Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/772/24
Провадження № 3/382/551/24
"04" червня 2024 р. м. Яготин Бориспільського району Київської області
Суддя Яготинського районного суду Київської області Савчак Сергій Петрович, секретарі судових засідань Русу В.Р., Купрієнко В.В., за участі ОСОБА_1 , та прокурора Яготинського відділу Бориспільської окружної прокуратури Сокол О.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Бзів, Баришівського району, Київської області, громадянки України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Яготинської міської ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі за текстом Закон № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону № 1700-VII, несвоєчасно 05.02.2024 року, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з рішенням Яготинської міської ради від 26.11.2020 року № 01-01-VІІІ «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Яготинської міської ради» за громадянкою ОСОБА_1 визнано повноваження депутата зазначеної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Яготинської міської ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 розділу VII Закону № 1700-VII особи, зазначені у п. 1, пп. а, в-ґ п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Зазначений пункт 2-7 внесено до розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 р., який набрав чинності 12.10.2023 року.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону № 1700-VII.
Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 р. № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 р. за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом № 1700-VII можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік, упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2023 р. по 23:59 год. 31.01.2024 р. (граничний строк).
01.02.2024 р. в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ст. 45 розділу VІІ «Фінансовий контроль» та п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні 13.05.2024 року ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила суду, що у неї не має заводів, пароплавів, земель. Вона отримує вона лише пенсію по інвалідності та одну зарплату. Вона є депутатом Яготинської міської ради. Депутатство безкоштовне та вона лише витрачає свій час. На початку каденції вона подавала декларацію, як директор школи. Декларації подавала, як в паперовому, так і пізніше, в електронному вигляді. Після введення воєнного стану декларації не слід було подавати, а пізніше внесли зміни. Про необхідність подання декларації вона не знала, вона не знала, що на неї поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», оскільки не є корупціонеркою, вона у держави не вкрала жодної копійки, сфера її діяльності освіта. В необхідність подання декларації вона не заглиблювалася. Вона мала намір вийти з депутатів до кінця місяця. Крім того, в січні вона, як директор школи проходила навчання та тестування на вищому рівні. Школа переходила на автономію від відділу освіти та було багато питань щодо нової бухгалтерії, нових банків тощо... Також, всі її думки в січні були направлені на виїзд за кордон для здійснення операції, яку їй здійснили в України в лютому. Їй першого числа зателефонував секретар ради та повідомив, що слід подати декларацію, але у неї не було відомостей про її заробітну плату та вона була вимушена замовити довідку у відділі освіти. В судовому засіданні 04.06.2024 року ОСОБА_1 зазначила, що операцію їй було зроблено 22.02.2024 року.
В судовому засіданні 04.06.2024 року прокурор зазначила, що вважає ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, що підтверджується матеріалами справи. Крім того, 04.06.2024 року прокурором надано до суду висновок за яким вона вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим просила суддю притягнути її до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні належних та допустимих доказів, а саме.
Рішенням Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області від 26.11.2020 року № 01-01-VІІ «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Яготинської міської ради» яким за ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Яготинської міської ради.
Даними щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік ОСОБА_1 , оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК за якою ОСОБА_1 подала вказану декларацію лише о 15 год. 10 хв. 05.02.2024 року.
Послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 19.03.2024 року наданого листом НАЗК № 47-07/18145-24 від 21.03.2024 року за якою декларація особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік ОСОБА_1 подано 05.02.2024 року о 15 год. 10 хв. з підтвердженням кваліфікованого електронного підпису.
Протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП № 2630 від 19.04.2024 року.
Пояснення ОСОБА_1 суддя не бере до уваги та ввважає їх обраним способом захисту з метою уникнення відповідальності. Наявність наміру перестатати бути депутатом не може вважатися поважною причиною не подання декларації у встановлений законом строк, оскільки це не є підставою для її неподання. Крім того, завантаженість на роботі також, не може вважатися наявністю поважних причин не подання декларації у встановлений строк. Також, і відсутність відомостей про заробітну плату не є такою причиною, оскільки це залежить саме від своєчасності дій особи щодо необхідності обізнаності щодо свого фінасового стану. Будучи більше обачливою, ОСОБА_1 мала змогу, заздалегідь, віднайти час для збирання документів щодо її доходів та подання декларації. Незнання законодавства, в тому числі щодо строків подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не може бути поважною причиною не виконання вимог законодавства, оскільки вважається, що після оприлюднення законодавчих актів у встановленому порядку до кожної особи доведено зміст цих актів.
Необхідність у проведенні операції не позбавляло ОСОБА_1 можливості своєчасного подання декларації, що підтверджується і тим, що зазначену декларацію нею було все ж таки подано, хоча і з запізненням. Докази того, що ОСОБА_1 внаслідок свого стану здоров'я не могла подати декларацію своєчасно відсутні. Крім того, як зазначає і сама ОСОБА_1 вона виконувала в січні місяці свої повноваження директора школи займаючись тестуванням та переходом на новий бухгалтерський облік школи.
За вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись, ст. 9, 23, 24, 172-6, 251, 268, 283, 284, 289, 307, 308 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (Отримувач: ГУК у Київ. Обл.,/Яготинська міс./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37955989, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку: UА678999980313010106000010860, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку оскарження постанови вона набирає законної сили з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження у випадку залишення її без змін.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення.
Суддя Савчак С.П.