Рішення від 04.06.2024 по справі 629/955/24

Справа № 629/955/24

Номер провадження 2/629/463/24

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2024 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Попова О.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Саченко К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лозова Харківської області цивільну справу за позовом виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Панютине, Лозівського району, Харківської області батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнути з гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Панютине, Лозівського району, Харківської області аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку/доходу/, щомісяця, до досягнення дитиною повноліття, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку і до досягнення дитиною повноліття на особовий рахунок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у ТВБВ № НОМЕР_1 філії Харківського обласного управління АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_2 . Питання щодо подальшого влаштування дитини до сімейних форм виховання покласти на орган опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області. Зазначає, що відповідач не цікавиться долею доньки, яка з лютого 2021 року і по теперішній час виховується в комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласний будинок дитини № 3», її станом здоров'я, вихованням, розвитком, тобто ухиляється від своїх батьківських обов'язків по вихованню дитини.

У судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчать матеріали справи, причину неявки до суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності не надавав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що з лютого 2021 року на обліку служби у справах дітей перебуває малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як дитина, що опинилась у складних життєвих обставинах.

Батьками дитини є відповідач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Під час вагітності ОСОБА_3 перебувала на лікуванні у протитуберкульозному диспансері м. Харкова. Після народження дитини ОСОБА_3 звернулась до служби у справах дітей із заявою з проханням влаштувати її новонароджену дитину до державного дитячого закладу, аргументуючи своє рішення тяжким станом здоров'я та перебуванням на стаціонарному лікуванні в КНП ХОР «Обласний протитуберкульозний диспансер № 1».

Відповідач звернувся з аналогічною заявою про влаштування доньки до державного закладу, посилаючись на своє скрутне матеріальне становище та складні життєві обставини.

06 січня 2021 року службою у справах дітей було направлено запит до КНП ХОР «Обласний протитуберкульозний диспансер № 1» та отримано відповідь, з якої вбачається, що громадянка ОСОБА_3 дійсно перебуває на лікуванні в легенево-хірургічному відділенні з 04.12.2020 року з приводу туберкульозу легенів та хребта, ускладненого нижнім парапарезом з порушення функції тазових органів.

08 лютого 2021 року виконавчим комітетом Первомайської міської ради прийнято рішення направити ОСОБА_2 на виховання до дитячого закладу системи МОЗ України терміном перебування на 6 місяців.

З лютого 2021 року і по теперішній час дитина виховується в комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради « Обласний будинок дитини № 3».

Термін перебування дитини в закладі неодноразово подовжувався (рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради № 232 від 10.08.2021р, № 20 від 10.02.2022, № 133 від 10.08.2022р., № 26 від 09.02.2023р., № 203 від 23.08.2023), оскільки стан здоров'я матері не покращувався, а батько самоусунувся від виконання своїх батьківських обов'язків.

За весь час перебування дитини в закладі відповідач жодного разу не цікавився долею доньки, її станом здоров'я, вихованням, розвитком, не виявляв намірів забрати її із закладу.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України КНП ХОР «Обласний будинок дитини № 3» дитину евакуйовано до Литовської Республіки, м.Каунас. Дитина продовжила перебування під опікою закладу на новій території.

За весь вказаний період відповідач жодного разу не звертався до служби у справах дітей для з'ясування місця перебування доньки ОСОБА_4 чи вирішення питання про можливість брати участь в її вихованні та утриманні. Дитина продовжує зростати в державному закладі, позбавлена батьківської любові, уваги та турботи.

10.02.2022 року рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області № 629/6959/21 шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було розірвано.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла.

Рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 28.05.2013 відповідач та ОСОБА_3 раніше вже були позбавлені батьківських прав відносно доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка наразі перебуває під опікою бабусі ОСОБА_6 .

Відповідно до розрахунку, наданого Лозівським відділом державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області, відповідач станом на 11.12.2023 має заборгованість зі сплати аліментів на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 в розмірі 82904 грн.

07.02.2024 року комісія з питань захисту виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області дійшла висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що відповідно до ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

У постанові №3 Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України №20 від 19 грудня 2008 року), а саме в пункті 15 зазначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків. В пункті 16 даної постанови зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

В силу ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, дата набуття чинності для України 27 вересня 1991 року) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Статтею 12 Закону України «Про охорону дитини» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Приписами статті 165 СК України встановлено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Враховуючи викладене, суд вважає встановленим, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, не піклується про її фізичний та духовний розвиток, навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує її харчуванням, медичним доглядом.

Суду не надано жодного доказу, який би спростовував заявлені вимоги, а оскільки цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, диспозитивності та рівності сторін, виходячи з інтересів дитини, суд вважає за необхідне позбавити відповідача батьківських прав по відношенню до його доньки ОСОБА_2 .

При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо його виховання.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України, мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

В такому разі, судом буде перевірено, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і ухвалить рішення відповідно до інтересів дитини (ч. 4 ст. 169 Сімейного кодексу України).

Крім того, згідно частин 2, 3 статті 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно ст.ст. 180, 181 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представниківдитини, разом з яким проживає дитина.

На підставі ст.ст. 182-183 СК України розмір аліментів, які стягуються на утримання дитини, встановлюється судом з урахуванням: стану здоров'я та матеріального становища дитини; стану здоров'я та матеріального становища платника аліментів; наявності у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявності рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведених стягувачем аліментів витрат платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Таким чином, виходячи з обов'язку батьків утримувати дітей, конституційного права особи на прожитковий мінімум, суд вважає, що є підстави для стягнення з відповідача аліментів та призначення їх у заявленому розмірі з дати пред'явлення позову згідно вимог ч. 1 ст. 191 СК України.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 6056 грн. за вимоги про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 89, 141, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області - задовольнити.

Позбавити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Панютине Лозівського району Харківської області, батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис про народження № 3436 від 03.12.2020, складений Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Панютине Лозівського району Харківської області, аліменти на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку/доходу/, щомісяця, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на особовий рахунок дитини у ТВБВ № НОМЕР_1 філії Харківського обласного управління АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_2 , починаючи з 16.02.2024 та до досягнення дитиною повноліття.

Питання щодо подальшого влаштування дитини до сімейних форм виховання покласти на орган опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 6056 грн.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовиу відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - виконавчий комітет Первомайської міської ради Харківської області, адреса місцезнаходження: Харківська область, Лозівський район, м. Первомайський, пр. Незалежності, 1, ЄДРПОУ 04396986.

Відповідач - ОСОБА_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя Олексій ПОПОВ

Попередній документ
119490075
Наступний документ
119490077
Інформація про рішення:
№ рішення: 119490076
№ справи: 629/955/24
Дата рішення: 04.06.2024
Дата публікації: 06.06.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Лозівський міськрайонний суд Харківської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про позбавлення батьківських прав
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (08.07.2024)
Дата надходження: 16.02.2024
Предмет позову: про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів
Розклад засідань:
28.03.2024 12:00 Лозівський міськрайонний суд Харківської області
18.04.2024 11:30 Лозівський міськрайонний суд Харківської області
04.06.2024 14:30 Лозівський міськрайонний суд Харківської області