Справа № 202/3858/24
Провадження № 1-кс/202/3762/2024
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
04 червня 2024 року м. Дніпро
слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023040000000563 від 01 листопада 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
У провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023040000000563 від 01 листопада 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.
30 травня 2024 року слідчому судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023040000000563 від 01 листопада 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Дане клопотання, згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду, було передано слідчому судді 30 травня 2024 року.
Згідно з матеріалами клопотання, до Дніпропетровської обласної прокуратури з УСР ДСР НП України надійшли матеріали у поряду ст. 214 КПК України про те, що посадовими особами Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за посередництва з комерційними підприємствами здійснюють привласнення коштів місцевого бюджету.
На виконання доручення прокурора УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України попередньо встановлено, що приблизно з січня 2023 року ОСОБА_4 , який діючи за попередньою змовою групою осіб із посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДМР, КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДМР, ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та інших пов'язаних комерційних структур, розробили злочинний план щодо привласнення та заволодіння коштами бюджету міста Дніпра шляхом зловживання службовим становищем під час надання послуг з виконання будівельних робіт, капітальних ремонтів об'єктів інфраструктури в місті Дніпро, чим завдають збитків місцевому бюджету в особливо великих розмірах.
Так, зокрема встановлено, що на виконання такого плану посадові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Дніпровської міської ради 26.05.2023, 17.08.2023 розмістили оголошення про проведення відкритих торгів із закупівлі «виконання робіт по об'єктам трамвайної колії на перехресті проспекту ОСОБА_6 та вулиці Віктора Мерзленка та трамвайної лінії на перехресті вулиці Леваневського та проспекту С.Нігояна в місті Дніпро», при цьому про хід вищевказаних оголошень посадові особи комунального підприємства доповідають організатору діяльності вищевказаних комерційних структур та комунальних підприємств, ОСОБА_4 .
За результатами проведених закупівель КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДМР, за вказівкою ОСОБА_4 , визнано переможцем ПП " ОСОБА_5 ".
У подальшому 20.06.2023 та 04.09.2023 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДМР в особі директора ОСОБА_7 , та ПП " ОСОБА_5 " в особі номінального директора ОСОБА_8 та за безпосереднім контролем фактичного керівника - засновника ПП « ОСОБА_5 » ОСОБА_9 , укладені договори генерального підряду про виконання будівельних робіт із ціною договору 15 349 335,14 грн. та 15 691 733,15 грн. відповідно.
На виконання умов зазначених договорів, упродовж липня-жовтня 2023 року, ПП " ОСОБА_5 " проводились вищевказані капітальні ремонти.
На підставі складеної посадовими особами ПП " ОСОБА_5 " первинної виконавчої документації та поданої замовнику, яка з боку Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Дніпровської міської ради підписувалась директором ОСОБА_7 , на розрахунковий рахунок ПП " ОСОБА_5 " перераховано бюджетні кошти на загальну суму 23 495 068,2 грн.
У подальшому, в ході формування актів виконаних будівельних робіт та актів наданих послуг, посадові особи ПП " ОСОБА_5 " вносять завідомо неправдиві відомості щодо обсягів виконаних будівельних робіт, використаних машино-годин та використання спецтехніки, а посадові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » без відповідного контролю та за вказівкою ОСОБА_4 підписують відповідні акти виконаних робіт необхідних для здійснення перерахування бюджетних коштів.
Крім того, попередньо встановлено, що обладнання, спецтехніка (машини та механізми) та працівники ПП " ОСОБА_5 " до проведення робіт фактично за укладеними договорами не залучались, а фактично використовується техніка та робоча сила Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДМР.
На даний час, встановлено, що між ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Дніпровської міської ради укладено договори: № 182 від 20.06.2023 року; № 183 від 04.09.2023; № 234 від 09.11.2023; № 12 від 11.01.2024; № 11 від 11.01.2024; № 19 від 22.01.2024; № 212 від 05.10.2023.
З метою витребування та отримання копій документів 04.04.2024 на адресу ПП " ОСОБА_5 " скерована вимога в порядку ст. 93 КПК України щодо отримання первинної документації щодо укладання договорів із Замовником - КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 та підприємствами - постачальниками ТМЦ, виконання робіт та надання послуг.
У той же час 11.04.2024 отримана відповідь від ПП " ОСОБА_5 ", згідно якої надано належним чином завірені копії документів на 341 арк., та 26.04.0224 додаток до відповіді від 11.04.2024 на 41 арк.
Водночас, в ході вивчення та аналізу наданих копій документів встановлено, що фактично надані документи є роздрукованим документами з системи «Прозоро», які знаходяться у відкритому доступі, однак не містили у собі всі акти КБ-2В та КБ-3.
Так, зокрема відповідно до договору №212 від 05.10.2023 (який укладено на суму 182 150,46 грн.) надано акт КБ-2В та КБ-3, на всю суму договору, однак не надано будь-яких документів щодо товарно-транспортних накладних, акти приймання ТМЦ, проектно кошторисна документація та прибуткові документи.
Крім того, відповідно до договору №234 від 09.11.2023 (який укладено на суму 15 428 539 грн.99 коп.) лише надано акт КБ-2В на суму 9 тис. 58 грн. 63 коп., однак не надано будь-яких документів щодо товарно-транспортних накладних, акти приймання ТМЦ, проектно кошторисна документація та прибуткові документи.
Відповідно до договору №182 від 20.06.2023 ( який укладено на суму 15 349 335 грн.14 коп.) взагалі не надано акти КБ-2В.
Згідно до договору №183 від 04.09.2023 ( який укладено на суму 15 691 733 грн.15 коп.) взагалі не надано акти КБ-2В.
Щодо договорів №11,№12,№19 надано документами з системи «Прозоро», які знаходяться у відкритому доступі.
Таким чином, вимога в порядку ст. 93 КПК України від 04.04.2024 не виконана, а надані документи ПП " ОСОБА_5 " не досягли мети сторони обвинувачення передбачені ст.2 та ст. 93 КПК України.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що зважаючи на викладене, з метою встановлення відомостей про обставини кримінального правопорушення, які можуть бути використанні як речові докази, а також мають суттєве значення для встановлення істини у справі, виникла необхідність в тимчасовому доступі до оригіналів документів, які перебувають у володінні ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Наведене зумовило прокурора звернутись до слідчого судді з відповідним клопотанням.
З метою запобігання можливої зміни або знищення документів, до яких планується отримати тимчасовий доступ, прокурор в клопотанні просив розглядати клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи.
Прокурор у судове засідання не з'явився, натомість до матеріалів клопотання додав заяву, відповідно до якої просив здійснювати розгляд клопотання без його участі. Клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
У відповідності до ч. 2 ст. 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини,які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Частково задовольняючи клопотання прокурора слідчий суддя виходить з того, що прокурором у клопотанні не доведено необхідності вилучення саме оригіналів запитуваних документів. Зокрема, матеріали клопотання не містять доказів того, що в рамках кримінального провадження призначено відповідну експертизу, чи будь-які інші обставини, для чого необхідно вилучити саме оригінали запитуваних документів, що перебувають у володінні ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
В іншій же частині клопотання прокурора є законним, обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 160 КПК України та підлягає задоволенню, оскільки для з'ясування всіх обставин кримінального провадження і встановлення осіб, причетних до вказаного кримінального правопорушення, необхідний доступ до документів, які перебувають у володінні ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України, -
Клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023040000000563 від 01 листопада 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити частково.
Зобов'язати уповноважених осіб ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) надати (забезпечити) слідчим відповідно до створеної групи слідчих та прокурорам відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та іншим прокурорам відповідно до постанови про створення групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023040000000563 від 01 листопада 2023 року, тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю ознайомлення та вилучення їх належним чином завірених копій, що перебувають у володінні ПП " ОСОБА_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме:
-договори: № 182 від 20.06.2023 року; № 183 від 04.09.2023; № 234 від 09.11.2023; № 12 від 11.01.2024; № 11 від 11.01.2024; № 19 від 22.01.2024; №212 від 05.10.2023, із змінами, додатками, специфікаціями до них;
-тендерну пропозицію по вищевказаним договорам;
-рахунки - фактури, платіжні доручення, видаткові, податкові, товарно - транспортні накладні, довіреності, акти приймання передавання ТМЦ, акти виконаних робіт, акти КБ-2В, КБ-3 та додатки до них, інші документи, які підтверджують виконання робіт та постачання товару на адресу замовника, подорожні (шляхові) листи, листування між сторонами з питань виконання умов договорів;
-проектно - кошторисна документація (проекти, зміни до проектів, експертні звіти тощо);
-сертифікати якості (відповідності), інші документи, які підтверджують відповідність придбаних товарів нормам чинного законодавства;
-досудові претензії, позовні заяви, ухвали суду та інші документи, складені сторонами по вищевказаним договорам;
-прибуткові документи, а саме договори із суб'єктами господарювання, зі змінами та додатками, згідно яких здійснювалась закупівля товару для потреб замовника, прибуткові, товарно - транспортні накладні, податкові накладні, акти приймання передавання ТМЦ, довіреності на отримання товарів, рахунки-фактури, подорожні (шляхові) листи, платіжні доручення, листування між сторонами з питань виконання умов договорів;
-митні декларації, товарно - транспортні документи на перевезення, зовнішньоекономічні договори (контракти), рахунки (інвойси), документи, які визначають вартість товару, декларації митної вартості, документи контролю за доставкою товару, свідоцтва про допущення транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками і пломбами, документи, що визначають країну походження товару, документи що використовуються для визначення митної вартості товару, сертифікатів якості (відповідності), інші документи, які підтверджують відповідність придбаних товарів нормам чинного законодавства України, документи, які свідчать проходження товару екологічного та радіологічного контролю на митниці.
В іншій частині клопотання - відмовити.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Визначити строк виконання ухвали до 04 липня 2024 року.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1