м. Київ
26 липня 2010 р. Справа № 2-а-6120/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Журавля В.О.,
при секретарі: ? Горбуновій К.С.,
за участю
представника позивача - ОСОБА_1
представник відповідача - не з'явився.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області
До
про Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЛЬТЕР»
стягнення боргу по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкціях та пені,
Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області (далі ? позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЛЬТЕР» (далі ? відповідач) про стягнення боргу по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкціях та пені у розмірі 3 508 грн 81 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем самостійно визначено розмір страхових внесків, але не сплачено їх у повному обсязі у визначений законом строк. Внаслідок цього у відповідача утворилася заборгованість за цими обов'язковими платежами.
Ухвалою від 22.06.2010 р. судом відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено на 07.07.2010 р., однак, судове засідання відкладалося на 19.07.2010 р. у зв'язку з неявкою до суду відповідача.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. У призначений день і час до суду з'явився представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав уточнення в частині визначення суми, яка підлягає стягненню, у зв'язку з частковою добровільною сплатою відповідачам пені та штрафних санкцій.
Представник відповідача до суду повторно не з'явився, явку представника у судове засідання не забезпечив, про причини неприбуття суд не повідомив. Судові повідомлення надсилалися відповідачу за адресою його місцезнаходження згідно з даними Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.
Місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття 93 Цивільного кодексу України, стаття 1 Закону України від 15.05.2003 №755-IV “ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ” ).
Відповідно до статті 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 № 755-IV єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зокрема про адресу місцезнаходження юридичної особи чи адресу місця проживання фізичної особи. Згідно зі статтею 18 вказаного Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними. Відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
За таких обставин суд вважає відповідача повідомленим належним чином, а його неприбуття в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, у зв'язку з чим ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності відповідача (частина друга статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд ухвалив розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАЛЬТЕР» є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області 20.01.2000 р. згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код 30598243. ТОВ «ВАЛЬТЕР» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області, де заведено картку особового рахунку страхувальника.
Станом на 05.07.2010 р. у відповідача наявна заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені на загальну сумі 3 508 грн 81 коп., у тому числі по страхових внесках за січень 2010 р. - 704 грн 00 коп., по фінансових санкціях та пені - 2 804 грн 81 коп., що підтверджується копіями розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно з копією картки особового рахунку відповідача, останній несвоєчасно сплачував страхові внески, що призвело до виникнення недоїмки.
Відповідно до статті 5 Закону України від 09.06.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі Закону України № 1058-ІV) сфера дії цього Закону поширюється на відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених зазначеним Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, за які йому підлягають; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України № 1058-ІV страхувальниками є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому є страхувальником в розумінні положень Закону України № 1058-IV.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Згідно з частиною третьою статті 18 цього ж Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та /або не сплачені страхувальником у строки, визначені ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються із нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Статтею 19 Закону України № 1058-IV встановлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Обчислення страхових внесків здійснюється щомісячно за ставками, визначеними п.п. 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 р. № 21-1 та ст. 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 25 червня 1997 р. № 400/97-ВР.
05.02.2010 р. позивачем було прийнято рішення №61 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період з 31.12.2009 до 26.01.2010 (а.с. 10). Заборгованість відповідачем в добровільному порядку не сплачена.
У зв'язку з порушенням відповідачем платіжної дисципліни 05.03.2010 р. позивачем на підставі частини третьої ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” направлено відповідачу вимогу про сплату боргу №Ю-890 на загальну суму 14 755 грн 28 коп., з яких 5 301 грн 99 коп - недоїмка зі страхових внесків, 4 621 грн 97 коп - фінансові санкції, 4 831 грн 32 коп - пеня (а.с. 12), яку відповідач отримав 11 березня 2010 р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення. До вказаної у вимозі загальної суми заборгованості входить і зазначена у позові сума заборгованості у розмірі 3 508 грн 81 коп.
Згідно з вимогами ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 3 ст. 106 зазначеного Закону у разі звернення органа Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються. Станом на день розгляду спору та винесення рішення по суті доказів щодо оскарження вказаної вимоги, її узгодження або про сплату суми заборгованості, яка в ній зазначена, суду не надано.
Приписами статті 67 Конституції України визначений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідач на пропозицію суду надати заперечення проти позову та докази, що їх підтверджують, викладену в ухвалах про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження, жодних заперечень проти позову або доказів, що спростовують твердження позивача, не надав.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вальтер» (07400, м. Бровари, вул. Київська, 139-А, ідентифікаційний код 30598243) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області заборгованість у розмірі 3 508 ( три тисячі п'ятсот вісім) грн 81 коп., у тому числі по страхових внесках за січень 2010 р.- 704 грн 00 коп, по фінансових санкціях та пені 2 804 грн 81 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185 - 187 КАС України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови буде виготовлено упродовж п'яти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини. По закінченні цього строку сторони зможуть отримати копію постанови в суді.
Суддя В.О. Журавель
Постанову складено у повному обсязі та підписано 29 липня 2010 р.