявлених вимог.

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду (в порядку вимог 317 ЦПК України) з заявою про встановлення факту смерті, в якій просить суд, встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .

Обгрунтовуючи заявлені вимоги посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дядько заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть 21 грудня 2023 року № 313, виданим на тимчасово окупованій території лікарнею міста Нова Каховка за адресою: АДРЕСА_3 . Вказує на те, що згідно зазначеного свідоцтва смерть ОСОБА_2 спричинена хронічною недостатністю кровообігу, дифузним кардіосклерозом, ішемічною хворобою серця, смерть настала вдома, а саме - за адресою його реєстрації.

Зазначає, що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних бойових дій та які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), Новокаховська міська територіальна громада Каховського району Херсонської області, у якій перебуває заявник, входить до переліку тимчасово окупованих територій та в оточенні військ РФ, які ведуть активні бойові дії.

Заявниця стверджує, що вона є членом сім'ї померлого та заінтересованою особою на права, обов'язки та законні інтереси якої впливає встановлення факту смерті, що породжує юридичні наслідки для неї, в тому числі, для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та інших, пов'язаних з цим дій, в тому числі для вступу у спадок. Зазначає, що дітей у померлого ОСОБА_2 не було.

Вказує на те, що вона не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть свого дядька, який помер в м. Нова Каховка Херсонської області, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть встановленого Україною зразка, у зв'язку з чим змушена звернутися до суду з метою встановлення факту смерті, що є підставою для одержання в органах РАЦСУ документу, що підтверджує смерть дядька, оскільки це має значення для подальшої реалізації її майнових та особистих немайнових прав.

Просить встановити факт смерті дядька - громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 95 років за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , причина смерті: хронічна недостатність кровообігу, дифузний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця; рішення допустити до негайного виконання.

Рух справи та позиція сторін.

Ухвалою суду від 03.06.2024 року по справі відкрито окреме провадження та призначено судове засідання.

Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи була належним чином повідомлена судом.

Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце судового розгляду справи.

Ураховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ, суд уважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справи доказами.

Заперечень, пояснень від заінтересованої особи на заяву ОСОБА_1 не поступило.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Положеннями ст.4 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, не визнання або оспорювання, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Європейський суд з прав людини, практика якого відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права, у своїх рішеннях у справах "Лоізіду проти Туреччини", "Кіпр проти Туреччини" та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" зазначив, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території, дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.

Суд зазначає, що документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статтею 317 ЦПК України.

Відповідно ч.1 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.

Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Згідно роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Досліджені докази та застосовані норми права.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дядько заявниці, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть 21 грудня 2023 року № 313, виданим на тимчасово окупованій території лікарнею міста Нова Каховка за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно медичного Свідоцтва про смерть (форма № 106/у 08) смерть спричинена хронічною недостатністю кровообігу, дифузним кардіосклерозом, ішемічною хворобою серця (Код по МБК-10: і-25.1). Смерть настала вдома, а саме - за адресою його реєстрації (а.с.17).

ОСОБА_2 є чоловіком рідної тітки заявниці - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , дівоче прізвище якої - ОСОБА_4 , що підтверджується такими документами та доказами, як:

- свідоцтвом про народження заявниці ОСОБА_1 , Серії НОМЕР_2 , актовий запис №55 - із зазначенням імені її батька - ОСОБА_5 (а.с.11);

- копією паспорта батька заявниці - ОСОБА_5 , який є рідним ОСОБА_6 (а.с.13);

- свідоцтво про смерть ОСОБА_2 від 20.12.2023 р. (а.с.17);

- фотографіями спільного пам'ятника ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а.с.6), відомостей на пам'ятнику про тещу покійного, ОСОБА_9 (а.с.8, 14-15), а також фотографією спільної ділянки на кладовищі: теща покійного - ОСОБА_9 , її донька та його дружина - ОСОБА_10 та сам ОСОБА_11 (а.с.7).

Тобто, свідоцтвом про народження та паспортом заявниці підтверджено, що її батько ОСОБА_5 1933 р.н. - рідний брат ОСОБА_12 , вказаний в архівних відомостях, також як дитина ОСОБА_13 .

Згідно архівної довідки Державного архіву Херсонської області батьки рідної тітки заявниці та її батька - ОСОБА_14 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_4 , які узяли шлюб 13.05.1913р. у місцевій церкві села Британи Каховської волості Дніпровського повіту Таврійської губернії. Також зазначено: «У документах архівного фонду Підвідділ записів актів громадянського стану (ЗАГС) виконавчого комітету Каховської районної ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів Одеської області у книзі ЗАГС Британської сільської ради за 1933 рік є актовий запис № 40 від 04 листопада 1933 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 . Батьки: ОСОБА_14 , 42 років, українець, будівельник у радгоспі Городній Велетень Херсонського району; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , українка, домогосподарка. Місце постійного проживання батьків: село Британи Британської сільської ради Каховського району Одеської області. У матері перед цією дитиною дітей народилось дев'ять, з них живі на 1933 рік четверо» (а.с.10).

Крім того, заявницею через електронний суд долучено до електронних матеріалів справи відео-огляд та фотографії погребіння від 20.12.2023 року, які відповідно містять відомості про те, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 - 12.08.2015) - поховані поруч, про що встановлений спільний пам'ятник, який у свою чергу - розміщено на одній ділянці поруч з могилою ОСОБА_15 та батька заявниці - ОСОБА_9 , тобто її бабусі та тещі ОСОБА_2 відповідно.

Згідно п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

24 лютого 2022 року відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який діє по теперішній час.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних бойових дій та які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), Новокаховська міська територіальна громада Каховського району Херсонської області, у якій перебуває позивач, входить до переліку тимчасово окупованих територій та в оточенні військ РФ, які ведуть активні бойові дії. Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 року № 309, Новокаховська міська територіальна громада за винятком смт. Козацьке та с. Веселе Херсонської області, у якій перебуває позивач, входить до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією території України з 24.02.2022, дата завершення бойових дій якого остаточно не визначена.

Історична назва нинішнього селища Дніпряни, Каховського району, Херсонської області до 1946 року - Британи Каховської волості Дніпровського повіту Таврійської губернії (а.с.9).

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Законом України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України”, зокрема внесено зміни до частини третьої статті 9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, відповідно до якої будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Частиною першою статті 315 ЦПК України визначено перелік фактів, які можуть бути встановлені судом.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Законом України від 01 липня 2022 року № 2345-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях» (що набрав чинності 07 серпня 2022 року) було внесено зміни до статті 317 ЦПК України.

Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦПК України визначено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України'тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.

Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України'на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконупоширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України'передбачено, що у разі порушення положень цьогоЗаконудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до п. 13 постанови №5 Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою (п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року №5).

Враховуючи те, що заявниця отримати свідоцтво про смерть на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження не може, що зумовило неможливість реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку, і усунення цього порушення іншим шляхом ніж судовим, не вбачається можливим, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Заявниця ОСОБА_1 є членом сім'ї померлого ОСОБА_2 , та заінтересованою особою на права, обов'язки та законні інтереси якої впливає встановлення факту смерті, що породжує юридичні наслідки для неї, в тому числі, для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та інших, пов'язаних з цим дій.

Згідно частини 1 статті 1265 ЦК України у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

З матеріалів справи вбачається, що дітей в сім'ї ОСОБА_2 не було.

Судом встановлено, що заявниці для вступу у спадок необхідно надати нотаріусу свідоцтво про смерть дядька - ОСОБА_2 , однак через перебування в тимчасово окупованій території особисте звернення до органу реєстрації актів цивільного стану для реєстрації факту смерті і у видачі відповідного свідоцтва - тимчасово неможливе.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявниці для проведення державної реєстрації його смерті компетентним органом виконавчої влади України, отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку, та відповідно для вступу у спадок.

Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (стаття 319 ЦПК України).

Судове рішення про встановлення факту смерті є підставою для одержання в органах РАЦСУ документу, що підтверджує смерть особи, воно має значення для подальшої реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника.

Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Відповідно до частини 2ст. 317 ЦПК Українисправи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно частин 1, 4, 5 статті 317 ЦПК України - заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що дійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Згідно пункту 8 статті 1 статті 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

У відповідності до ч.21 ст.5 Закону України «Про судовий збір» - від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Таким чином, оскільки заявниця на підставі вказаної норми закону, звільнена від сплати судового збору, судовий збір слід віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258, 259, 263 - 265,

268, 293, 315, 317, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ; яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , причина смерті - хронічна недостатність кровообігу, дифузний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Рішення підлягаєнегайному виконанню.

Копію рішення суду направити до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для державної реєстрації смерті померлої особи.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Повний текст судового рішення складено 03.06.2024 року.

Суддя Слободян Г.М.