Справа № 712/3815/24
Провадження № 3/712/1363/24
31 травня 2024 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , старшого солдата військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 17220 КУпАП,
Згідно протоколу № 252 від 26.03.2024 про адміністративне правопорушення, 26.03.2024 близько 18:00 год. старший солдат ОСОБА_1 вживав алкогольні напої та виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані на території КНП «Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни». АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду. ОСОБА_1 26.03.2024 о 18:48 був доставлений до Черкаського обласного наркологічного диспансеру, де був оглянутий відповідним медичним фахівцем, яким було засвідчено факт відмови від медичного огляду, про що свідчить виписка з амбулаторної карти № 368 від 26.03.2024, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 17220 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що він проходив лікування в КНП « Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів». Оскільки він не погодився з прийнятим лікарем рішення щодо його виписки, між ними стався конфлікт, про що повідомили військову частину. Алкогольні напої він не вживав. За ним приїхали військові з частини та повезли в наркологічний диспансер, де він відмовився від проходження освідування на стан алкогольного сп'яніння. Відмову пояснив тим, що у нього неодноразово виникали конфлікти з керівництвом, тому він принципово не схотів проходити освідування, оскільки не вважав себе винуватим.
В подальшому в судові засіданні не з'являвся, причини неявки суду не повідомляв. Хоча був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів , зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.254 КУпАП основним документом, призначеним для фіксації юридичного факту адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення, який в свою чергу є найважливішим джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення. Протокол це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст.280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність, що визначено ч. 4 ст. 15 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, які зокрема вчинені в умовах особливого періоду.
Суб'єктами даного адміністративного правопорушення є військовослужбовці.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.3 ст.17220 КУпАП є суспільні відносини у сфері військової дисципліни, належне несення військової служби.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 17220 КУпАП, полягає, зокрема, у появі військовослужбовців на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду.
За змістом ч.1 ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан з 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.
Згідно з ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи ( занять ) протягом робочого ( навчального ) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком ( розкладом занять ); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника ); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що місцем скоєння адміністративного правопорушення є КНП « Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів» де начебто ОСОБА_1 26.03.2024 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані.
Разом з тим, на запит суду в. о директора КНП « Черкаський обласний клінічний госпіталь ветеранів» надав відповідь, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 перебував на стаціонарному лікуванні в період з 13.03.2024 по 26.03.2024 у реабілітаційному відділенні № 1, виписаний за порушення режиму під супровід представника військової частини. Таким чином ОСОБА_1 , хоча і порушив режим перебування в лікарні, однак не міг виконувати обов'язки військової служби, перебуваючи на стаціонарному лікуванні, що виключає об'єктивну складову адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172 20 КУпАП
За вказаних обставин, враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 17220 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 17220, 247, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 17220 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Соснівського
районного суду м.Черкаси О.І. Кончина