Постанова від 23.06.2010 по справі 2-а-5900/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 червня 2010 року Справа № 2-а-5900/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Журавля В.О.,

при секретарі: - Горбуновій К.С.,

за участю:

представника позивача - Кривошеї О.Г.,

представник відповідача - не з'явився.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області

До

Про Споживчого товариства “ЮРДЕНС”

стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн 00 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Споживчого товариства “ ЮРДЕНС ” (далі - відповідач) про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн 00 коп.

Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином (а.с. 29-30). У призначений день і час до суду з'явився представник позивача.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив . Заперечень проти позову суду не надав. Поштове повідомлення було направлено за адресою, зазначеною в свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, та отримано відповідачем (а.с. 17).

За таких обставин суд вважає відповідача повідомленим належним чином, а його неприбуття в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, у зв'язку з чим ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності відповідача (частина друга статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань суду не надав. За таких обставин справа розглядалась судом за наявними в ній матеріалами і доказами.

Суд, заслухавши представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, встановив таке:

Відповідач - Споживче товариство “ ЮРДЕНС ” - 28.08.1998 року зареєстрований Яготинською районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 491527, номер запису № 1 351 105 0001 000232, місцезнаходження: 07751, Київська область, Яготинський район, с. Ничипорівка, вул. Андрія Бобира, буд. 13, код ЄДРПОУ 30044728, МФО 322904 (а.с. 17).

25.08.2009 року відповідачу видано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями серія АГ № 118642, термін дії ліцензії з 28.08.2009 р. до 27.08.2010 р., реєстраційний номер ліцензії № 910246405816 (а.с. 14). Цією ліцензією передбачено право вказаного споживчого товариства лише на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та визначено статус місця торгівлі - магазин.

8 грудня 2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області (РУ Департаменту САТ ДПА України у Київській області) (надалі - Позивач) на виконання наказу РУ Департаменту САТ ДПА України у Київській області від 08.12.2009 року № 198 “Щодо проведення позапланової перевірки” (а.с. 15) відповідно до направлення на перевірку від 08.12.2009 року № 116 (а.с. 16), на підставі частини 7 статті 11-1 Закону України від 04.12.1990 року № 509 - ХІІ “ Про державну податкову службу в Україні ” та статті 16 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” (із змінами і доповненнями) (далі - Закон України) була проведена перевірка Споживчого товариства “ Юрденс ” (надалі - Відповідач) з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Перевірка проводилась у магазині, у якому здійснює господарську діяльність Відповідач, та який розташований за адресою: Київська область, Яготинський район, с. Ничипорівка, вул. Андрія Бобира, буд. № 13.

Відповідно до вимог Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ “ Про державну податкову службу в Україні ” перед початком перевірки, директору Споживчого товариства “ Юрденс ” Юрченко Г.І. було пред'явлено службові посвідчення працівників регіонального управління, вручено копію наказу РУ Департаменту САТ ДПА України у Київській області від 08.12.09 № 198 “ Щодо проведення позапланової перевірки ” та направлення на проведення перевірки від 08.12.09 № 116, керівник підприємства поставила свій підпис у направленні на перевірку про ознайомлення з відповідними документами (а.с. 10).

Перевіркою виявлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями проводилася на розлив у не визначених для цього місцях торгівлі, а саме, під час перевірки було здійснено реалізацію 50 гр горілки “ Графська ” на суму 1,75 грн, тобто реалізація алкогольних напоїв на розлив відбулася у господарській одиниці, яка не має статусу закладу громадського харчування.

Реалізація 50 гр горілки “Графська ” підтверджується розрахунковою квитанцією від 08.12.09 серія ААВД № 566653 на суму 1 гривня 75 копійок (а.с. 11), а також актом зняття залишків продукції, що знаходиться у СТ “Юрденс”, з якого вбачається наявність у магазині 4 пляшок горілки “Графська” (а.с.12).

Після закінчення перевірки директору СТ “ Юрденс ” Юрченко Г.І., в присутності якої проводилася перевірка, було запропоновано ознайомитися з актом перевірки та викласти свої зауваження. Акт від 08.12.2009 року № 119/32-2/30044728 був підписаний Юрченко Г.І. без зауважень (а.с. 13).

Законом України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом - сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідачем порушено вимоги статті 15-3 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” , якою встановлено обмеження щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Так, забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів у не визначених для нього місцях торгівлі. Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Абзацом одинадцятим статті 1 цього Закону України визначено термін “ місце торгівлі ” у такому значенні - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв.м, обладнане електронними контрольними контрольно - касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Відповідно до наказу Мінекономіки від 24.07.2002 року № 219 “ Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування ” заклад громадського харчування це організаційно - структурна статистична одиниця у сфері громадського харчування, яка виробляє, доготовляє та продає кулінарну продукцію, булочні, борошняні кондитерські вироби та закупні товари. Заклад громадського харчування може розміщуватись в окремій капітальній будівлі або в спеціально обладнаному для продажу їжі приміщенні іншої капітальної будівлі або у вагонах залізничного, салонах авіа-, авто- та водного пасажирського транспорту.

Відкриття закладу (підприємства) громадського харчування узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Пунктом 1.5. наказу Мінекономіки від 24.07.2002 року № 219 визначено, що заклади (підприємства) громадського харчування поділяються за типами: фабрики - кухні, фабрики - заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії. Фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети тощо - це окреме приміщення або будівлі, що мають зал, обладнаний столиками і стільцями для споживання їжі, необхідні виробничі та побутові приміщення для її приготування.

Таким чином, магазин, що використовується для здійснення господарської діяльності Відповідачем, не має статусу закладу громадського харчування, тобто у ньому не може проводитися реалізація алкогольних напоїв на розлив.

Відповідальність за зазначене порушення передбачена статтею 17 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” (із змінами і доповненнями).

Абзацом восьмим частини другої статті 17 вищевказаного Закону України передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 1700 гривень.

Статтею 8 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що однією з функцій Державної податкової адміністрації України є проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 № 940 “Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору” у складі Державної податкової адміністрації України утворено Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та його регіональні управління. Вказаною постановою визначені основні функції Департаменту та його регіональних управлінь, до яких, зокрема, належить здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства з ліцензування, виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Положення про Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Київській області затверджено наказом Департаменту САТ ДПА України від 03.08.2009 № 296.

Користуючись усіма правами, наданими статтею 11 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” органам державної податкової служби, посадові особи Регіонального управління Департаменту CAT ДПА України у Київській області мали право здійснювати перевірку господарської діяльності відповідача.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі їх порушення, нести відповідальність передбачену Законом України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” (із змінами і доповненнями).

Відповідно до частини четвертої статті цього 17 Закону України рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою статті 17 цього Закону, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. Згідно зі статтею 15 цього Закону України ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 року № 940 “ Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв тютюнових виробів та справлянням акцизного збору ” (із змінами та доповненнями) визначені основні функції Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України та його регіональних управлінь, однією з яких є ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

13 січня 2010 р. Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Київській області після розгляду матеріалів перевірки відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України та постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 “ Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” на підставі матеріалів перевірки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 100962-32-206/0002 до Споживчого товариства “ Юрденс” в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

19 січня 2010 р. зазначене рішення отримано відповідачем, про що свідчить його підпис на копії повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 9).

Частиною п'ятою статті 17 вищезазначеного Закону України та п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 “ Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій від 13.01.2010 року №100962-32-206/0002 у добровільному порядку не виконано.

Матеріали справи не містять в собі доказів щодо оскарження в судовому порядку рішення про застосування фінансових санкцій від 13 січня 2010 р. № 100962-32-206/0002, а також доказів про сплату відповідачем фінансових санкцій у виді штрафу в сумі 1700 грн 00 коп.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідач на пропозицію суду надати заперечення проти позову та докази, що ї підтверджують, викладену в ухвалах про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження, жодних заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача не надав.

Водночас, наведені позивачем обставини підтверджені належними та допустимими доказами.

Отже, судом встановлено факт несплати відповідачем в установленому порядку фінансових санкцій в сумі 1700 грн 00 коп.

Згідно з вимогами п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону № 481/95, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №790 від 2 червня 2003 р., у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Ураховуючи наведене та керуючись ст.ст. 238, 241 Господарського кодексу України, ст. 17 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” (із змінами і доповненнями), п.10 Порядку застосування фінансових санкцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 “ Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” , суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158 -163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Споживчого товариства “ ЮРДЕНС ” до державного бюджету України фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1 700 грн (одна тисяча сімсот ) 00 коп.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185 - 187 КАС України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.О. Журавель

Постанову складено у повному обсязі та підписано 25 червня 2010 р.