31.05.2024 227/1582/24
31 травня 2024 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Кошля А.О. розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №1 Покровського РУП Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, яка зареєстрована за адресою та проживає за адресою: АДРЕСА_1
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.4 ст.156 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучі раніше протягом року притягнутою до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.156 КУпАП, вчинила аналогічне правопорушення за таких обставин.
15.05.2024 року о 13:00 годин ОСОБА_1 находячись за адресою: м. Добропілля просп. Шевченка біля буд. 7 ринок «Олімп», здійснювала торгівлю алкогольними напоями з рук, а саме горілки «Пшенична» об'ємом 0,5 л за ціною 100,00 грн , чим порушила п. 7 ч. 2 ст. 15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та вчинила правопорушення передбачене ч. 4 ст. 156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи повідомленою про дату, час і місце судового розгляду, не з'явилася. Причини неявки суду невідомі. Будь-яких заяв від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Вiдповiдно до ст. 268 КУпАП, за таких обставин, справа може бути розглянута за відсутності ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали адміністративної справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 156 КУпАП, а саме, торгівля алкогольними напоями з рук, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, з таких підстав.
Основні засади державної політики щодо регулювання оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв на території України визначає ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»(далі Закон).
Відповідно до вказаного Закону:
оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
незаконний обіг алкогольних напоїв - імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним з порушенням вимог законодавства, що регулює ці питання.
За вимогами ст. 15 Закону,торгівлею (оптовою, роздрібною) алкогольними напоями (крім столових вин) можу займатися лише суб'єкти господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
При цьому,статтею 1 Закону визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ що засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Враховуючи наведене вбачається, що займатися роздрібною торгівлею алкогольними напоями можуть лише суб'єкти господарювання за наявності у них відповідних ліцензій.
Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до ст. 128 ГК України, громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність:
безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється;
із залученням або без залучення найманої праці.
Згідно з ст. 17 Закону, за порушення його норм щодо торгівлі алкогольними напоями посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Положеннями п.7 ч.2 ст. 15-3 Закону передбачена заборона продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв - з рук, тобто особами, які не є суб'єктами господарювання.
Частина 4 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення.
Вина ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД №218785 від 15.05.2024 року, який підписаний ОСОБА_1 без жодних зауважень;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які були надані поліцейському 15.05.2024 року, з яких вбачається, що остання не оспорювала факт здійснення нею продажу алкогольних напоїв. Також, з цих пояснень вбачається, що алкогольну продукцію вона придбала у м. Дніпро з метою подальшої її реалізації на своїй торговій точці задля отримання прибутку у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем. Зі змісту вказаних пояснень не вбачається, що у ОСОБА_1 є ліцензія на продаж алкогольних напоїв;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 15.05.2024 року з яких вбачається, що 15.05.2024 року близько 13:00 годин знаходячись на ринку «Олімп» м. Добропілля він придбав у малознайомої йому жінки на ім'я Ліда горілку 0,5 л за ціною 100 грн.;
протоколом огляду та вилучення від 15.05.2024 року,з якого вбачається,що під час огляду у ОСОБА_1 , за участю двох понятих, були виявлені та вилучені алкогольні напої, а саме горілка «Пшенична» у кількості три пляшки об'ємом по 6 літрів;
квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 3371, щодо вилученої 15.05.2024 року горілки - 18 літрів;
фототаблицею, на якій зафіксована вилучена алкогольна продукція у ОСОБА_1 ;
постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 13.02.2024 року, яка виготовлена з ЄДРСР та підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року була притягнутою до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП та на неї накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. Дана постанова набрала законної сили 24.02.2024 року.
Даних, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, який має відповідний дозвіл на торгівлю алкогольними напоями, матеріали не містять.
Враховуючи наведене вбачається, що ОСОБА_1 будучи фізичною особою здійснювала торгівлю алкогольною продукцією за адресою: м. Добропілля проспект Шевченка біля буд. 7 ринок «Олімп», що свідчить про порушення з боку останньої норм діючого законодавства, а саме вимог ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», яким передбачено, що роздрібною торгівлею алкогольними напоями може займатися в Україні лише суб'єкт господарювання, який має відповідну ліцензію та вказаною діяльністю останній може займатися лише у торговому приміщенні (для алкогольних напоїв, крім пива - торговельною площею не менше 20 кв. метрів), яке обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв.
Даних, які б спростовували вищезазначені висновки суду в судовому засіданні не встановлено.
Крім того, зазначаючи в своїх поясненнях про те, що вилучений у ОСОБА_1 алкоголь був придбаний нею для реалізації з метою отримання прибутку у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.
За вказаних обставин у суду не має підстав ставити під сумнів винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у здійсненні торгівлі алкогольною продукцією (горілкою) в судовому засіданні доведена, у зв'язку з чим остання підлягає адміністративній відповідальності за ч. 4 ст. 156 КУпАП.
При визначенні виду і розміру стягнення, суд, враховуючи характер скоєного правопорушення, наслідки правопорушення, що настали, особу правопорушника, ступінь її вини, а також те, що відповідно до наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " № 16од від 09.07.2022 року «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», з 11 липня 2022 року на території Донецької та Луганської областей, на період дії воєнного стану, заборонено ввезення та торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі(за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів).
Враховуючи наведене, суд вважає, щодо ОСОБА_1 підлягає застосуванню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст.221, ст.156 КУпАП, суддя
Притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 156 КУпАП України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600,00 грн (тринадцять тисяч шістсот гривень 00 коп) з конфіскацією предметів торгівлі, вилучених відповідно до протоколу огляду та вилучення від 15.05.2024 року а саме: горілку «Пшеничну» - 3 пляшки об'ємом по 6 літрів.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп).
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя А.О. Кошля