30 травня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/6065/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючого - Пєскова В. Г.,
суддів: Білоуса В. В., Картере В. І.,
за участю секретаря судового засідання Багнюка І. І.,
учасники справи:
представник позивача - Росоха С. В.,
представник відповідача - Миронова Л. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства юстиції України (вх. № 1171/2024)
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2024
у складі колегії суддів: Сітайло Л. Г. - головуючого, Буравльова С. І., Шапрана В. В.
та на рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2023
у складі судді Літвінової М. Є.
у справі № 910/6065/23
за позовом Міністерства юстиції України
до Акціонерного товариства "Кристалбанк"
про зобов'язання вчинити дії,
20.06.2022 рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № П/857/8/22, залишеним без змін постановою Верховного Суду від 15.09.2022, адміністративний позов Міністерства юстиції України задоволено. Заборонено діяльність Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" (далі - політична партія). Визначено передати майно, кошти та інші активи Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", її обласних, міський, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.
27.12.2022 та 28.02.2023 Міністерство юстиції України зверталося до АТ "Кристалбанк" із платіжними інструкціями для перерахування грошових коштів політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" у сумі 15 377,65 грн, облікованих на рахунку №UA3633905000000026048001085864, до держбюджету, які були залишені без виконання відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Міністерство юстиції України звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до АТ "Кристалбанк" про зобов'язання виконати платіжну інструкцію.
09.08.2023 рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 910/6065/23 у задоволенні позову відмовлено.
24.01.2024 постановою Північного апеляційного господарського суду рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2023 у справі № 910/6065/23 - залишено без змін.
30.05.2024 постановою Верховного Суду касаційну скаргу Міністерства юстиції України залишено без задоволення. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2023 у справі № 910/6065/23 залишено без змін.
Зі встановлених судами обставин слідує, що спірні кошти знаходяться на рахунку, відкритому в АТ "Кристалбанк" під вимоги партії для використання на цілі відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій, що такі кошти не є коштами політичної партії в розумінні ч. 4 ст. 21 Закону України "Про політичні партії в Україні", а їх невикористання за цільовим призначенням повинно мати своїм наслідком повернення останніх Пенсійному фонду України.
За змістом ч. 1, 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
В касаційній скарзі Міністерство юстиції України, зокрема, стверджувало, що спірна сума на сьогодні перебуває на рахунку Партії, відкритому в АТ "Кристалбанк", не виплачена застрахованим особам та всупереч вимог законодавства не повернута до органів Пенсійного фонду України.
АТ "Кристалбанк" в судовому засіданні суду касаційної інстанції підтвердило, що спірна сума досі знаходиться на рахунку відповідача.
Відповідно до ч. 1. ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів.
За частиною другою статті 6 вказаного Закону уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані, серед іншого (п. 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; (п. 3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів; (п. 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; (п. 5) стягувати надміру сплачені страхові кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Колегія суддів зазначає, що знаходження та неповернення спірних коштів на рахунку в банку з часу заборони діяльності політичної партії у 2022 році та по час розгляду касаційної скарги у цій справі свідчить про бездіяльність органів Пенсійного фонду України щодо повернення вказаних коштів до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування.
Слід також зазначити, що Банк, на рахунку якого знаходяться ці кошти, не є ініціатором переказу у цих відносинах у розумінні статті 20 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".
Відповідно до ч. 1 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала Верховного Суду оскарженню не підлягає (ч. 7, 8, 9 ст. 246 ГПК України).
Зважаючи на зазначене вище, керуючись ст. 246 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу у справі №910/6065/23 та направити її на адресу Пенсійного фонду України для проведення відповідної перевірки щодо дотримання вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Керуючись статтями 234, 235, 246, 300 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,
1. За результатами розгляду касаційної скарги Міністерства юстиції України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2023 у справі № 910/6065/23 надіслати до Пенсійного фонду України окрему ухвалу.
2. Про результати перевірки обставин, наведених в окремій ухвалі Верховного Суду у справі № 910/6065/23 від 30.05.2024, повідомити Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у місячний строк з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий В. Пєсков
Судді В. Білоус
В. Картере