про повернення позовної заяви
30 червня 2010 року справа № 2-а-6251/10/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., перевіривши виконання вимог ст.ст.105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Каменяр-Агро”
До
третя особа Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області
Комунальне підприємство Київської обласної ради “Білоцерківське міжміське бюро технічної інвентаризації”
Про скасування рішення виконавчого комітету Храпачівської сільської ради, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Каменяр-Агро” (надалі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області (надалі - відповідач), за участю третьої особи - комунального підприємства Київської обласної ради “Білоцерківське міжміське бюро технічної інвентаризації” (надалі - третя особа) про скасування рішення виконавчого комітету Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 08.06.2010 р. № 26.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до завдання адміністративного судочинства, що закріплено у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається із позовної заяви предметом спору є рішення виконавчого комітету Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 08.06.2010 р. №26 “Про визнання та оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна”.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
До органів місцевого самоврядування статтею 140 Конституції України і статтею 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” зокрема віднесено:
- сільську, селищну, міську раду;
- сільського, селищного, міського голову;
- виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до припису пункту 2 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження рішень органу місцевого самоврядування здійснюється шляхом подання адміністративного позову до місцевого загального суду як адміністративного суду. Тому, за правилами предметної підсудності, такі справи не підсудні окружним адміністративним судам (статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки позовні вимоги заявлені до органу місцевого самоврядування в особі Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, то суд дійшов висновку, що ця справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Порушення судом правил предметної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
При цьому, повернення позовної заяви, згідно з вимогами частини шостої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, не позбавляє права позивача для повторного звернення до адміністративного суду (у даному випадку до відповідного місцевого загального суду, як адміністративного суду) в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 18, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Каменяр-Агро” до Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, за участю третьої особи - комунального підприємства Київської обласної ради “Білоцерківське міжміське бюро технічної інвентаризації”, про скасування рішення виконавчого комітету Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 08.06.2010 р. № 26, - повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу за адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до частини 1 ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. Згідно із частиною 2 ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.О. Журавель