про відмову у відкритті провадження у справі
29 липня 2010 року № 2-а-6934/10/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши позовну заяву Державного підприємства «Дослідне господарство» ім.9-го січня» Інституту цукрових буряків Української аграрної академії наук до Районного відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Київській області, третя особа Державне підприємство «Дослідне господарство Саливонківське» про визнання дій протиправними, скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження,
Державне підприємство «Дослідне господарство» ім.9-го січня» Інституту цукрових буряків Української аграрної академії наук звернулось до суду з позовом до Районного відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Київській області, третя особа Державне підприємство «Дослідне господарство Саливонківське» про визнання дій протиправними, скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.
Згідно з частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлений інший порядок судового провадження.
Частина перша статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, за змістом вказаної правової норми до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 3 Закону України від 21.04.1999 № 606-XIV «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом встановлений інший порядок їх оскарження.
У позовній заяві позивач просить суд скасувати постанову від 24.12.2009 про відкриття виконавчого провадження по виконанню наказу від 04.03.2009, який видано на виконання рішення господарського суду Київської області у справі № 8/535-07.
Відтак, предметом даного спору є принйята державним виконавцем постанова про відкриття виконавчого провадження від 21.07.2010 року з виконання наказу Господарського суду Київської області №345/7-04, виданого 13.12.2004 року, постанова про відкриття виконавчого провадження від 21.07.2010 року з виконання наказу Господарського суду Київської області №68/12-04, виданого 09.03.2004 року, постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 21.07.2010 року серії АК №724531.
Статтею 121І Господарського процесуального кодексу України встановлено порядок оскарження дій та бездіяльності органів державної виконавчої служби у процедурі виконання рішення господарського суду.
Так, відповідно до частини першої статті 121І Господарського процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником чи прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Отже, оскільки законодавством, а саме Господарським процесуальним кодексом України, передбачено інший порядок оскарження рішень, дії чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів, суд дійшов висновку, що зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Державного підприємства «Дослідне господарство» ім.9-го січня» Інституту цукрових буряків Української аграрної академії наук до Районного відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Київській області, третя особа Державне підприємство «Дослідне господарство Саливонківське» про визнання дій протиправними, скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.О. Журавель