Суддя Попова В. О.
Справа № 644/3914/24
Провадження № 2-о/644/104/24
04.06.2024
04 червня 2024 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Попової В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Плаксій К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
про встановлення факту смерті
22 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з заявою, в якій просить встановити факт смерті її чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на момент смерті знаходився на тимчасово окупованій території України у м. Ясинувата Донецької області.
На обґрунтування заяви, ОСОБА_1 , посилається на те, що отримати свідоцтво про смерть її чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата Донецької області, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть чоловіка сталася на тимчасово окупованій території України, а отримати документи, що підтверджують факт смерті за зразками законодавства України, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті згідно законодавства України є неможливим. Встановлення факту смерті заявниці необхідно для отримання свідоцтва про смерть чоловіка згідно чинного законодавства України.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 03 червня 2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядкута своєчасно. В заяві про встановлення факту смерті зазначила, що просить розгляд справи проводити у її вісутність. Інших заяв, клопотань тощо до суду не надходило.
Представник заінтересованої особи Третього відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань тощо до суду не надходило.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України, за відсутністю всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 25.08.1986 (а.с. 38).
Як вбачається з копії лікарського свідоцтва про смерть № 72 від 24.08.2019, видане Ясинуватською центральною районною лікарнею м. Ясинувата Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 44).
Факт смерті підтверджується також копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Донецької області, серії ДНР № 151687, яке видано 24 серпня 2019 року відділом ЗАГС Ясинуватського міськрайонного управління юстиції Донецької області, запис акту про смерті № 355 (а.с. 42).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду за результатами розгляду листа Віце-прем'єр-міністру України - Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 07 квітня 2021 року № 22/4-1801-21 відповідно до ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з метою забезпечення апеляційних та місцевих судів методичною інформацією з питань правозастосування було надано роз'яснення щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, згідно з якими, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів. Звернуто увагу, що згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів. З огляду на наведене, роз'яснено, що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
Відповідно п.2 ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Місто Ясинувата Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Відповідно до Постанови КМУ від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до вимог Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» , вся територія Донецького району з 07.04.2014 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Тобто на даний час м. Ясинувате Донецької області є тимчасово окупованою та непідконтрольна українській владі територією.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті чоловіка заявниці необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу згідно чинного законодавства України.
На підставі викладеного, суд приймає в якості доказу факту смерті ОСОБА_2 копію лікарського свідоцтва про смерть № 72 від 24.08.2019, видане Ясинуватською центральною районною лікарнею м. Ясинувата Донецької області та копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Донецької області, серії ДНР № 151687, яке видано 24 серпня 2019 року відділом ЗАГС Ясинуватського міськрайонного управління юстиції Донецької області, запис акту про смерті № 355, та у сукупності з іншими наданими заявницею письмовими доказами, вважає їх достатніми для встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 315- 319 ЦПК України, суд
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті.
Встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Макіївка, Донецької області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата Донецької області.
Зобов'язати Третій відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції провести реєстрацію факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Макіївка, Донецької області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата Донецької області.
Відповідно до вимог ч.4 ст.317 ЦПК України зазначене рішення підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду . Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено 04.06.2024.
Суддя В.О. Попова