Справа № 305/1387/24
Номер провадження 3/305/842/24
04.06.2024. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Луганськ, мешканця АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, -
за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
24.05.2024 від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №147167 від 29.04.2024, ОСОБА_1 спільно із громадянином ОСОБА_2 , 29 квітня 2024 року о 11 год. 00 хв., був виявлений в межах прикордонної смуги на напрямку прикордонного знаку № 404 на відстані 5000 м. до державного кордону (територія Богданської сільської громади, Рахівського району Закарпатської області) прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", під час спроби незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України у складі групи осіб.
Своїми діями громадянин України ОСОБА_1 порушив вимоги ст.9, ст. 12 Закону України «Про державний кордон Украйни» від 04.11.1991, тобто вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП. В судове засідання, ОСОБА_1 , повторно, не з?явився, про день час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. При цьому, надіслав суду письмові пояснення, з яких вбачається, що 29 квітня 2024 року, він дійсно перебував гірській місцевості поблизу с. Богдан ,Рахівського району, Закарпатської області разом з ОСОБА_2 , близько 11 год. 00 хв. був затриманий працівниками ДПСУ України, для перевірки документів та доставлений до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а, згодом до ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та відповідно на нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, тобто за незаконне перетинання державного кордону України. Вину свою у вчиненні даного правопорушення не визнає, намірів незаконного перетину державного кордону України не мав, незаконний перетин державного кордону не здійснював, а прибув на до Закарпатської області, з метою відпочинку в горах. Після, чого повернувся до м. Києва до місця свого проживання та місця роботи. Просить, справу відносно нього, закрити на підставі ст. 247 КУпАП, за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог частини 2 статті 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, в тому числі, передбачені ст.204-1 КУпАП, розглядаються протягом доби. Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків. Як вбачається з протоколу серії ЗхРУ №147167 від 29.04.2024, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.2 ст.204-1 КУпАП. Так, відповідно до ч.2 ст.204-1 КУпАП перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Виходячи з положень частини 2 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску, вчинене групою осіб.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , був затриманий в межах прикордонної смуги на напрямку прикордонного знаку № 404, на відстані 5000 м. до державного кордону (територія Богданської сільської громади Рахівського району, Закарпатської області), спільно з ОСОБА_2 , при спробі незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску, в складі групи осіб. На підтвердження зазначених вище обставин, до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 , у якому вказано, що його затримано, в межах прикордонної смуги на напрямку прикордонного знаку №404, на відстані 5000 м. до державного кордону (територія Богданської сільської громади, Рахівського району Закарпатської області), спільно з ОСОБА_2 при спробі незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України; протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів, відповідно до якого у ОСОБА_1 , під час затримання було вилучено: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; мобільний телефон та грошові кошти; рапорт начальника групи моніторингу обстановки віпс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) лейтенанта ОСОБА_3 ; схема щодо виникнення обстановки в районі АДРЕСА_2 (ділянка віпс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону) від 29.04.2024; письмові пояснення та письмова заява ОСОБА_1 від 29.04.2024.
При цьому, з наданих до суду доказів неможливо встановити наявність у діях ОСОБА_1 , ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, оскільки суду не надано жодного доказу (фото-, відеофіксації) того, що останній 29.04.2024 перетинав або здійснив спробу незаконно перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, в складі групи осіб. Разом з цим, матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 було затримано при безпосередній спробі незаконного перетину державного кордону. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 був затриманий в межах прикордонної смуги на напрямку прикордонного знаку №404, на відстані 5000 м. до державного кордону (територія Богданської сільської громади Рахівського району Закарпатської області), на значній відстані від державного кордону. У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП. Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше. Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами винуватість ОСОБА_1 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом. Отже, враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що винуватість ОСОБА_1 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю. Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок, слід віднести за рахунок держави. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 247, 251, 252, 277, 280, 284 КУпАП, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення. Судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок віднести за рахунок держави. На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: М.О . Марусяк